Prosty sposób na termoizolację od środka

Chociaż większość specjalistów jest zgodna, że warstwę izolacyjną najlepiej położyć na zewnętrznej stronie budynku, to są jednak przypadki kiedy nie jest to możliwe.

Co można wtedy zrobić? Można zastosować jedną z bardziej nowoczesnych metod - farbę termoizolacyjną. Kiedy warto ją zastosować? Czy malowanie od wewnątrz jest bezpieczne dla zdrowia? Czy trzeba kupić specjalny produkt, aby móc używać go od środka. Odpowiedzi na te pytania poznasz, dzięki naszemu artykułowi. 

Kiedy stosować termopowłokę? 

Po pierwsze, gdy elewacja Twojego budynku jest już gotowa, komfort termiczny za niski, a rachunki za ogrzewanie za wysokie. Wtedy warto rozważyć naniesienie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej od wewnątrz. To proste i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, bo nałożyć farbę można samodzielnie (zobacz też: Jak malować farbą termoizolacyjną?) .

Po drugie kiedy na ścianie pojawia się woda, grzyby lub pleśń. Powstają one zazwyczaj tam, gdzie różnica temperatury między zewnętrzną a wewnętrzną stroną ściany jest zbyt duża. Farba termoizolacyjna zmniejsza tę różnicę, co sprawia, że woda przestaje pojawiać się na ścianie. Dziękie temu dłużej zachowuje swój wygląd - nie powstają wykwity i pęknięcia.  Farba termoizolacyjna to również dobre rozwiązanie do termoizolacji budynków wpisanych do rejestru zabytków. Styropian czy wełna nie są mile widziane przez konserwatorów, do farby ocieplającej nie mają zastrzeżeń. 

Czy to bezpieczne? 

Wszystko zależy od produktu. Farba termoizolacyjna GoTherm jest bezpieczna dla zdrowia - zawiera niezwykle mało lotnych związków organicznych,jest rozpuszczalna w wodzie, a do tego ekologiczna. Spokojnie można pomalować pokój, poczekać aż farba wyschnie, wstawiać meble i spać!

Czy istnieją specjalne produkty do wewnątrz? 

Ponieważ Farba GoTherm jest bezpieczna dla zdrowia, można ją stosować od środka i nie trzeba kupować specjalnej wersji produktu. 1 milimetr standardowego wariantu farby odpowiada 3 cm styropianu. Można więc liczyć na zauważalną różnicę temperatury wewnątrz mieszkania. Chcesz wiedzieć, więcej o tym, jak działa taka farba? Przeczytaj nasz artykuł:

Prosta i wielofunkcyjna

Podsumowując powłoki termoizolacyjne można stosować wewnątrz budynku, aby poprawić komfort termiczny, pozbyć się mostków termicznych, wody na ścianie, grzybów i pleśni. Sprawdzi się zarówno w nowych jak i historycznych budynkach.  Warto przetestować farbę od wewnątrz szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nakładanie warstw izolacji na zewnątrz jest niemożliwe lub wysoce ryzykowne.