Ile prądu pobiera pompa ciepła w ciągu roku? Sprawdź i nie przepłacaj!

Czy montaż pompy ciepła jest opłacalny? - to pytanie, które jest zadawane najczęściej przez potencjalnych inwestorów, interesujących się instalacjami opartymi na odnawialnych źródłach energii.

Zainteresowanie rekuperacją czy pompami ciepła nie słabnie, a wręcz przeciwnie. Z powodu obaw o dostawy gazu oraz problemów z przyłączami pojawiła się chwilowa trudność z dostępnością urządzeń. Niektórzy zastanawiają się również, czy taka inwestycja jest wciąż opłacalna. A jak faktycznie wygląda obecna sytuacja? Jak limity zużycia prądu (z gwarantowaną stawką za 1 kWh) wpłyną na rachunek za prąd, jeśli dane gospodarstwo domowe wykorzystuje pompę ciepła do ogrzania budynku? Ile prądu pobiera pompa ciepła? Jak obliczyć roczne zużycie prądu przez pompę? W poniższym artykule, odpowiemy na najczęstsze pytania prosumentów, podpowiemy jak obliczyć ile prądu pobiera pompa ciepła oraz podamy sposób na obniżenie Twoich rachunków za energię elektryczną. Dowiedz się więcej!

Czy pompa ciepła potrzebuje prądu do działania?

Pompa ciepła czerpie energię z naturalnych, odnawialnych źródeł. Dla przykładu:

  • powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza zewnętrznego,
  • gruntowa pompa ciepła absorbuje ciepło z gruntu,
  • a wodna pompa ciepła z akwenów lub wodnych zbiorników.

Jednak do procesu przekształcenia energii, konieczne jest działanie sprężarki pompy, a ta do uruchomienia napędu potrzebuje energii elektrycznej. Ile prądu pobiera pompa ciepła do efektywnego działania? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Poznaj czynniki, które mają wpływ na te parametry.

Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku?

Dobierając pompę ciepła do określonej inwestycji, liczy się przede wszystkim zapotrzebowanie na ciepło budynku, które pompa musi pokryć. Projektant, który analizuje dane techniczne nieruchomości, nim dobierze określony model pompy ciepła, skupia uwagę na:

  • Rodzaju górnego źródła ciepła - jest to system, który będzie rozprowadzał ciepło do ogrzewania budynku. Pompa ciepła dobrze współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.
  • Izolacji ścian zewnętrznych domu - budynek z mostkami termicznymi, słabo zaizolowany będzie generował większe koszty działania systemu grzewczego.
  • Zastosowanej w domu wentylacji - tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej nie odzyskuje ciepła, tak jak dzieje się to w przypadku nowoczesnej rekuperacji. Odzysk ciepła istotnie wpływa na zużycie energii elektrycznej i działanie pompy.
  • Wartości preferowanej temperatury, którą będziemy chcieli utrzymać w pomieszczeniach.

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej - co należy wziąć pod uwagę?

Pompa ciepła nie tylko pokryje zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu, ale również przygotuje odpowiednią temperaturę wody użytkowej. W tym aspekcie działania pompy, również trzeba brać pod uwagę kilka kwestii technicznych:

  • Liczba mieszkańców domu jest tu najbardziej istotnym punktem. Dla ilu lokatorów pompa będzie musiała przygotować c.w.u? Ilość potrzebnej ciepłej wody warunkuje działanie urządzenia.
  • Moc grzewcza pompy ciepła. Od tego parametru zależy czas, w którym pompa przygotuje dla inwestora ciepłą wodę użytkową.
  • Codzienne nawyki osób zamieszkujących to samo gospodarstwo domowe. Praca zdalna czy hybrydowa, prysznic zamiast wanny, stołowanie się na mieście czy przygotowanie posiłków w domu - to wszystko przekłada się na ilość energii elektrycznej koniecznej do pracy pompy ciepła.

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które wyróżniają się na rynku grzewczym wysoką efektywnością energetyczną. Jednak to, ile prądu zużywa pompa ciepła, jest zależne nie tylko od parametrów technicznych budynku, ilości domowników i naszych przyzwyczajeń, choć te kwestie są szczególnie ważne. Niemniej istotne są jednak dane techniczne określonego modelu pompy ciepła - szczególnie współczynnik COP i SCOP pompy ciepła. Sprawdź, czym się różnią i co oznaczają!

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Sprawdź współczynnik SCOP!

