Instalacja odgromowa do domu pasywnego

Budowa domu jednorodzinnego powinna być prowadzona zgodnie z prawem i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jednym z układów, który warto uwzględnić w projekcie, jest instalacja odgromowa. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie ona jest, z czego się składa, jaką rolę pełni oraz dlaczego warto zainwestować w nią w przypadku budownictwa pasywnego i nie tylko. 

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa oznaczana jest skrótem LPS, który pochodzi od angielskiego wyrażenia: Lightning Protection System. W polskim tłumaczeniu to system ochrony piorunowej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie nieruchomości przed zjawiskiem wyładowań atmosferycznych i związanymi z nimi konsekwencjami. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo nieruchomości i znajdujących się w niej osób podczas burzy. Dobrej jakości instalacja odgromowa chroni również urządzenia elektryczne, które są wpięte do sieci. Jako system zabezpieczeń, instalacja odgromowa pełni ważną rolę w każdym domu jednorodzinnym. Bez wątpienia warto w nią zainwestować. Układ tego typu składa się z dwóch kluczowych części: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Zewnętrzna część instalacji odgromowej narażona jest na działanie pioruna. Tworzy się ją w ten sposób, aby przejmowała energię ewentualnego wyładowania atmosferycznego. Następnie energia te przekazywana jest do ziemi i tam rozpraszana. Wewnętrzna część instalacji odgromowej zapobiega pojawianiu się zjawiska iskrzenia, co może powodować zwarcie instalacji i pożar na skutek wyładowania atmosferycznego. Bardzo ważne jest, aby oba elementy układu były wykonane z wysokiej jakości podzespołów i działały bez zarzutu.

Czy w domu pasywnym warto zainwestować w instalację odgromową?

Oczywiście, że tak. Nowoczesne domy pasywne charakteryzują się dużą liczbą urządzeń elektronicznych. To już nie tylko standardowa instalacja elektryczna z oświetleniem oraz sprzętem RTV i AGD. To również rozbudowane systemy klimatyzacji, wentylacji mechanicznej, monitoringu czy też alarmowe. Do tego dochodzą rozwiązania z obszaru smart home, które są połączone z rozdzielnią elektryczną. Brak instalacji odgromowej zwiększa ryzyko wyładowania atmosferycznego bezpośrednio w obiekt, co może doprowadzić do przepalenia się instalacji i dużych kosztów po stronie właściciela. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do pożaru budynku i stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Właśnie dlatego w domach pasywnych oraz w każdym innym typie budownictwa warto inwestować w instalacje odgromowe. Za ich wykonanie powinni odpowiadać specjaliści.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl