W każdym domu można wyróżnić kilka podstawowych instalacji wewnętrznych. Należą do nich przede wszystkim:
Oprócz tego w budynkach jednorodzinnych spotyka się instalacje: klimatyzacyjną, telekomunikacyjną, wentylacyjną czy też elektroenergetyczną. Wiele z nich wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a następnie protokołu odbioru przed ich użytkowaniem. Niemal w każdej z tych instalacji można zastosować różne systemy i materiały. Dobiera się je bezpośrednio do typu nieruchomości oraz rodzaju budownictwa.
Instalacje wewnętrzne do domu pasywnego powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania oraz energooszczędnością. W przypadku systemów grzewczych coraz chętniej stosowane są rozwiązania ekologiczne, w tym m.in.: pompy ciepła, piece na biopaliwo czy też piece akumulacyjne. Do tego dużym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe, które można połączyć z różnymi źródłami ciepła. Elektryczne systemy grzewcze można zasilać prądem generowanym z własnej instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej. W ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie nieruchomości na prąd z sieci energetycznej.
Przy systemach wodno-kanalizacyjnych coraz częściej spotykane są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pozwalają one na zmniejszenie zanieczyszczeń oddawanych do środowiska naturalnego. Nowoczesne domy pasywne charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię zewnętrzną. Osiągnąć to można m.in. poprzez inwestycję w instalację wentylacyjną z systemem odzysku ciepła. To kolejne rozwiązanie stosowane w energooszczędnych nieruchomościach. Przy projektowaniu instalacji wewnętrznych w domu pasywnym warto skonsultować się z doświadczonym projektantem. Nawet małe drobiazgi mogą wpłynąć na to, czy budynek spełni rygorystyczne kryteria i zostanie sklasyfikowany jako pasywny.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl