Rekuperacja wady i zalety - czy warto inwestować w tę instalację?

Rekuperacja to element, który przynosi inwestującym wiele korzyści, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas projektowania domu. Bagatelizowanie roli wentylacji mechanicznej to spory błąd!

Nasze domy wyróżniają się energooszczędnymi parametrami, budujemy, czerpiąc z nowoczesnych technologii i odpornych materiałów najwyższej jakości. Dlaczego zatem nie zainwestować w komfort, jaki daje centrala z odzyskiem ciepła? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są zalety rekuperacji, jaka jest różnica pomiędzy wentylacją mechaniczną, a wentylacją grawitacyjną oraz czy praca wentylacji mechanicznej ma jakieś słabe strony.

Tradycyjny system wentylowania a rekuperacja

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej opiera się przede wszystkim na warunkach atmosferycznych panujących na zewnątrz. Siła wiatru, różnica temperatury oraz ciśnienia powoduje, że poprzez kominy i zamontowane kratki wentylacyjne powietrze jest wywiewane; zaś powietrze nawiewane jest do budynku, jeśli uchylimy okna lub poprzez nieszczelności w bryle. Wentylacja naturalna w porównaniu do rekuperacji zawodzi jeśli chodzi o filtrację powietrza nawiewanego: tradycyjny system nie przewiduje bowiem żadnych rozwiązań w tym zakresie. Działanie wentylacji grawitacyjnej różni się także w zależności od pory roku: najbardziej efektywne jest zimą, zaś wiosną i latem taki system najczęściej nie zdaje egzaminu. Tradycyjna wentylacja nie sprawdzi się także, jeśli budynek ma szczelne okna: nie ma bowiem drogi do napływu świeżego powietrza. Czystość powietrza wewnętrznego niezależnie od jakości powietrza zewnętrznego, poprzez jego skuteczną filtrację, odzysk ciepła i brak jakichkolwiek zanieczyszczeń jest w stanie zagwarantować tylko rekuperacja. Poznaj jej mocne strony!

Możliwość filtracji nawiewanego powietrza

Dzięki rekuperacji oddychasz świeżym powietrzem niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. To jeden z najmocniejszych punktów, jakimi wyróżnia się system wentylacji mechanicznej. Dlaczego to tak ważne? Filtrując powietrze nawiewane do budynku, regulujemy jego mikroklimat, a to ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W słabo lub niewłaściwie zaprojektowanych instalacjach wentylacyjnych, opartych na tradycyjnym systemie grawitacyjnym, kiedy powstaje zaduch lub dochodzi do wytwarzania się wykwitów na ścianach oraz pleśni i grzybów, mieszkańcy odczuwają to natychmiast w postaci uporczywych bólów głowy, złego samopoczucia, problemów oddechowych. Wymiana zużytego powietrza, znaczne obniżenie wilgotności powietrza dzięki rekuperacji to gwarancja zdrowia. Brak dyskomfortu w postaci zaparowanych okien i luster, brak ryzyka powstania zaduchu oraz szybkie pozbycie się intensywnych zapachów. Wentylacja mechaniczna zadba także o dobry stan techniczny naszego domu. Warto pamiętać o tym, że zawilgocone materiały budowlane tracą swoje właściwości izolacyjne, w efekcie czego zwiększają się straty ciepła w budynku.

Efektywne narzędzie w walce z trującym smogiem

Unosząca się nad miejscowościami chmura trującego pyłu powstałego z połączenia spalin, naszych zanieczyszczeń i mgły to największa bolączka zimowego okresu. Stąd tak ważne jest, by zabezpieczyć swój dom przed złą jakością powietrza zewnętrznego. W walce ze smogiem wentylacja mechaniczna daje sporą przewagę. Wynika to z montażu odpowiednich filtrów, o wyższej klasie F7 umieszczonych na czerpni urządzenia lub w okolicach jej nawiewu. Ten rodzaj filtrów jest w stanie zatrzymać do 80 procent pyłu zawieszonego PM10! W trakcie rozprowadzania po budynku strumienia powietrza nawiewanego mamy pewność, że jest on wolny od cząsteczek pyłu zawieszonego, niebezpiecznego dla naszego układu oddechowego.

Filtry węglowe: świeże powietrze bez potrzeby intensywnego przewietrzania!

Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtry o klasie G3, G4 lub M5. Jednak decydując się na dodatkowe wspomaganie filtracji i oczyszczania powietrza warto rozważyć montaż filtrów węglowych. Oparte są one na działaniu aktywnego węgla i mają duże znaczenie dla jakości powietrza nawiewanego do budynku. Nie tylko doprowadzają do skutecznego pozbycia się smogu, ale niwelują intensywne zapachy tytoniu lub te powstałe po przygotowaniu aromatycznych potraw. Wszystko to odbywa się bez potrzeby intensywnego przewietrzania, co jest szczególnie ważne w chłodniejszych porach roku.

