FCOM: Termoizolacja ścian przy trudnych warunkach pogodowych

Co można pomalować farbą termoizolacyjną zimą?

Chociaż tegoroczna zima powoli odchodzi w zapomnienie, to jednak przed nami wciąż miesiąc, w którym mogą przydarzyć się przymrozki i śnieżyce. Za taką pogodą nie zawsze przepadają budynki, w których mieszkamy. Dla nich jest to sprawdzian - czy nadal pozostają w dobrej kondycji, czy zostały odpowiednio przygotowane do zmiennych warunków, a może przez złą izolację, ściany ulegają zniszczeniom. Co jeśli test wypadnie niekorzystnie? Czy można coś zrobić, aby zabezpieczyć budynek w trakcie trwania zimy? Jak się okazuje jest pewien sposób - wykorzystanie farby termoizolacyjnej. 

Farba na grzyby i pleśń

Kiedy różnica temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną stroną ściany jest zbyt wysoka, dochodzi do powstania tzw. mostka cieplnego. To z kolei, może doprowadzić do skraplania się pary wodnej na powierzchni ściany. Jeśli dołożymy do tego słabą wentylację pomieszczenia, to o powstanie grzyba lub pleśni w takim miejscu będzie nietrudno. Można jednak temu zapobiec. Takie narażone miejsca, można pomalować farbą termoizolacyjną np. marki GoThermⓇ. Nie dość, że farba zapobiegnie powstaniu mostka cieplnego, to sama ma również właściwości przeciwgrzybicze i antypleśniowe, co dodatkowo wstrzyma rozkwit kłopotliwych towarzyszy na ścianie. 

Co zrobić, gdy woda niszczy ściany?

Jeżeli zimą zauważycie pęcherze na ścianach, to znak, że w ścianie pojawiła się wilgoć. Mogła powstać na skutek pęknięcia rury np. z instalacji wodnej lub słabej izolacji. W tym drugim przypadku, szczególnie jeśli pęknięcie jest nieduże, można zastosować termoizolacyjną masę uszczelniającą GoThermⓇ. Oczywiście wcześniej należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Dodatkowo, cały odnawiany fragment można pomalować farbą termoizolacyjną.

Czym jest farba termoizolacyjna? 

Farba termoizolacyjna jest to specjalistyczny produkt zapewniający łatwy sposób na termoizolację. W skład farby wchodzą mikrosfery szklane, w których panuje ciśnienie podobne do tego występującego w próżni. To zwiększa opór cieplny. Ponadto powłoka termoizolacyjna odbija promieniowanie słoneczne w aż 90%, co pozwala na poprawę komfortu termicznego pomieszczeń również latem.  Utrzymanie odpowiedniej izolacji budynku to nie tylko dobre samopoczucie, niższe rachunki za ogrzewanie, ale również spokój o stan ścian wewnątrz pomieszczeń. Warto zatem zimą rozejrzeć się i sprawdzić, jak zimowy test przeszedł dom, w którym mieszkamy, czy biuro, w którym pracujemy.