rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

image

Zadbane rabatki, przystrzyżony trawnik i urokliwe oczko wodne w ogrodzie tworzą niezwykły klimat. Będzie on jeszcze bardziej wyjątkowy, jeżeli zadbamy również o odpowiednie oświetlenie tych elementów, które będzie podkreślało najważniejsze punkty kompozycyjne. Blisko rozmieszczone punkty świetlne mogą dawać zbyt intensywne światło, za daleko oddalone nie oświetlą wystarczająco najistotniejszych miejsc. Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie ogrodowe?


Myśląc o rozkładzie poszczególnych punktów świetlnych, warto planować je po kolei. Istotne jest, aby odpowiednio oświetlić wejście do domu oraz do ogrodu. Często wykorzystuje się do tego lampy czy reflektory o większej mocy, które włączane są poprzez czujnik ruchu. Kolejnym istotnym punktem jest oświetlenie ścieżek i alejek. Ważna zasada, którą musimy się kierować – światło powinno oświetlać przede wszystkim nawierzchnię traktu – będzie ono wystarczające do komfortowego poruszania się po zmroku, a jednocześnie będzie wyznaczać świetlny szlak w ogrodzie. W przypadku alejek często wykorzystywane są niskie reflektory, które skierowane są na nawierzchnię. Dobrą praktyką jest dodatkowe oświetlanie wszelkiego rodzaju stopni czy przewyższeń o wysokości większej niż 10-15 centymetrów.
 

Zaplanować oświetlenie ogrodowe

Chcąc korzystać swobodnie z ogrodu nawet po zmroku konieczne będzie zadbanie o odpowiednie oświetlenie tarasu czy altanki, które pełnią rolę miejsca spotkań. Najważniejsze jest zapewnienie dobrego oświetlenia stołu czy miejsca przygotowania posiłków. Istotne jest, aby lampy nie oślepiały ludzi siedzących przy stole. Światło powinno być rozporoszone, delikatne, nadające odpowiedni klimat miejscu. Niskie rośliny oświetlamy reflektorami, których światło skierowane jest w bok albo w dół, krzewy i drzewa podświetlamy od spodu, natomiast do trawnika wybieramy lampy wpuszczone w teren lub wyższe latarnie. Dobrym pomysłem będzie również oświetlenie wody – stawu lub oczka wodnego. Światło delikatnie odbite od tafli wody prezentuje się doskonale. Ten efekt dadzą niskie lampy dookoła zbiornika lub oprawy podwodne.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Produkty
dodaj+ «»

Forum