rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jakie rodzaje opraw oświetleniowych możemy zastosować w ogrodzie?

image

Przy wyborze opraw oświetleniowych do ogrodu oprócz względów estetycznych powinniśmy kierować się również kwestią bezpieczeństwa. IP jest to stopień ochrony opraw oświetleniowych, pierwsza cyfra numeru określa stopień ochrony oprawy przed ciałami stałymi, np. kurzem, natomiast druga oznacza zabezpieczenie przed wnikaniem wody. Przykładowo IP 44 oznacza ochronę przed ciałami o wielkości ponad 1mm i deszczem, a IP 68 to ochrona całkowita przed wnikaniem pyłu i zalaniem wodą.W przypadku oświetlenia ogrodowego zazwyczaj stosowane są oprawy zewnętrzne z wysokim IP, na poziomie co najmniej 44. Jeżeli chcemy oświetlić zbiorniki wodne to wybieramy oprawy o IP 67 lub IP 68. W przypadku opraw wyróżniamy podział na techniczne i ozdobne. Te pierwsze oznaczają modele o odpowiednich parametrach technicznych pozwalające na bezpieczne działanie w każdych warunkach (np. lampy podwodne). Ozdobne nie posiadają dodatkowych właściwości i pełnią funkcje dekoracyjne.


Oprawy zewnętrzne możemy jeszcze podzielić na małe reflektory halogenowe, które są punktami świetlnymi. Stosuje się je głównie jako oświetlenie elewacyjne. Innym typem są kinkiety – spotykamy je przy wejściu do domu, w altance i na tarasie. Niskie lampy (do około 50 cm wysokości) stosowane są do oświetlenia alejek w ogrodzie. Te wyższe można zastosować do oświetlania trawnika (np. do 1,5 metra). Standardowe latarnie oświetlają zarówno trawnik, jak i alejki. W tym miejscu warto również wyróżnić lampy podwodne, stosowane w oczkach wodnych czy stawach. Lampy nawierzchniowe montowane są w podłożu, świetnie pokazują alejkę lub granice podjazdu. Chcąc uzyskać bardziej efektowny rezultat w postaci świetlnej ekspozycji np. rabatki kwiatowej czy oczka wodnego, z powodzeniem można zastosować reflektory. Jeżeli chodzi o źródła światła możemy wyróżnić żarówki halogenowe (jasne i kontrastowe światło), świetlówki kompaktowe (równomierne światło), diody LED (światło barwne), sodówki niskoprężne (światło pomarańczowe), sodówki wysokoprężne (światło czerwone) oraz rtęciówki wysokoprężne (stosowane w przypadku latarni).

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Produkty
dodaj+ «»

Forum