rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody
Skuteczne odprowadzanie skroplin w systemie klimatyzacji.

image

Skropliny z klimatyzacji są zazwyczaj odprowadzane przez rurkę – może to być elastyczna rurka zbrojona lub sztywna rurka do zimnej wody o średnicy ½ , ¾ czy 1 cal. Rurka jest ulokowana w instalacji kanalizacyjnej w kuchni lub łazience, czasem na zewnątrz budynku. Źle wykonana instalacja odprowadzania skroplin z systemu klimatyzacji, może doprowadzić nawet do zalania pomieszczenia, w którym jest urządzenie lub powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Klimatyzatory ścienne typu Split oraz Multi Split mają odprowadzane skropliny w sposób grawitacyjny – wówczas rurka wychodząca z klimatyzatora powinna być poprowadzona ze spadkiem (od 1 do 2%  na długości 1 m.b.), ponieważ umożliwia to płynom bezproblemowe ściekanie – im większy spadek, tym skuteczniejsze odprowadzanie skroplin.

Bywa jednak, że nie mamy możliwości zamontowania systemu klimatyzacji, która odprowadzałaby skropliny w sposób grawitacyjny. W takiej sytuacji musimy zastosować pompkę, która odprowadzi wodę z systemu w dowolne miejsce, nawet jeśli znajduje się ono 10 metrów wyżej od klimatyzatora.

Jeśli nasz system klimatyzacji działa z pomocą pompki, bardzo ważne jest jego regularne serwisowanie – w przeciwnym razie w komorze pływaka skumulują się liczne zanieczyszczenia, uniemożliwiające odprowadzanie skroplin przez zablokowanie przepływu, co z kolei może nawet uszkodzić pompkę i spowodować, że woda znajdująca się w tacy ociekowej zaleje ścianę i podłogę.

Instalując pompkę skroplin w systemie klimatyzacji, musimy uwzględnić fakt, że przy każdorazowym włączaniu urządzenia będzie ona emitować pewien poziom dźwięku. Dzieje się tak, gdy komora pływaka się napełnia. Dlatego też, jeśli jednak mamy taką możliwość, warto postawić na grawitacyjne odprowadzanie skroplin.

Montowanie systemu klimatyzacji oraz pompki, powinniśmy powierzyć kompetentnemu instalatorowi. Osoba niedoświadczona może popełnić przypadkowe błędy, tym samym powodując uszkodzenie mechanizmu urządzenia.

Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu systemu klimatyzacji z pompką skroplin?

  • zbiornik z pływakiem jest źle wypoziomowany
  • pływak w zbiorniku jest źle umieszczony
  • zbiornik oraz pompka znajdują się w zbyt dużej odległości
  • przewód tłoczny jest za długi

Gdy pompka skroplin zostanie zainstalowana i użytkowana właściwie, a przy tym systematycznie serwisowana, możemy liczyć na jej skuteczne odprowadzanie skroplin i jej długie działanie.


Opracowanie i redakcja: K.C.
Na podstawie materiałów firmy LG
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.


 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

LG Electronics Polska

E-mail: wioletta.neumann@lge.com

WWW: www.lg.com/pl/klimatyzacja

Tel: +48 22 481 74 06
Fax: +48 22 481 78 88
Adres:
Wołoska 22
02-675 Warszawa

Produkty
dodaj+ «»

Filmy
dodaj+ «»

Forum