​Co robić, gdy na ścianach pojawi się woda?

Zima to okres, w którym częściej dochodzi do pojawienia się wody na ścianach. Jest to zdecydowanie niepożądane i źle wyglądające zjawisko


Prowadzi do niszczenia ścian, odpadania farby, a nawet do pojawienia się grzyba i pleśni.To ważny sygnał, że należy poprawić izolację cieplną lub sprawdzić stan wentylacji. Dlaczego woda pojawia się na ścianie? Jak temu zapobiec? Co zrobić, gdy już się pojawi? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Woda na ścianie - skąd się wzięła? 

Wilgoć na ścianie może mieć różne przyczyny - nieszczelne rynny lub pęknięcie rur u sąsiada. Inna przyczyna często pojawia się zimą - chodzi o powstawanie kondensatu.

  • Czym jest to zjawisko?

Chodzi o skraplanie, czyli przemianie pary wodnej w ciecz. Dochodzi do niego wtedy, kiedy temperatura i wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej tzw. punktu rosy. Jak wyznaczyć ten punkt? Dla przykładu weźmy pokój, w którym panuje temperatura 21 stopni Celsjusza, a wilgotność względna wynosi 60%. W tych warunkach skraplanie zacznie się, kiedy temperatura ściany wyniesie mniej niż 12,9°C. Jeśli przy tej samej temperaturze wilgotność powietrza wyniesie 80%, to skraplanie nastąpi, kiedy ściana będzie miała 17,4°C.

  • Co to oznacza?

Że przede wszystkim warto dbać o izolację termiczną ścian - im cieplejsze będą, tym mniejsza szansa na przekroczenie punktu rosy. Drugi wniosek dotyczy kontroli wilgotności powietrza - warto sprawdzać na bieżąco jakość wentylacji w pomieszczeniach, w których mieszkamy i pracujemy. 

Czy czekać z izolacją do końca zimy? 

Kiedy pojawi się woda na ścianie warto zadziałać szybko. Należy oczyścić miejsce z wilgoci - zdjąć mokre warstwy ściany, osuszyć i nałożyć nowe. Kolejny krok to zastosowanie farby termoizolacyjnej GoTherm. Powłokę tę można stosować od wewnątrz, co sprawia, że nakładanie jej zimą jest jak najbardziej możliwe! Jej zaletą jest to, że przesuwa ona punkt rosy - zmniejsza różnicę między temperaturą na powierzchni ściany a wnętrzem. To z kolei, zgodnie z tym, co wytłumaczyliśmy powyżej, sprawi, że istotnie zmniejszy się prawdopodobieństwo ponownego zawilgocenia ściany. Zatem zdecydowanie nie warto czekać do zakończenia mrozów. Może to jedynie pogłębić problem i zwiększyć ostateczne koszty remontu

Czym jest farba termoizolacyjna?

W farbie tej znajdują się mikrosfery szklane, w których panuje ciśnienie zbliżone do tego w próżni. To z kolei zwiększa opór ciepła.