Eternit na dachu

Na twoim domu znajduje się dach z eternitu? Jak najszybciej pomyśl o jego demontażu i nowym pokryciu dachowym. Usuwanie azbestu z budynków jest konieczne ze względu na ludzkie zdrowie oraz obowiązujące przepisy. Dowiedz się więcej o tym, czym jest ten szkodliwy materiał oraz w jaki sposób i do kiedy należy go zdemontować z budynku.


Eternit, czyli wyroby azbestowo–cementowe

Eternit, czyli materiał budowlany azbestowo-cementowy, to minerały krzemianowe mające postać włókien. Ze względu na swoje właściwości w latach 60 i 70. XX w. był powszechnie wykorzystywany do budowania budynków mieszkalnych i użytkowych. Sytuacja zmieniła się, gdy dowiedziono szkodliwości azbestu. W 1998 roku zakazano wytwarzania jakichkolwiek produktów zawierających eternit w składzie. W tym samym roku Rada Ministrów zaakceptowała „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”.

  • Eternit to materiał, który: jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a w tym na ścieranie oraz kontakt z substancjami chemicznymi i wysoką temperaturą;
  • jest ogniotrwały;
  • jest doskonałym izolatorem.


Jego właściwości zadecydowały o tym, że produkowano z niego nie tylko materiały na dachy, ale też rury, farby ogniotrwałe oraz pokrycia elewacyjne. Dziś wszystkie te elementy budynków usuwa się i utylizuje – w trosce o ludzkie bezpieczeństwo i zdrowie.

Dlaczego pokrycie dachowe z eternitem jest szkodliwe?

Eternit jest zbudowany z niewielkich włókien, które mogą unosić się w powietrzu tam, gdzie znajdują się wykonane z niego dachy, czy też elementy instalacji. Taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Kiedy włókna azbestu przedostaną się do układu oddechowego, dotrą do płuc i pozostają w nich na zawsze szkodząc organizmowi.

Eternit – do kiedy? Przepisy dotyczące usuwania azbestu

Od 1998 roku w Polsce obowiązuje zakaz produkowania wyrobów zawierających w składzie więcej niż 0,1% azbestu. Natomiast w 2009 wprowadzono “Program Oczyszczania Kraju z Azbestu”. Zakłada on, że do końca 2032 roku mają zostać zutylizowane wszelkie produkty z eternitem w składzie. Rok później doprecyzowano przepisy dotyczące utylizacji azbestu. Zgodnie z nimi:

  • ten, kto korzysta z wyrobów zawierających eternit, jest zobowiązany zgłosić ten fakt w urzędzie gminy – jeżeli gmina samodzielnie nie prowadzi inwentaryzacji;
  • nie można samodzielnie usuwać elementów budowlanych z azbestu ani ich składować – ich utylizacją zajmują się firmy dysponujące specjalistycznym sprzętem i odpowiednio wykwalifikowani fachowcy.


Właściciel obiektu, którego elementy są wykonane z azbestu, jest również zobowiązany do wywieszenia w dobrze widocznym miejscu informacji o zagrożeniu związanym z eternitem.

Ostateczny termin utylizacji eternitu

Właściciele budynków mają obowiązek usunąć pokrycie dachu z azbestu do 31 grudnia 2032 roku. Płyty azbestowe mogą być demontowane tylko przez profesjonalne firmy, co niekiedy wiąże się ze znacznymi wydatkami. Koszt usunięcia eternitu to od 350 do 400 zł za utylizację 1 tony materiału. Dlatego gminy dają możliwość dofinansowania demontażu dachów pokrytych azbestem, które może pokryć nawet 100% kosztów takiej usługi.

Kara za eternit, czyli konsekwencje niezastosowania się do przepisów

Ze względu szkodliwość eternitu kary za niestosowanie się do przepisów dotyczących jego usuwania są bardzo wysokie:

  • ten, kto nie zgłosi, że dach jego domu jest wykonany z azbestu, może spodziewać się grzywny w wysokości 1000 zł;
  • osoby, które zdecydują się samodzielnie zająć się usuwaniem azbestu, transportować i składować ten szkodliwy materiał, ryzykują otrzymaniem kary do nawet 5000 zł;
  • firmom lub osobom fizycznym, które wprowadzają do obrotu eternit, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


Co zrobić z dachu z eternitu?

Pokrycie dachowe z eternitu jest szkodliwe dla zdrowia i może być przyczyną wielu groźnych chorób. Dlatego jedynym, co można z nim zrobić, to usunąć je, korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się demontażem, transportem i utylizacją azbestu. Zgłoszenie należy zgłosić właściwemu Nadzorowi Budowlanemu, lokalnemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz Okręgowemu Inspektorowi Pracy – i to najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem prac. Obowiązek ten należy do firmy specjalizującej się w demontażu pokryć z eternitu. Eternit warto zastąpić trwałym, solidnym, zabezpieczonym przed korozją pokryciem dachowym. Taki będzie dach wykonany z blachodachówek czy blachy trapezowej. Blaszane pokrycie jest równie wytrzymałe jak te z azbestu. Jest lżejsze co dodatkowo przemawia na plus, bezpieczne dla zdrowia, a przy tym wyróżnia je estetyczny wygląd.