Oszczędzasz na ogrzewaniu

Wymiennik ciepła rekuperatora to najważniejszy element całej instalacji rekuperacji. Przekazanie energii termicznej powietrza wywiewanego z budynku, strumieniowi, który go zastąpi, sprawia, że do naszych pomieszczeń trafia nie tylko czyste, ale i ogrzane powietrze. Jest to szczególnie ważne zimą, ponieważ rekuperacja odzyskuje ciepło nawet na poziomie 95 procent, co oznacza średnie zmniejszenie kosztów ogrzewania o 30 procent miesięcznie! Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala także inwestorowi na oszczędności w zakresie kosztów i sposobu eksploatacji systemu centralnego ogrzewania. Rekuperacja daje nam swobodę decydowania o mniejszej wielkości grzejników i mniejszej powierzchni pętli ogrzewania płaszczyznowego.

Masz wpływ na pracę rekuperatora

Tym, co odróżnia wentylację grawitacyjną od rekuperacji poza odzyskiwaniem ciepła i filtracją powietrza jest możliwość sterowania jej pracą w zależności od naszych upodobań i potrzeb. System rekuperacji nie jest zależny od warunków zewnętrznych, tak jak ma to miejsce w przypadku działającej wentylacji grawitacyjnej. Nowoczesne urządzenia są w pełni zautomatyzowane. Użytkownik może zdecydować się na zmniejszenie intensywności wentylacji w porze nocnej lub pod nieobecność domowników. Możliwe jest też zwiększenie pracy centrali. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem pracy rekuperatora w niewielkim stopniu rośnie zużycie prądu.

Tniesz koszty na etapie budowy domu

Zalety rekuperacji nie ograniczają się tylko do jej użytkowania. Mocnym argumentem przemawiającym za wentylacją mechaniczną jest fakt, że zyskujesz spore oszczędności już na etapie projektowania, a potem budowy domu. Decydując się na rekuperację nie musisz budować kominów wentylacyjnych. Instalacja nie wiąże się także z montażem kominków dachowych. Dom z rekuperacją to niższe zapotrzebowanie na ciepło, a zatem w miesiącach zimowych rachunki za ogrzewanie spadają o kilkanaście procent. Dzięki temu możemy więc postawić na tradycyjną podłogówkę lub mniejsze grzejniki.

Jak zmniejszyć rachunki dzięki instalacjom hybrydowym?

Jeśli chcesz w pełni stać się niezależnym od dystrybutorów prądu, gazu oraz zaoszczędzić na rachunkach warto zainwestować w instalacje hybrydowe: fotowoltaikę, pompę ciepła oraz rekuperację. Fotowoltaika wyprodukuje prąd konieczny do pracy pozostałych dwóch instalacji. Taka współpraca pozwoli nam także uwolnić się od dynamicznie rosnących cen energii elektrycznej i zapewnić ciągłość pracy rekuperatora.

Dbasz o znaczne obniżenie wilgotności powietrza

Wentylacja grawitacyjna w opozycji do rekuperacji, wymusza na użytkowniku dbanie o wietrzenie domu we własnym zakresie. Musisz pamiętać o systematycznym uchylaniu okien lub drzwi, a w okiennicach montować ochronę przed komarami i owadami w postaci moskitiery. Użytkownicy wentylacji mechanicznej nie mają takiego problemu. Zapewniają komfort wentylacyjny sobie i współmieszkańcom, dbając jednocześnie o stan techniczny budynku. Nie jest ważna pogoda panująca za oknem. Zarówno w przypadku wysokich temperatur zewnętrznych, jak i mrozów, kiedy strumień powietrza przejdzie przez wymiennik ciepła jest on ogrzewany lub ochładzany. Powietrze, które dostaje się do naszych domów jest także skrupulatnie filtrowane z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Obniżenie wilgotności powietrza sprawia, że nie trzeba mierzyć się z wykwitami na ścianach i nieprzyjemnymi zapachami. Zaletą rekuperacji jest przede wszystkim ochrona przed napływem do domu niebezpiecznych związków chemicznych, przed grzybami, drobnoustrojami i bakteriami, które osłabiają stan techniczny budynku i są zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

Rekuperacja: wady. Jakie są słabe strony wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wiesz już w jakich aspektach rekuperacja jest bezkonkurencyjna. Nie musisz martwić się wybudowaniem kominów, więc na starcie budowy zyskujesz oszczędności. Ulgę w domowych finansach odczujesz także na rachunkach za ogrzewanie. Dom z rekuperacją wykazuje znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Zużycie prądu także nie jest problemem. W czasie przerw w dostawach, wentylatory rekuperatora nie pracują (rekuperator nie będzie nawiewał świeżego powietrza), ale nawet w trakcie całodobowej pracy instalacji pobór energii elektrycznej nie jest wysoki.

Ale jak każde rozwiązanie, tak i rekuperacja ma zalety i wady. Te ostatnie nie są jednak związane ze słabościami technicznymi, ale przede wszystkim z kosztami wyjściowymi, które trzeba ponieść. Niemniej ważne jest powierzenie prac instalacyjnych specjalistom. Warunkiem prawidłowego użytkowania urządzenia jest jego odpowiedni montaż poprzedzony dokładnymi szacunkami i projektem.

Koszty rekuperacji. Czy rekuperacja jest droga?

Wydatki, które poniesiemy na rzecz instalacji rekuperacji są zależne od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się jakość rekuperatora (do wyboru mamy energooszczędne modele wysokiej klasy, nieco bardziej zaawansowane technicznie lub proste centrale), mocy centrali rekuperatora czy też zastosowanych dodatków (system sterowania rekuperatorem, jednostka chłodząca). Nie bez znaczenia jest także metraż naszego domu, który wpływa na całościowy kosztorys związany z usługą projektu i montażu rekuperacji, ale i trudność prac instalacyjnych (przewierty przez stropy, wygłuszenie systemu itp). Do kosztów inwestycyjnych dodaj eksploatację, serwis oraz wymianę zużytych filtrów powietrza.

Na co zwracać uwagę wybierając firmę instalującą rekuperację?

Zdarza się, że na polskim rynku usługę związaną z instalacją wentylacji z odzyskiem ciepła oferują firmy, które nie są w tym wyspecjalizowane. Pamiętaj, by prace związane z montażem powierzyć doświadczonym fachowcom z uprawnieniami. Najlepiej zdecydować się na kompleksowe usługi, które oferowane są przez profesjonalną firmę, taką jak EcoComfort. Odpowiednio zaprojektowana instalacja, to coś, bez czego żaden monter nie powinien rozpoczynać prac! Przygotowana przez naszych projektantów dokumentacja techniczna bierze pod uwagę wszystkie kluczowe dla inwestycji parametry. Odpowiednio dobrane przewody, cyrkulacja powietrza, właściwe średnice kanałów i wysokiej jakości materiały. Należy pamiętać, że rekuperacja musi zostać także odpowiednio wyregulowana. Zaufana i doświadczona firma obejmie także inwestora opieką posprzedażową, zapewniając mu serwis techniczny oraz gwarancję na wykonaną usługę.

Czy rekuperacja jest głośna?

"Rekuperacja okropnie hałasuje!": takie głosy podnoszą niektórzy użytkownicy systemu. Czy to prawda? A jeśli tak, jaka jest tego przyczyna? Za przyczyną niepotrzebnego hałasu stoi wadliwe wykonanie systemu. Wytłumienie kanałów w prawidłowo wykonanej rekuperacji sprawia, że nie jest ona słyszalna, nawet dla wrażliwego na dźwięki użytkownika. Należy wziąć pod uwagę, że zarówno wentylator, jak i przepływające w kanałach wentylacyjnych powietrze, wydają dźwięki. Jednak urządzenie dobrej jakości posiada wentylatory promieniowe ze specjalnie ukształtowanymi łopatkami redukującymi hałas oraz niwelujące przepływ powietrza. Dzięki temu nawet mając do czynienia z dużymi prędkościami przepływu powietrza nie wzrasta dźwięk pracy wentylatorów. W znakomitej większości przypadków umieszczamy dodatkowo przewody izolowane akustycznie i termicznie oraz tłumiki montowane zaraz za rekuperatorem, które dodatkowo wspomagają wyciszenie instalacji. Puszki rozprężne, dzięki rozprężeniu powietrza i zmniejszeniu prędkości jego przepływu również mają wpływ na cichą pracę centrali. Ryzyko wystąpienia hałasu jest więc znacznie ograniczone.

Potencjalna awaria rekuperatora

Decydując się na usługi profesjonalnej firmy instalacyjnej, rekuperator zawsze jest objęty gwarancją. Usterki rekuperatorów wynikają najczęściej z niewłaściwego użytkowania urządzenia, braku wymiany filtrów i braku corocznego przeglądu centrali. Komfort pracy centrali zapewnia odpowiednia regulacja urządzenia. Najczęstszym błędem użytkowników systemu, który prowadzi do uszkodzeń wentylatorów, jest cykliczne wyłączanie rekuperatora, co powoduje zbieranie się wilgoci w wentylatorach, doprowadzając do wykwitów pleśni, a wraz ze wzrostem intensywności wentylacji może doprowadzić do awarii łożyska.

Jak dbać o system rekuperacji?

Chcesz cieszyć się czystym, przefiltrowanym powietrzem? Pamiętaj o systematycznej wymianie zużytych filtrów i zadbaj o kontrolę czystości kanałów! Warto pamiętać także o dodatkowym wspomaganiu samoistnego oczyszczania. Prace renowacyjne na instalacji należy jednak powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje kamerami oceniającymi stopień zabrudzenia rekuperacji. Najczęściej do środka wprowadzane są szczotki-odkurzacze, które mechanicznie czyszczą kanał, a w przypadku użytkowania kanałów miękkich (fleksów) należy pomyśleć nad wszystkimi chemicznymi metodami czyszczenia dostępnymi na rynku, tak by zapewnić ochronę wnętrza kanałów w perspektywie długoterminowej.

Warunkiem wykonania instalacji, która przyniesie Ci korzyści zdrowotne i zyski jest właściwa decyzja odnośnie wyboru kompetentnej i doświadczonej na rynku HVAC firmy. Jakość usług, gwarancja, możliwość reklamacji i pełen serwis techniczny, a także opieka projektanta na każdym etapie prac.