rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


iBros: Kamera termowizyjna i miernik cęgowy FLIR zdają egzamin u elektryka

image

 

Gary Fisher, elektryk pracujący na własny rachunek, miał okazję przetestować „w terenie” kamerę termowizyjną FLIR C3 i miernik cęgowy CM174. Była to dla niego szansa zobaczenia, jaką wartość te zaawansowane urządzenia wnoszą do jego pracy.

 

W instalacjach elektrycznych prawidłowe zdiagnozowanie problemów, zanim przerodzą się w faktyczne zagrożenia, ma namacalną wartość. Jednym z urządzeń, które elektrykom przydają się szczególnie często, jest kamera termowizyjna. Jej szybkość i łatwość obsługi powodują, że jest to nieodzowne narzędzie dla specjalistów z tej branży. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

 

Gary Fisher wykonuje szereg różnych prac elektrycznych, m.in. z tablicami rozdzielczymi. Obszar jego pracy rozciąga się od rodzinnego miasta Milton Keynes, wzdłuż autostrady M1 na południe, aż do dzielnicy Harrow w północno-zachodnim Londynie. Działalność w branży rozpoczął jego ojciec, obecnie na emeryturze, a Gary dołączył do niego po ukończeniu szkoły.

 

Identyfikacja gorących punktów w obwodach

Nie ma żadnej wątpliwości, że w naszym biznesie termowizja coraz śmielej sobie poczyna” – mówi Gary. „Jeszcze zanim wypróbowałem kamerę, wiedziałem, że będzie wykrywała gorące miejsca, w obwodach zużywających o wiele więcej energii niż w innych częściach układu. Nie mogłem się doczekać, kiedy będę mógł wypróbować FLIR C3”.

 

Pierwsze, co rzuciło się Gary'emu w oczy, to wielkość C3 (125 × 80 × 24 mm). Jak stwierdził: „Wyglądała jak zwykła komórka, łatwo się pomylić”. Urządzenie jest niewielkie i lekkie (130 g), bez problemu mieści się w kieszeni z przodu kombinezonu.

 

Gary dodaje: „Obsługa kamery to kaszka z mleczkiem”. „Nigdy wcześniej nie używałem kamery termowizyjnej, a tu wystarczy ją nakierować i włączyć. 3-calowy ekran dotykowy wyświetla obraz o zadziwiająco dobrej jakości”.

 

Obrazy z kamery podczerwonej FLIR C3 i termowizyjnego miernika cęgowego FLIR CM174 stanowią wizualną pomoc, która wskazuje elektrykom dokładną lokalizację potencjalnych problemów

 

Raporty z obrazami ostrymi jak brzytwa

C3 jest wyposażona w opatentowaną przez FLIR technologię MSX® poprawy obrazu w czasie rzeczywistym, ułatwiającą znajdowanie problematycznych lokalizacji. Ponadto, zastosowany w C3 detektor o rozdzielczości 4800 pikseli rejestruje i wyświetla nawet nieznaczne wahania rozkładu ciepła, a wbudowane oświetlenie robocze i latarka oświetlają ciemne obszary, w których elektrykom często zdarza się pracować.

Łatwo jest dostrzec obiekty i rozgrzane obszary, ponieważ są wyjątkowo wyraźne i szczegółowe. Dzięki temu mogę szybko zlokalizować miejsca, gdzie muszę interweniować” – mówi Gary. „Takie urządzenie przydaje się każdemu elektrykowi – zarówno specjaliście z uprawnieniami do pracy z wysokimi napięciami w przemyśle i trudnych zastosowaniach komercyjnych, jak i zwykłemu fachowcowi wymieniającemu gniazdka i bezpieczniki po domach. Jak dla mnie, kiedy mogę dać do ręki klientowi teczkę z obrazami termowizyjnymi, które dokumentują znalezione problemy, to po pierwsze świadczy o jakości mojej pracy, a po drugie daje mi przewagę nad konkurencją”.

 

C3 rejestruje obrazy pomiarowe w formacie JPEG za jednym naciśnięciem przycisku. Do tego obrazy można później przesłać do komputera przy użyciu bezpłatnego oprogramowania FLIR Tools, które pozwala na pełną analizę pól temperatury i wyznaczanie jej wartości w dowolnym punkcie obrazu, zmianę palet barwnych oraz tworzenie czytelnych, przekonujących raportów.

 

Wąskie szczęki FLIR CM174 pozwalają przecisnąć się między kablami do sprawdzanych miejsc w skrzynkach bezpiecznikowych.

