Efektywność energetyczna budynku

Efektywność energetyczna budynku to stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do energii zużywanej.

W przypadku budynków można ją jeszcze określić jako sprawność energetyczną, czyli stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym, możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.

W przypadku obiektów budowlanych bardzo często dochodzi bowiem do olbrzymich strat ciepła: ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. Przyczyną tego jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna. Kiedy ciepło ucieka z budynku, musimy zwiększyć spalanie węgla w celach grzewczych, co bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i smogu.

Działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej polegają więc na wprowadzeniu zmian lub usprawnień w obiekcie, urządzeniu lub instalacji, w wyniku czego obniżone zostają koszty eksploatacyjne oraz zmniejszone zostaje zużycie energii pierwotnej. Z tych powodów efektywność energetyczna to zagadnienie, które skupia coraz więcej uwagi w Europie, bo jej zwiększenie umożliwia ograniczenie zużycia energii. Dostrzeżono jednocześnie, że transformacja energetyczna to nie tylko szybki rozwój odnawialnych źródeł energii, ale również ograniczenie tempa wzrostu zapotrzebowania na nią.

Środki służące efektywności energetycznej to działania przyczyniające się do zmniejszania zużycia energii, umożliwiające zarządzanie popytem oraz jej bardziej efektywną konwersję, dystrybucję i przesył. Poprawa efektywności energetycznej obejmuje szereg elementów – począwszy od poprawy efektywności energetycznej urządzeń RTV i AGD, poprzez poprawę charakterystyki energetycznej budynków (np.: poprzez docieplenie ścian, stropów, wymianę stolarki) oraz zainstalowanie zero emisyjnych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, czy ograniczenie zapotrzebowania na energię w procesach przemysłowych.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: A.K.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.