rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dobór wentylacji mechanicznej dla domu energooszczędnego cz.1

image

Optymalny system wentylacji mechanicznej pomoże radykalnie ograniczyć straty ciepła w sezonie grzewczym i dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim, dodatkowo obniżając koszty eksploatacyjne.

 

budynek energooszczędny dom pasywny wentylacja z odzyskiem ciepła

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła w budynku energooszczędnym lub pasywnym to oczywistość. Połączenie jej z bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO to rozwiązanie, które pozwoli na czerpanie maksymalnych korzyści z działania obu systemów.
 

Każdy, nawet najmniejszy element i szczegół w budynku energooszczędnym oraz pasywnym jest zaprojektowany tak, aby umożliwić uzyskanie jak najbardziej optymalnego bilansu energetycznego. Dążenie do ograniczenia strat ciepła widać już w samej architekturze obiektu – m.in. zwartej, nieskomplikowanej bryle, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów technicznych oraz zminimalizowanie ryzyka powstawania mostków termicznych. Budynki niskoenergetyczne charakteryzują się ponadto relatywnie dużymi powierzchniami przeszkleń od strony południowej (dzięki czemu możliwe jest czerpanie biernych zysków energetycznych z promieniowania słonecznego) oraz idealną niemal szczelnością. W tak zaprojektowanym obiekcie nie ma mowy o niekontrolowanym przepływie powietrza, szczególnie przez przegrody zewnętrzne, wiązałoby się to bowiem ze znacznymi stratami ciepła.
 

Kluczowa jest tu zatem skuteczna i energooszczędna instalacja wentylacyjna, która w sposób zaplanowany doprowadzać będzie czyste powietrze z zewnątrz oraz odprowadzać z wnętrza powietrze zużyte. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem pozwalającym zarówno na ograniczenie strat energii, jak i generowanie zysków energetycznych, jest wentylacja mechaniczna z wysokosprawnym wymiennikiem (rekuperatorem), najlepiej wspomagana bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO.
 

Dlaczego wentylacja z odzyskiem ciepła to konieczność?

 

Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy w budynkach niskoenergetycznych możliwe jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła. Takie rozwiązanie jest jednak zupełnie niewskazane z ekonomicznego punktu widzenia. Wdrożenie opatentowanych, zaawansowanych rozwiązań sprawdzonych producentów pozwoli na ograniczenie strat wentylacyjnych aż do poziomu ok. 3 kWh/(m3/h) powietrza wentylacyjnego, co nie tylko powoduje znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku, ale sprawia w ogóle, że nadal możemy go nazwać energooszczędnym czy pasywnym. Dla porównania zastosowanie centrali bez wymiennika doprowadziłoby do powstania strat wentylacyjnych wartości 30 kWh/(m3/h) powietrza wentylacyjnego, czyli 10 razy większych!
 

System dopracowany do perfekcji

 

Aby system wentylacyjny działał prawidłowo, niezbędne jest stworzenie projektu, w którym pod uwagę zostaną wzięte indywidualne cechy obiektu oraz wymagania użytkowników względem instalacji. Planując instalację wentylacyjną – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z inwestycją energooszczędną czy tradycyjną – należy kierować się nie tylko położeniem budynku na działce czy względem stron świata, ale również (lub przede wszystkim) wewnętrznym układem pomieszczeń. Powietrze dostarczane jest do obiektu zazwyczaj przez nawiewniki w tzw. pomieszczeniach czystych, jak salon, pokój dzienny, sypialnia czy gabinet, wywiewy są z kolei zlokalizowane w pomieszczeniach brudnych, czyli kuchni, garderobie, łazience lub WC.
 

Podczas projektowania oraz realizacji instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła liczy się wiedza i doświadczenie. Okazuje się, że błędem popełnianym często przez mniej doświadczonych wykonawców jest ograniczanie niezbędnej ilości świeżego powietrza wentylacyjnego. Minimalizacja ilości świeżego powietrza wentylacyjnego nie zmniejsza ponadto strat wentylacyjnych na tyle, aby w znaczący sposób mogło to wpłynąć na koszty eksploatacyjne. Dochodzi jednak do znacznego pogorszenia mikroklimatu w obiekcie oraz obniżenia komfortu użytkowników. Podpowiedzią odnośnie zalecanych ilości powietrza wentylacyjnego powinna służyć nam norma PN-EN 15251.

 

Ważne: wybór odpowiedniej centrali wentylacyjnej z rekuperatorem
 

Wybór odpowiedniej jednostki wentylacyjnej jest kwestią szczególnie istotną w przypadku obiektów energooszczędnych i pasywnych, w których dążymy do jak maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Potwierdzeniem wysokiej jakości rekuperatora jest przede wszystkim certyfikat NF40/NF15 – stanowi on dla inwestora informację, że urządzenie spełnia wyśrubowane wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Oczywiście, dobierając centralę wentylacyjną do budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię należy zwrócić uwagę również na jego parametry techniczne oraz funkcjonalności. Istotny jest z pewnością rodzaj wymiennika (najlepiej sprawdzi się wymiennik przeciwprądowy), wysoki odzysk ciepła (80% możemy uznać za absolutne minimum), niski pobór energii przez wentylatory, automatyczny i w 100% szczelny bypass, możliwość płynnej i niezależnej regulacji wydajności nawiewu i wywiewu oraz możliwość współpracy z GWC. Nie bez znaczenia są też inne cechy użytkowe, jak chociażby kompaktowa budowa, cicha praca oraz zaawansowane możliwości regulacji i sterowania.


W drugiej części artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybrać rozwiązanie GWC PROVENT-GEO.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

PRO-VENT

E-mail: info@pro-vent.com.pl

WWW: www.pro-vent.pl

Tel: +48 77 440 44 96/98
Fax: +48 77 440 44 92
Adres:
Posiłkowa 4a
47-300 Dąbrówka Górna/ Krapkowice

Produkty
dodaj+ «»

Forum