Jak nie dopuścić do pojawienia się grzyba na ścianie?

Nie od dziś wiadomo, że słaba izolacja termiczna, to głównie problemy.

Nie chodzi tylko o uciekające ciepło, ale również o pojawiającą się wilgoć na ścianie, a w konsekwencji wykwit grzyba i pleśni. Zanim do tego dojdzie warto zadziałać. Przeczytaj i sprawdź jak. Podpowiadamy również, co zrobić, kiedy musisz poradzić sobie z tym utrapieniem. 

Czy to pleśń czy to grzyb? 

Niektórzy na nieprzyjemne wykwity na ścianach stosują zamiennie dwa terminy - grzyb i pleśń. Jednak nie do końca jest to poprawne.

  • Pleśń powstaje tylko na zewnętrznej stronie ściany, żywi się mikrocząstkami z farby.
  • Grzyb natomiast może wnikać do wewnątrz ściany. Jest więc znacznie bardziej niebezpieczny i należy uporać się z nim niezwłocznie.

Jeżeli chodzi o części wspólne - to obie formy wykwitów wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia. Powodują kaszel, zapychają zatoki. Mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia wątroby i powodować uczulenie. Zarówno pleśń jak i grzyb mogą roznosić mało przyjemny zapach, z którym ciężko jest się uporać. 


Skąd się biorą? 

Pleśń i grzyb mają jeszcze jedną wspólną cechę - lubią wilgoć. Tworzą się więc często tam, gdzie na ścianie pojawia się skroplona woda np. na tzw. mostkach termicznych. W uproszczeniu dochodzi do tego, kiedy różnica temperatury między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną jest duża. Ale do uwidocznienia się niechcianych gości może dojść także na skutek pęknięcia rury czy nieszczelnego dachu. 

Poza tym, aby doszło do pojawienia się grzyba czy pleśni, ściana musi zostać zainfekowana zarodnikami. Te jednak krążą w powietrzu, przynosimy je z zewnątrz na ubraniach lub wpadają przez otwarte okno. Jeśli napotkają na dobre (wilgotne) warunki i znajdą pożywnie - zaczynają się rozmnażać i rosnąć.

Kiedy grzyb jest na ścianie

Jeśli zobaczysz na ścianie nieprzyjemny wykwit zacznij od zidentyfikowania przyczyny. Jeśli jest to problem z rurą - wymień ją, jeśli jest to efekt nieszczelnego dachu - napraw go. Jeśli jest to mostek termiczny - użyj farby termoizolacyjnej. Jak? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym paragrafie. 

Kiedy już znajdziesz i zlikwidujesz przyczynę, dokładnie oczyść miejsce powstania wykwitu, jeśli ścianę zaatakował grzyb - warto zerwać również tynk i położyć go na nowo. Dopiero później należy użyć środka przeciwgrzybiczego lub specjalnej powłoki. 


Farba termoizolacyjna a grzyb i pleśń

Farba termoizolacyjna (np. GoTherm) pomaga w likwidacji mostków termicznych - sprawia, że niska temperatura z zewnątrz nie przedostaje się do środka, a więc nie dochodzi do skraplania się wody. Powłokę można z powodzeniem użyć od środka. Po oczyszczeniu miejsca z grzyba lub pleśni wystarczy pomalować ścianę termofarbą. Nie trzeba stosować dodatkowych środków, ponieważ GoTherm posiada właściwości przeciwpleśniowe i przeciwgrzybicze. 

Oczywiście najlepiej zastosować farbę termoizolacyjną zanim dojdzie do wykwitu. Mostki termiczne powstają często na łączeniach elementów konstrukcyjnych. Jeśli pomalujemy je termopowłoką - będziemy mogli spać spokojnie. 

Farba termoizolacyjna dostępna jest w sklepie internetowym Producenta.

Więcej informacji o firmie Fcom i Jej produktach znajdziesz na stronie Firmy.