Wentylacja w budynku pasywnym

Wentylacja w domu pasywnym odgrywa kluczową rolę. Wysoko szczelny dom wyklucza zastosowanie wentylacji grawitacyjnej.

Konieczne jest jednak zapewnienie wydajnej wymiany powietrza i regulacji jego wilgotności niezależnie od pory roku i pogody. Zapewnić to może tylko wentylacja mechaniczna (nawiewno — wywiewna) z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła ze zużytego i wyrzucanego na zewnątrz powietrza. W ten sposób ponownie wykorzystujemy raz wytworzoną energię, bo ciepło ogrzanego powietrza z wnętrza budynku zostaje przekazane powietrzu napływającemu z zewnątrz. Co więcej, często rekuperację wspomaga gruntowy wymiennik ciepła, przez który przechodzi powietrze pobierane z zewnątrz, co również je ogrzewa. Razem, te rozwiązania mogą zapewnić oszczędność całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku rzędu 45%.

Na wentylację mechaniczną w domu pasywnym składają się następujące elementy:

  • rekuperator, czyli urządzenie, które inicjuje ruch powietrza i w którym dochodzi do wymiany ciepła między powietrzem doprowadzanym do pomieszczeń i powietrzem z nich wyciąganym. Rekuperator wyposażony jest w 4 króćce:
  • czerpnię, do której podłączony jest kanał doprowadzający zewnętrzne powietrze,
  • wyrzutnię, która usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń na zewnątrz,
  • wyciąg z pomieszczeń (podłączony do sieci kanałów wentylacyjnych, dzięki którym powietrze za pośrednictwem anemostatów jest wyciągane z pomieszczeń),
  • nawiew do pomieszczeń (podłączony do odrębnych kanałów wentylacyjnych, którymi czyste i ogrzane powietrze jest dostarczane do pomieszczeń);
  • anemostaty, czyli miejsca zaczerpywania zanieczyszczonego (wilgocią i dwutlenkiem węgla) powietrza z pomieszczeń;
  • nawiewniki, czyli elementy, przez które czyste i ogrzane w rekuperatorze powietrze jest dostarczane do pomieszczeń;
  • kanały wentylacyjne: nawiewne i wywiewne, którymi transportowane jest powietrze.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją musi stanowić część składową projektu domu pasywnego (równorzędną do instalacji elektrycznej, wodnej czy ogrzewania). Układ wymaga bowiem odpowiedniego zaprojektowania średnicy kanałów i ich izolacji, dobrania mocy urządzenia czy zastosowania odpowiedniej automatyki sterującej jego pracą. Jej zastosowanie zdecydowanie zwiększa komfort użytkowników, bo w rekuperatorze poprzez dobór odpowiednich filtrów i dodatkowych urządzeń można oczyszczać powietrze z kurzu, smogu, alergenów, roztoczy, bakterii, wirusów czy nieodpowiednich zapachów, a nawet jonizować. Dzięki wentylacji mechanicznej w domach pasywnych mniej się kurzy, szybciej schnie pranie i umyte podłogi, a brak konieczności otwierania okien nawet w najbardziej upalne dni powoduje, że nasze domu wolne są od tak uciążliwych w okresie letnim owadów. Domownicy mogą się zatem cieszyć komfortem i możliwością oddychania zdrowym, czystym powietrzem.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.