rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Izolacja dachu płaskiego

image

Popularność paneli fotowoltaicznych skłoniła wiele osób do poszukiwania optymalnych do ich montowania rozwiązań konstrukcyjnych domów. Jednym z nich jest dach płaski, na którym można wygospodarować potrzebną przestrzeń. Jest także łatwo dostępny, a przemieszczanie się po nim jest bezpieczne.„Dachy płaskie zazwyczaj towarzyszą prostym bryłom, są popularne w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie. Teraz pokazała się ich kolejna zaleta – są wygodne, jeśli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Boom na prąd ze słońca to efekt „obietnicy” niskich rachunków za elektryczność. I to obietnicy, która się sprawdza. Trwają w tej chwili prace nad zmianą przepisów (uznawaną za mniej korzystną dla indywidualnych odbiorców), ale według obecnych regulacji montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza w praktyce ponoszenie tylko kosztów tzw. opłat stałych, czyli za obsługę działania sieci. W poszukiwaniu domowych oszczędności warto spojrzeć na dom jako całość – ze względu na projekt i wykonanie może być oszczędny lub wręcz przeciwnie.Złotówka do złotówki
Jedną z większych pozycji w rachunkach są także opłaty za ciepło. Nad nimi, podobnie, jak nad prądem, również możemy zapanować. Warunkiem jest prawidłowa i całościowa izolacja domu – od fundamentów po dach. Od niej zależy, ile ciepła zostanie w domu. Im więcej, tym mniej zapłacimy za jego produkcję. Rachunku nie będzie nam bowiem nabijać ciepło, które „ucieka” przez źle ocieplone powierzchnie.
„Dach płaski nie stwarza żadnych trudności, jeśli chodzi o izolację termiczną. A nawet więcej – nasz system ocieplenia płytami styropianowymi ułatwia jego konstrukcję” – mówi Dariusz Pruszkowski. O co chodzi? Dach – nawet tzw. płaski – musi mieć lekki spadek (zazwyczaj wynosi - między 2 a 20 proc.). Jest to niezbędne, by woda – po deszczu i z roztopionego śniegu – była z niego w całości i sprawnie odprowadzana. Można oczywiście wykonać taki spadek w samej konstrukcji dachu, ale można go wyprofilować dzięki zastosowaniu specjalnych, przeznaczonych do izolacji dachów płaskich, płyt styropianowych. Co ważne, izolacja – wykorzystująca stałe elementy systemu ocieplenia dachu – jest projektowana indywidualnie dla każdego domu. Styropmin potrzebuje do tego rzutu dachu z zaznaczonym sposobem odwodniania i założonym nachyleniem. Te dane wynikają z projektu domu. Na tej podstawie wycinane są kliny styropianowe. „Do klienta przyjeżdżają gotowe elementy izolacji dachu dopasowanej do jego domu, są oznakowane. Dołączamy do tego pełną dokumentację oraz instrukcję montażu” – opisuje doradca techniczny w firmie Styropmin.


Warto pamiętać, że przez źle ocieplony dach może „uciekać” nawet do 25 proc. ciepła. Prawidłowa izolacja to najważniejszy czynnik, który temu zapobiega. Ale znaczenie ma także kształt i konstrukcja dachu. Dachy skośne z dodatkowymi oknami, czy ozdobami, to jednocześnie ryzyko przy dopasowywaniu płyt styropianowych. Jest dużo przecięć i punktów stycznych. Izolację trzeba ciąć i łączyć. Zatem mogą się pojawić tzw. mostki termiczne, czyli miejsca obarczone większym ryzykiem przepuszczania ciepła. Z kolei na dachu płaskim mamy do czynienia z dużymi powierzchniami jednolitej warstwy izolacyjnej, co przekłada się na jej skuteczność.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Styropmin

E-mail: biuro@lshpl.com

WWW: www.styropmin.pl

Tel: +48 25 759 32 23
Adres:
Gen. K. Sosnkowskiego 71
05-300 Mińsk Mazowiecki