rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Domowa oczyszczalnia ścieków

image


Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie, coraz częściej stosowane przez inwestorów budujących domy pasywne.


Oczyszczalnia to przede wszystkim inwestycja ekologiczna – oczyszczone ścieki nie zanieczyszczają wód gruntowych, mogą więc być odsączane do gruntu lub odprowadzane np. do rzeki, rowu melioracyjnego czy stawu. Przy wyborze oczyszczalni należy zwrócić szczególna uwagę na powierzchnię działki, rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. Bardzo duże znaczenie ma także to, na jakiej głębokości znajduje się rura wyprowadzająca kanalizację z budynku. Przepisy określają, że oczyszczalnia na terenie zabudowy jednorodzinnej, powinno być oddalone o 2 m od granicy działki i drogi, 30 m od studni, 5 m od drzew oraz 15 m od zbiornika wodnego. Planując montaż oczyszczalni warto wziąć pod uwagę również liczbę stałych domowników, ponieważ decyduje to o wielkości osadnika gnilnego oraz o powierzchni drenażu. Trzeba pamiętać, że decyzja o wyborze rodzaju oczyszczalni musi uwzględniać zarówno aktualne, jak i prognozowane potrzeby, np. powiększenie rodziny.


Oczyszczalnia vs. szambo

Korzystanie z szamba jest zdecydowanie bardziej uciążliwe i kosztowne. Aby opróżnić zbiornik z nieczystości musimy odpowiednio wcześniej zaplanować zamówienie wozu asenizacyjnego i za każdym razem go opłacać. Zbiornik przydomowej oczyszczalni czyści się jedynie z powstających osadów co 2-3 lata!


Kompletna oczyszczalnia ścieków dla czterech osób ze wszystkimi potrzebnymi elementami  kosztuje ok. 2,5-4 tys. zł. Orientacyjny koszt montażu oczyszczalni w standardowych warunkach wynosi 2-3 tys. zł. Jednak eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków szybko się zwraca i jest zdecydowanie niższa niż koszt wywozu szamba. Użytkowanie oczyszczalni kosztuje rocznie ok. 200 zł, natomiast za wywóz nieczystości z szamba trzeba zapłacić rocznie ok. 3000 zł.

Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 

Źródło: http://rozwaznebudownictwo.pl/?Page=_im0jpfd0bf6cli&Site=Energy
http://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/7303-oczyszczalnia-czy-szambo

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź