rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Szacunkowe koszty ogrzewania kotłem elektrycznym

image

Wpływ na koszt ogrzewania domu z użyciem kotła elektrycznego ma wiele czynników, jednak największe znaczenie ma sam obiekt ogrzewany.


Do prostego i przejrzystego przedstawienia obliczeń w tabeli niżej skorzystano z parametru EUco - określa on ilość energii konieczną do ogrzania bądź ochłodzenia, wentylacji, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej, przy uwzględnieniu wszystkich możliwych zysków i strat cieplnych.

Do jego obliczania używa się danych dla konkretnych warunków danego klimatu jak i standardowych warunków użytkowania. Do obliczeń użyto 5 typowych charakterystyk budynków, własne obliczenia można wykonać używając metody proporcji.

Ceny prądu zostały zaczerpnięte z kalkulatora dostępnego na stronie URE dla dwóch taryf G11 (stawka dzienna, uśredniona do ogólnopolskiej) oraz G12 (podział na niższe nocne i wyższe stawki w ciągu dnia – obliczenia dla średniej ważonej przy 80% zużycia w przypadku niższej stawki). Dla taryfy G12  uśredniono stawkę proponowaną przez największych dostawców energii, jednak koszty te można znacząco zmniejszyć przez wybranie innej firmy z branży.
 

  Kliknij, aby powiększyć.

 
 
Uwzględniając przejście na ogrzewanie elektryczne, należy dążyć do minimalizacji parametru EUco. Odpowiednie decyzje podjęte jeszcze na etapie inwestycji (zwartość budynku, orientacja jego położenia względem słońca, pozbycie się możliwie największej ilości mostków cieplnych, zastosowanie technologii rekuperacji) bądź już w trakcie jej eksploatacji (wymiana okien na energooszczędne, ocieplenie ścian zewnętrznych) znacząco obniżą koszta użytkowania budynku.

Należy też pamiętać, że dane te dotyczą utrzymania stałej temperatury 20°C we wszystkich pomieszczeniach, natomiast zmiana tej temperatury o 1 °C zmienia rozkład kosztów o 6%. Nie należy też brać pod uwagę tylko 1 sezonu grzewczego, gdzie przez parowanie i zwiększone wietrzenie przeszacowanie danych może sięgnąć aż 40%.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z działem sprzedaży: biuro@elterm.pl 

Opracowanie, redakcja: A. O.

Na podstawie materiałów firmy Elterm

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Elterm

E-mail: biuro@elterm.pl

WWW: www.elterm.pl

Tel: +48 56 686 93 05
Fax: +48 56 686 23 05
Adres:
Przemysłowa 5
86-200 Chełmno