Gary Fisher: „Kiedy słyszę buczenie albo podejrzewam, że w obwodzie jest coś nie tak, biorę CM174 i od razu widzę, co jest grane”

Gary Fisher: „Dzięki FLIR C2 łatwo jest dostrzec obiekty i rozgrzane obszary, ponieważ są wyjątkowo wyraźne i szczegółowe. Dzięki temu mogę szybko zlokalizować miejsca, gdzie muszę interweniować”

 

Zapobieganie niebezpieczeństwu chroni życie

Najważniejsze są nie tylko innowacyjne funkcje C3. Liczy się to, że urządzenie pozwala zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, a więc potencjalnie chroni ludzkie życie. Skrzynki bezpiecznikowe robi się z metalu m.in. dlatego, że obluzowane połączenia mogą się rozgrzewać i powodować pożary. „Właśnie temu zapobiega FLIR C3” – stwierdza Gary. „Kiedy wykonuję wstępną kontrolę, wystarczy, że skieruję kamerę na skrzynkę bezpiecznikową i od razu widzę jak na dłoni, czy jest jakieś zagrożenie i czy muszę interweniować”.

 

Wizualizacja problemów z instalacją elektryczną

Gary Fisher był wyjątkowo zadowolony z FLIR C3, a do tego miał okazję przetestować miernik cęgowy FLIR CM174 600AC/DC.

 

Kiedy się biorę do roboty, to przede wszystkim muszę wiedzieć, jaki prąd płynie po kablu, bo dzięki temu wiem, co robić” – mówi. „Kiedy słyszę buczenie albo podejrzewam, że w obwodzie jest coś nie tak, biorę CM174 i od razu widzę, co jest grane”.

 

Dzięki miernikowi cęgowemu FLIR CM174 z technologią pomiaru wspomaganego podczerwienią (Infrared Guided Measurement – IGM) użytkownicy szybko i bezpiecznie identyfikują miejsca, w których występują problemy. Krótko mówiąc, problemy z elektryką można identyfikować wizualnie bez konieczności fizycznego kontaktu z tablicami, szafkami czy wiązkami przewodów i kabli, które mogą stanowić zagrożenie.

 

CM174 to w zasadzie połączenie miernika cęgowego z kamerą termowizyjną. Całkiem sprawne narzędzie” – mówi Gary. „Gdybym takie miał, to wiem, że używałbym go na okrągło”.

 

Gary Fisher docenia też wąskie szczęki miernika FLIR CM174, dzięki którym może łatwo wejść między kable w skrzynkach bezpiecznikowych. Podoba mu się też wytrzymała konstrukcja, dzięki której może wrzucić miernik do skrzynki z resztą narzędzi i nie martwić się, że się uszkodzi.„Czego innego mógłby chcieć elektryk?

 

FLIR C3

 • Obrazy pomiarowe

  Mierzenie w zakresie -10°C – 150°C dowolnego punktu na obrazie podczas analizy zarejestrowanych obrazów termowizyjnych

 • Ekran dotykowy 3”

  Łatwy podgląd dzięki automatycznej orientacji

 • Diodowe światło punktowe

  Może być wykorzystywane jako latarka i do oświetlania zdjęć

 • FLIR Tools

  Profesjonalne oprogramowanie do raportowania dla komputerów Mac i PC

 • Strumieniowanie wideo

  Odtwarzanie wideo termowizyjnego na żywo przy użyciu oprogramowania FLIR Tools

 • Gwarancja 2-10

  Obejmuje części i wykonanie przez dwa lata oraz detektor przez dziesięć lat

 

 

FLIR CM174

 • IGM™

  Moduł termowizyjny Lepton® 80 x 60, 4800 pikseli, do wizualnej identyfikacji problemów z instalacją elektryczną

 • Wąskie szczęki

  Dokładne odczyty w ciasnych, trudno dostępnych miejscach

 • Funkcje zaawansowane

  True RMS, LoZ, VFD Mode, Inrush i Smart Diode with Disable

 • Natężenie i napięcie

  Sprawdzenie obciążenia elektrycznego, pod którym znajdują się mierzone komponenty

 • Laser

  Precyzyjna lokalizacja problemów na obrazie termowizyjnym

 • Akcesoria

  Możliwość rozbudowy do zakresu prądu przemiennego 3000 A, przy użyciu akcesoriów FLIR Flex

 

 

 

Skontaktuj się z iBros technic – autoryzowanym dystrybutorem FLIR Systems w Polsce i dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych i miernikach FLIR!

 

iBros technic

tel: +48 12 3767051

email: biuro@ibros.pl

www.termowizja.ibros.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

iBros technic

E-mail: info@ibros.pl

WWW: www.termowizja.ibros.pl

Tel: +48 12 376 70 51
Fax: +48 12 376 70 52
Adres:
Wojciecha Weissa 7
31-339 Kraków