Fundamenty i podłogi w domach energooszczędnych. Cz. II

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym należy stosować materiały o jak najlepszych parametrach.

Wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi niż w przypadku tradycyjnych budynków. Inwestycja ta jest jednak opłacalna i pozwala na znaczne oszczędności energii w dłuższej perspektywie czasu.

Podłoga na gruncie powinna składać się z kolejno ułożonych warstw:

I ) Podłoże

– mechanicznie zagęszczony piasek czy żwir. Zalecana grubość od 15 do 30 cm. Warstwa podłoża (podsypki) tworzona jest między gruntem, a warstwą betonu i należy ją dokładnie ubić, i wyrównać. 

II ) Warstwa betonu

– jej zadaniem jest rozkład obciążenia i w zależności od rodzaju może posiadać zbrojenie z siatki. Beton wylewa się bezpośrednio na wykonaną warstwę podsypki. Ilość betonu należy przeliczyć po zapoznaniu się z projektem, w którym określono grubość warstwy wylewki betonu. W warstwie wylewanego betonu najczęściej musimy umieścić rury kanalizacyjne oraz wodę o czym należy pamiętać.

III ) Izolacja przeciwwilgociowa

– uszczelnia warstwę mieszkalną przed wilgocią z gruntu. Przeważnie jest wykonywana z papy bitumicznej lub folii. Dla lepszego efektu montuje się ją z izolacją poziomą ścian fundamentowych. W przypadku gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, stosuje się izolację przeciwwodną. Więcej szczegółów znajduje się w projekcie budowlanym.

 IV ) Izolacja termiczna

– głównie stosowanymi materiałami do ocieplenia podłogi jest polistyren ekstrudowany – XPS lub wełna mineralna. Ocieplenie wykonujemy w celu zaizolowania ciepła wewnątrz budynku, aby nie przenikało do gruntu. Grubość zastosowanej izolacji to conajmniej 10 cm.

V ) Szlichta betonowa

– cienka warstwa betonu ok. 5–7 cm, szlichte wylewa się na folię budowlaną rozłożoną na izolację ze styropianu lub wełny. To właśnie ostatnią warstwę posadzki będziemy kłaść na szlichtę betonową. Wykonuje się ją za pomocą tradycyjnej wylewki bądź samopoziomującej. Wykonanie wylewki samopoziomującej upraszcza pracę, jednak trzeba się liczyć z jej wysokimi kosztami. Co różni wylewkę samopoziomującą od szlichty betonowej, to grubość warstwy, która wynosi 1-2 cm, a nie 5-7 cm jw. W tym wypadku jeżeli chcemy użyć wylewki, najpierw wykonuje się ze zwykłego betonu podkład o grubości ok. 5 cm, a dopiero później wylewkę sampopziomującą. W warstwie szlichty betonowej opcjonalne jest wykonanie ogrzewania podłogowego.

VI ) Warstwa wykończeniowa (posadzka)

– wykonujemy ją już po skończeniu budynku. Posadzka różni się w zależności od rodzaju czy charakteru pomieszczenia. Do głównie używanych materiałów wykończeniowych na podłogę zaliczamy:

  • gres – materiał bardzo twardy, odporny na warunki klimatyczne jak i na ścieranie przez co stosowany zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń,
  • terakota – dobrze oczyszczona i wypalona glina,
  • panele laminowane – najczęściej stosuje się panele od 8 do 10 cm; między sobą różnią się klasą ścieralności, którą powinno się dobierać pod konkretny rodzaj i przeznaczenie danego pomieszczenia,
  • drewno – deski wykonane z drewna prezentują się bardzo oryginalnie, a ich trwałość może sięgać nawet 40-50 lat. 

  

Mając w planach budowę domu energooszczędnego czy pasywnego, musimy zdecydować na odpowiednie materiały budowlane, a więc posiadających wysokie parametry techniczne. Ich cena z pewnością będzie wyższa od ich standardowych odpowiedników, jednak będą posiadać lepsze od nich właściwości cieplne, co przełoży się na większą energooszczędność. Kolejnym aspektem przy budowie takiego domu jest prawidłowość jego wykonania, co z kolei wiąże się z wyspecjalizowaną kadrą projektantów i wykonawców.


Jeżeli zainteresował Cię temat konstrukcji podłogi, nie przeocz fundamentów, które znajdziesz w poprzedniej części!

Łukasz Sikora

Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA

ChronmyKlimat.pl

Energooszczędne 4 kąty

fot. Flickr, Creative Commons by RBerteig

Opracowanie, redakcja: A. O.

Na podstawie materiałów firmy Energooszczędne 4 kąty

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.