rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak bezpiecznie ogrzewać dom?

image

W sezonie grzewczym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny.

 

Na zatrucie najbardziej narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań, w których są zainstalowane urządzenia grzewcze starego typu – piece węglowe czy kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

Skutecznym sposobem na ochronę przed uwalnianiem się tlenku węgla jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego.
 

Skąd się bierze czad?

 

Tlenek węgla jest produktem niepełnego spalania paliw, takich jak: drewno, węgiel, olej czy gaz. Powstaje w wyniku spalania w niewystarczającej ilości tlenu.
 

Jak do tego dochodzi w naszym domu?

 

Urządzenia grzewcze starego typu czerpią w większości powietrze do komory spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane – z kotłowni, łazienki czy kuchni. Gdy w pomieszczeniu nie będzie wystarczającej ilości tlenu – może to spowodować zasłonięta kratka wentylacyjna lub zbyt szczelne okna oraz niewystarczająco częste wietrzenie – może pojawić się czad.

W kotłach atmosferycznych także istnieje możliwość wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe.

Użytkownicy starych kotłów gazowych często zapominają o obowiązkowych przeglądach. Należy je jednak wykonywać nie tylko podczas trwania okresu gwarancji, ale także później. Doświadczony serwisant pomoże utrzymać urządzenie w pełnej sprawności i w porę podpowie, kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.

 

Jakie urządzenia są najbezpieczniejsze?

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania w odróżnieniu od kotłów gazowych z otwartą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego. To z kolei, gwarantuje dostarczanie do palnika odpowiedniej ilości tlenu – czad nie ma szansy powstać i wydostać się na zewnątrz urządzenia. Zamknięta komora spalania jest zupełnie odizolowana od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, więc nie ma możliwości, aby przedostawały się do niego spaliny. Wentylator wbudowanego w kocioł usuwa je na zewnątrz.

Wszystkie obecnie dostępne na rynku gazowe kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Decydując się na wymianę starego urządzenia, można być więc pewnym, że nowy kocioł będzie w pełni bezpieczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze są również wyposażone w specjalne czujniki, które wyłączają kocioł w przypadku jakiejkolwiek awarii, na przykład w razie nieprawidłowego odprowadzania spalin – mówi Waldemar Matuszyński.

 

Większe możliwości instalacyjne oraz wydajność

 

Kotłownia czy inne miejsce, gdzie zamontowany jest kocioł w określonym przedziale mocy, nie musi posiadać okien czy kanału nawiewnego – mniejszy napływ powietrza z zewnątrz sprawia, że pomieszczenie się nie wychładza. Ponadto przewód powietrzno-spalinowy gwarantuje wstępne podgrzanie powietrza, zanim dotrze ono do komory spalania, co z kolei wpływa pozytywnie na wydajność urządzenia.
 

kocioł kondensacyjny ogrzewanieKONTAKT

De Dietrich