Inteligentny dom w czasie kryzysu

W ostatnich miesiącach Polacy coraz boleśniej odczuwają skutki kryzysu pandemicznego oraz politycznego. Koronawirus i wojna na Ukrainie przełożyły się na wzrost kosztów eksploatacji domów. W dużym tempie rosną opłaty za prąd, gaz i ogrzewania, a wydaje się, że to jeszcze nie koniec. Jak na tle kryzysu wypadają nowoczesne i inteligentne domy? Sprawdźmy.

 

Kryzys wymusza większe oszczędności

Bez dwóch zdań, toczący się za naszą wschodnią granicą kryzys geopolityczny przekłada się na naszą codzienność. Zaburzony łańcuch dostaw, rosnące ceny surowców na rynku i rządowe podwyżki sprawiają, że koszty codziennego życia Polaków rosną miesiąc do miesiąca. Dotyczy to także opłat za prąd, gaz, czy ogrzewanie centralne. Ceny surowców na rynku wariują, a z czasem może dochodzić nawet do ich niedoborów. To wszystko sprawia, że rok do roku opłaty za podstawowe media mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Chcąc nie chcąc Polacy zmuszeni zostali do oszczędzania. I to w sytuacji, gdy przez pandemię koronawirusa jeszcze więcej czasu spędzamy w domu lub w mieszkaniu. Na co dzień zaczęliśmy zużywać mniej prądu, mniej wody, czy też redukować ogrzewanie. Każda taka oszczędność przekłada się na obniżenie rachunków za media. W sytuacji, gdy w portfelu przeciętnego Polaka pozostaje coraz mniej, ciekawie kształtuje się sytuacja na rynku inteligentnych domów. Budowane w nowoczesnej technologii rozwiązania są energooszczędne, a zastosowane w nich systemy, w tym m.in. fotowoltaika, czy pompy ciepła, przekładają się na niższe koszty eksploatacyjne.


Co to jest inteligentny dom?

Warto zastanowić się nad tym, czym jest inteligentny dom. Określenie smart home w Polsce, pojawiło się już jakiś czas temu i nawiązuje bezpośrednio do technologii wykorzystywanych w budownictwie. Inteligentny dom to taki, który jest oszczędny oraz rozwinięty pod kątem technologicznym. Optymalizacja w zakresie regulacji temperatury, oszczędnego oświetlenia, systemów alarmowych, czy też rozwiązań z sektora OZE sprawia, że eksploatacja nowoczesnego domu jest znacznie niższa, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. To sprawia, że niedługo większość dużych miast powinno podążać w kierunku idei smart city.

Dlaczego inteligentny dom w czasie kryzysu to dobre rozwiązanie?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których inteligentny budynek w czasie kryzysu to dobre rozwiązanie. Według najnowszych danych coraz więcej Polaków decyduje się na wykorzystanie technologii i OZE przy budowie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Jest to związane z redukcją kosztów utrzymania budynków, a także z rosnącą świadomością naszego społeczeństwa w zakresie dbałości o środowisko. Posiadanie inteligentnego domu to przede wszystkim wyraźna oszczędność energii i zmniejszenie rachunków. Instalacja paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła sprawi, że w dużej mierze dom będzie samowystarczalny. Instalacja będzie odpowiadała za produkcję prądu, który może być magazynowany w domowym akumulatorze. Następnie będzie on oddawany zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dobrej jakości pompa ciepła pokryje potrzeby domowników w zakresie zapewniania komfortu cieplnego, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To w połączeniu z technologią redukującą zużycie prądu, regulującą poziom oświetlenia i temperatury sprawi, że dom będzie wydajny, energooszczędny, przyjazny środowisku i komfortowy w zamieszkaniu. W czasie kryzysów pandemicznego i geopolitycznego to niezwykle istotne.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl