rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


LG Electronics: Innowacyjna technika diagnostyczna systemów chłodniczych z wykorzystaniem ultradźwięków

image

Ultradźwięki to nowy zakres możliwości diagnostycznych, który pozwala m.in. na szybkie, tanie i skuteczne sprawdzenie szczelności systemów chłodniczych, niezależnie od rodzaju czynnika, w tym instalacji bez gazu, układów ciśnieniowych i podciśnieniowych, a także elementów układu chłodniczego (np. zawory, stany filtrów, silniki wentylatorów, itp.).

Niesłyszalne dźwięki
Ultradźwięki to drgania mechaniczne cząstek ośrodka (fale sprężyste) o częstotliwości większej niż górna granica słyszalności ucha ludzkiego. Granicę tę określa się umownie na 16 000 lub 20 000 Hz. Ultradźwięki mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. w medycynie, echolokacji, hydrolokacji, litotrypsji, grawerowaniu, defektoskopii oraz w wielu innych dziedzinach naszego życia. Ultradźwięki mogą być również z powodzeniem wykorzystywane do sprawdzania szczelności systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Technika ultrasoniczna
W momencie, gdy gaz na skutek różnicy ciśnień przechodzi przez przewężenie, wtedy zazwyczaj przepływ laminarny zmienia się w przepływ turbulentny, który tworzy szerokie spektrum dźwięków, zwane „białym szumem”. W szumie tym znajdują się również ultradźwięki, które będą najgłośniejsze w okolicy samej nieszczelności. Tak więc wykrycie ich, a co za tym idzie i miejsca nieszczelności, staje się bardzo proste.

Technika ultrasoniczna pozwala wykryć praktycznie wszelkie wycieki gazu, w tym również powietrza. W przeciwieństwie do wykrywaczy analizujących rodzaj gazu, ultrasoniczny tester reaguje na powstający dźwięk, a rodzaj zastosowanego gazu w systemie jest w tym przypadku dla wykrywacza ultrasonicznego bez znaczenia.

Technika ultrasoniczna pozwala na znacznie większe możliwości diagnostyczne oraz dużą przewidywalność prac serwisowych. Ultradźwięki oferują dużo szybszą i dokładniejszą metodę lokalizowania nawet najmniejszych nieszczelności w systemie, ponieważ podczas prac diagnostycznych wykorzystywane są fale krótkie. Dlatego też ultradźwięki emitowane przez wyciek będą najgłośniejsze i najbardziej wyczuwalne w pobliżu nieszczelności układu. Fabryczny hałas urządzeń nie stanowi żadnej przeszkody w skutecznym skanowaniu systemu i wykryciu usterki.

Źródło:
Stowarzyszenie Chłodnictwa Klimatyzacji i Pomp Ciepła
www.schik.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

LG Electronics Polska

E-mail: klimatyzacja@lge.pl

WWW: www.lg.com/pl

Tel: +48 22 481 71 00
Fax: +48 22 481 78 88
Adres:
Wołoska 22
02-675 Warszawa