Fcom: Fakty i mity o powłokach termoizolacyjnych

Chociaż internet to wspaniały wynalazek pozwalający w mgnieniu oka dotrzeć do wielu informacji, to jednak nie wszystko, co w nim przeczytacie to prawda.

Czytając informacje na temat farb termoizolacyjnych można natrafić na sporo opinii i komentarzy pisanych często przez osoby, które nigdy nie testowały produktu - “to nie może działać”, “to pewnie chwyt marketingowy” - to tylko niektóre, z opinii, z którymi postanowiliśmy się rozprawić w artykule. Zatem zaczynajmy i dowiedzmy się, czy można malować i ocieplać jednocześnie.

Farba termoizolacyjna może zastąpić styropian

FAKT. Są pewne sytuacje, kiedy stosowanie styropianu może być niemożliwe - konserwator zabytków może odmówić jego położenia na remontowaną kamienicę lub kiedy nie chcemy kłaść dodatkowej warstwy styropianu bo boimy się, że może to wpłynąć na wygląd naszego domu. Nie będziemy pewnie też chcieli położyć go na budowle drewniane czy metalowe. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie farba termoizolacyjna. Uważa się, że 1 mm termopowłoki marki GoTherm to odpowiednik od 2,5 do 10 cm styropianu (w zależności od metod pomiaru). Więcej przeczytasz w artykule FCOM: Jeśli nie styropian, to co? 

Powłoka termoizolacyjna jest trująca 

MIT. Niektórzy mówią, że skoro farba ma właściwości termoizolacyjne, to muszą znajdować się w niej niebezpieczne składniki. Nie dotyczy to, farby termoizolacyjne marki GoTherm, które są rozpuszczalne w wodzie i mają niską zawartość Lotnych Związków Organicznych. Są więc bezpieczne dla ludzi, a dodatkowo nie wpływają negatywnie na naszą planetę.

Termopowłoka to chwyt marketingowy

MIT. Z pewnością jest to produkt stosunkowo nowy, chociaż obecny już od kilkunastu lat na rynku. Mało osób miała okazję go przetestować. Nowe produkty budzą nieufność i pewnie stąd tego typu opinie. Niepotrzebnie - istnieje wiele badań naukowych, które mówią o ich skuteczności. Były one prowadzone w wielu państwach w tym również w Polsce. Wyniki prezentowane są w renomowanych czasopismach naukowych. O kilku z nich pisaliśmy w artykule Farby termoizolacyjne - od strony naukowej

Termofarbami można malować od wewnątrz i od zewnątrz

FAKT. Zastosowana na zewnątrz pozwala stworzyć izolację termiczną, a dodatkowo odbić promieniowanie słoneczne - co jest przydatne w upalne dni. Jednak farbę tę można stosować również od wewnątrz. Z jej pomocą można pozbyć się problemu pleśni i grzyba na ścianie. Dodatkowo, jak już pisaliśmy, jest bezpieczna dla zdrowia więc stosowanie jej wewnątrz domu, nie powinno budzić niepokojów. To tylko niektóre z informacji, które można przeczytać o farbie termoizolacyjnej w internecie. Poznaliście już, które są prawdą, a które to jedynie mity. Jeśli macie pytania odnośnie farby, dajcie nam znać - odpowiemy w kolejnym artykule.