Współczynnik SCOP pozwala obliczyć, ile energii zużyje pompa ciepła w określonym okresie czasu, na przykład w sezonie grzewczym. Obrazuje on stosunek energii cieplnej, która została dostarczona do budynku do ilości energii elektrycznej, którą zużywa pompa. Współczynnik ten, określany jest przestrzeni dłuższego okresu czasu, np. kilka miesięcy zimą. Współczynnik SCOP zobrazuje również roczne zużycie energii przez pompę.

Jaka jest wydajność pompy ciepła? Współczynnik COP przyniesie odpowiedź na to pytanie

Chcesz by pompa ciepła służyła do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, ale nie wiesz jakie będzie zużycie energii elektrycznej? Sprawdź współczynnik wydajności danej pompy ciepła COP. Wskaźnik ten pokaże Ci stosunek zużycia energii elektrycznej, do ilości energii cieplnej dostarczonej do Twojego domu. Dla przykładu: jeśli model pompy ciepła charakteryzuje się COP na poziomie 4, oznacza to, że w zamian za zużycie prądu na poziomie 1 kilowatogodziny inwestor otrzyma 4 kW wytworzonej mocy grzewczej.

Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania domu? Poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Zużycie prądu przez pompę ciepła jest uwarunkowane również przez rodzaj dolnego źródła ciepła danej pompy. Nie bez znaczenia jest zatem czy inwestor wybierze ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze, czy zdecyduje się na budowę dolnego źródła i wybierze gruntową pompę ciepła.

Gruntowa pompa ciepła - wady i zalety

W gruntowej pompie ciepła źródłem energii jest ciepło pozyskane z ziemi. By pozyskać energię termiczną z gruntu, konieczne jest jednak zamontowanie systemu rur pionowych lub poziomych (tak zwanych kolektorów). Właśnie w tych rurach przepływa glikol, będący doskonałym nośnikiem ciepła. Jest on tłoczony dzięki pompie obiegowej, a następnie transportuje energię termiczną i oddaje ją czynnikowi termodynamicznemu, pracującemu w pompie ciepła poprzez parownik. Niewątpliwym atutem gruntowej pompy ciepła jest stała temperatura, utrzymywana niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Jednak w zamian za to, przyszły prosument staje przed kosztownym wyzwaniem budowy dolnego źródła, a to na jaki rodzaj wymiennika będzie mógł się zdecydować jest uzależnione od warunków ukształtowania terenu.

Wymiennik poziomy i pionowy gruntowej pompy ciepła.

Podstawowym kryterium, przy wyborze wymiennika jest wielkość działki i ukształtowanie terenu. I tak, wymiennik poziomy wymaga sporej (kilkuset metrowej) powierzchni, bez spadków, nachyleń oraz drzew czy krzewów. Kolektor poziomy będzie musiał zostać wspierany przez sterowniki oraz pompę do przetłoczenia glikolu (co generuje kolejne koszty).

Wymiennik pionowy jest dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkiej lub wąskiej działki. Jego montaż jest mniej inwazyjny. Nie jest tu istotne, czy teren jest zagospodarowany architekturą krajobrazu. Budowa wymiennika pionowego wiąże się także z niewielkimi odwiertami o głębokości nieprzekraczającej stu metrów.

Pompa ciepła powietrzna

Wybór pompy ciepła typu powietrze to przede wszystkim brak finansowania budowy dolnego źródła ciepła. Choć warto mieć na względzie, że stosunek zużycia prądu do wytworzonej mocy cieplnej będzie ulegał wahaniom. Dzieje się tak, ze względu na zmienną temperaturę. Dodatkowo, koszt instalacji powietrznej pompy ciepła będzie znacznie niższy niż pomp gruntowych. W przypadku pompy ciepła typu powietrze - nieważne są także parametry naszej działki. Pompę możemy zamontować niemal w każdym budynku. Czołowi producenci pomp ciepła cały czas rozwijają swoje technologie, dzięki czemu poszczególne modele są bardziej wydajne, nawet w niskich temperaturach zewnętrznych. Funkcją pomp ciepła, której nie posiada żadne inne źródło ciepła jest również zdolność odwrócenia obiegu grzewczego. Dzięki temu, użytkownicy pompy ciepła zyskują również możliwość chłodzenia budynku w porze letniej przy wykorzystaniu instalacji centralnego ogrzewania i tłoczenia w niej schłodzonej wody.

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Poznaj przykładowe obliczenia!

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Co wybrać, by pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło i przygotować wodę użytkową o odpowiedniej temperaturze? Prześledźmy dwa warianty gospodarstw domowych z powietrzną pompą ciepła oraz z jej gruntowym odpowiednikiem, by poznać koszty ogrzewania domu. Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze, a ile gruntowa pompa ciepła? Przyjmijmy następujące dane techniczne:

Rodzaj pompy ciepła: gruntowa/ powietrzna

Powierzchnia domu: 140 m2

Liczba mieszkańców budynku: 4 osoby dorosłe

Roczne zużycie energii na metr kwadratowy: 80 kWh

Roczne zużycie prądu w celu przygotowania c.w.u na osobę: 800 kWh

Wartość współczynnika SCOP gruntowej pompy ciepła wynosi 4 , a powietrznej 4.5

Uśredniona stawka za 1 kWh energii elektrycznej: 0.69 groszy

W takim scenariuszu roczne zapotrzebowanie na ciepło i do grzania wody użytkowej wynosi 140 (powierzchnia domu) x 80 (roczne zużycie energii cieplnej na metr kwadratowy) + 4 (liczba mieszkańców domu) x 800 (zużycie prądu konieczne do grzania wody) = 14 400 kWh

Roczne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną : SCOP gruntowej pompy ciepła ( 14 400 kWh: 4) = 3600 kWh, a podany wynik mnożymy razy stawkę za jedną kilowatogodzinę prądu, czyli 3600 x 0.69 groszy, co daje rezultat 2484 złotych.

W przypadku powietrznej pompy ciepła o współczynniku SCOP na poziomie 4.5, przyjmując te same parametry techniczne, roczne nakłady na energię elektryczną będą wynosiły 2208 zł.

Czy można zredukować zużycie prądu przez pompę ciepła? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wiesz już, jak działa pompa ciepła oraz że do wydajnej pracy konieczne jest jej zasilanie przy pomocy energii elektrycznej. Czy możliwe jest niższe zużycie prądu przez pompę? Sprawdź, co możesz zrobić, by realnie wpłynąć na niższe zużycie energii elektrycznej!

Połączenie pompy ciepła z działaniem paneli fotowoltaicznych

Instalacja pv zadba o pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku. Zasili gniazdka Twojego domu i pozwoli na wytworzenie prądu koniecznego do ogrzewania pompą ciepła. Dzięki współpracy pompy z instalacją fotowoltaiczną, redukujesz koszty przeznaczone na ogrzewanie domu. Twoje rachunki za prąd ograniczą się tylko do opłat dystrybucyjnych.

Wybierz właściwą taryfę prądu!

Na koszt ogrzewania domu wpływa także dobór odpowiedniej taryfy u sprzedawcy prądu. Przeanalizuj swoje potrzeby i nawyki, a następnie sprawdź, czy najwyższe zużycie prądu występuje u Ciebie nocną czy dzienną porą. W oparciu o te informacje, dopasuj taryfę prądu dla swojego gospodarstwa domowego.

Postaw na ogrzewanie podłogowe

Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, więc najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Takie rozwiązanie ma pozytywny wpływ również na komfort mieszkańców domu. Popularna "podłogówka" rozkłada ciepło równomiernie, oszczędza miejsce przeznaczone pod grzejniki oraz zapobiega tworzeniu się kurzu i roztoczy.

Wybierz pompę ciepła o wysokim COP i SCOP

Dobierz model pompy, który spełni Twoje oczekiwania i w całości pokryje zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Pamiętaj, że im wyższym współczynnikiem COP i SCOP charakteryzuje się dane urządzenie, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej, a większa ilość energii cieplnej dostarczonej do budynku.

Ile prądu pobiera pompa ciepła? Podsumowanie kosztów ogrzewania

Wiesz już, ile prądu zużyje pompa ciepła w określonych warunkach. By jednak odpowiednio dobrać urządzenie do Twoich oczekiwań, tak by zadbać o ciepło w Twoim domu i optymalną temperaturę ciepłej wody użytkowej, nie kupuj pompy na własną rękę. Niewłaściwie oszacowane zużycie prądu, zbyt niskie parametry pompy w zderzeniu z większymi potrzebami budynku i mieszkańców mogą skutkować stratami finansowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie prac projektowych i instalatorskich firmie z doświadczeniem na rynku instalacji HVAC.