rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Instalacja elektryczna w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Cz. I

image

W domach energooszczędnych i pasywnych, tak jak i w standardowych instalacja elektryczna musi składać się z podstawowych elementów, tj.:


 

  • złącza,
 
  • rozdzielnicy głównej,
 
  • obwodów zasilających.

 

 

Ponadto może być ona wyposażona w dodatkowe elementy, do których przeważnie należą dodatkowe rozdzielnice oraz maty i kable grzejne będące elementami ogrzewania podłogowego lub systemów przeciwoblodzeniowych.


 

Domy energooszczędne i pasywne są budynkami nowymi, wznoszonymi z zachowaniem aktualnych norm i przepisów techniczno-budowlanych. To samo musi więc dotyczyć, znajdujących się w nich, instalacji elektrycznych.


 

Zgodnie z powyższym instalacja elektryczna w budynkach takich powinna być trójprzewodowa (przewód fazowy-L, przewód neutralny-N, przewód ochronny PE), służąca do zasilania odbiorników jednofazowych lub/i pięcioprzewodowa (przewody fazowe-L1,L2,L3, przewód neutralny-N, przewód ochronny-PE), służąca do zasilania odbiorników trójfazowych. Ponadto materiałem na przewody powinna być miedź.

Taki sposób wykonania instalacji różni się od sposobu stosowanego dawniej, w budynkach tradycyjnych, gdzie instalacja była dwuprzewodowa-jednofazowa lub czteroprzewodowa-trójfazowa (tzw. siłowa). Różnica ta spowodowana jest mniejszym zagrożenia porażeniowym występującym w nowym sposobie wykonania instalacji. 

Ważnym zagadnieniem w zakresie instalacji elektrycznych domów energooszczędnych i pasywnych jest sposób wykonania rozdzielnicy głównej.W budynkach takich bowiem jest zwykle więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych niż ma to miejsce w budynkach standardowych. Ponadto są to w dużej mierze urządzenia dedykowane do pracy ciągłej, takie jak system klimatyzacyjny lub alarmowy, dlatego szczególnie dotkliwie odczuwalne są z ich strony przerwy w dostawie elektryczności. W związku z tym, już na etapie projektowania instalacji budynku, bardzo ważne jest przewidzenie takich odbiorników i właściwe wydzielenie zasilających je obwodów w rozdzielnicy głównej budynku.

Należy bowiem pamiętać o tym, że szczególnie ważne urządzenia, takie jak centrala klimatyzacyjna powinny być zasilane oddzielnymi obwodami, co ułatwi m.in. zasilenie ich rezerwowymi źródłami energii, takimi jak agregat prądotwórczy lub system OZE. Ponadto takie wydzielenie obwodu umożliwi zabezpieczenie urządzenia oddzielnymi wyłącznikami i odizolowanie od innych urządzeń, dzięki czemu usterki w innych urządzeniach nie będą go dotyczyły. 

instalacja elektryczna w domu pasywnym energooszczędnym, jak prawidłowo dobrze zrobić instalacje energooszczędną

Rys.1. W budynkach energooszczędnych i pasywnych bardzo ważne jest właściwie i dobrze przemyślane rozdzielenie obwodów zasilających w rozdzielnicy 

Przemyślane rozdzielenie obwodów może również wpłynąć na znaczne obniżenie kosztów zakupu zestawu OZE lub agregatu prądotwórczego (rezerwowego źródła energii), co możliwe jest np. w przypadku rozdzielenia obwodów ze względu na rodzaj odbiorników- oddzielne obwody dla oświetlenia i oddzielne obwody dla gniazd wtykowych, skutkujące możliwością podłączenia urządzeń zasilających o mniejszej mocy w celu zasilenia jednej grupy odbiorników, w porównaniu do zasilania obwodów składających się z mieszanych odbiorników, które mogą znacznie różnić się między sobą wartościami mocy.

 
 
Część II znajdziesz tutaj. -->

 


 

 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski, A. O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź