Warto przyjrzeć się elementom, z których jest zbudowana system fotowoltaiczny, bowiem to właśnie od nich zależy sprawne i efektywne działanie naszej domowej elektrowni. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową budową instalacji fotowoltaicznej.
Panel PV zbudowany jest z licznych ogniw małych rozmiarów, produkowanych z krystalicznie czystego krzemu. Prąd generowany jest na krzemowej płytce, skonstruowanej na zasadzie półprzewodnikowego złącza typu P-N. Dzięki zamykanemu obwodowi elektrycznemu stwarzana jest szansa na swobodny przepływ prądu, który wytwarza się pod wpływem promieni słonecznych padających na panele PV.
Ogniwa krzemowe łączone są w moduły przykrywane powłoką antyrefleksyjną, czyli szybką hartowaną, tak konstruowaną, aby panel był odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Taka budowa zapewnia zmaksymalizowaną produkcję energii, a panele fotowoltaiczne są wytrzymałe i odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, tj.: gradobicie, silne porywy wiatru, opady śniegu a także na upływ czasu. Odporność na nie również zwiększa solidna oprawa paneli konstruowana z lekkiego aluminium.
Tak przemyślana konstrukcja sprawia, iż są one wyjątkowo odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, jak również nie ulegają procesowi korozji, nawet przy bardzo dużej wilgotności powietrza czy częstych opadach deszczu. Gros paneli fotowoltaicznych, które znajdują się w regularnej sprzedaży rynkowej, jest w stanie pracować zarówno w skoncentrowanym świetle słonecznym, jak również w przypadku światła rozproszonego.
Autorem artykułu jest firma Inverter - dowiedz się o niej więcej