Jak dbać o drzwi zewnętrzne, czyli czyszczenie i konserwacja

Każdemu bez wyjątku elementowi wyposażenia domu należy się sprzyjająca długowieczności i właściwemu działaniu konserwacja. Drzwi zewnętrzne, nieustająco narażone na kontakt z często niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi, wymagają jej szczególnie. Czyszczenie drzwi zewnętrznych i ich mycie to czynność prosta, lecz by była wykonana dobrze – musi być zachowanych szereg nietrudnych do spełnienia warunków.


Jak dbać o drzwi zewnętrzne? Po pierwsze – nie zaszkodzić

Nie tylko warunki atmosferyczne mają negatywny wpływ na wygląd i funkcjonowanie drzwi. Sami również jesteśmy odpowiedzialni za niektóre wyrządzone im szkody – przez nieprawidłowe użytkowanie, brak regulacji, odpowiedniej konserwacji czy też stosowanie do niej niewłaściwych środków. Dlatego żeby wiedzieć, jak dbać o drzwi zewnętrzne, zanim zabierzemy się do czyszczenia, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są nasze drzwi wejściowe i bezwzględnie stosować się do zaleceń ich producenta. Inaczej bowiem myje się drzwi aluminiowe, inaczej (i czym innym) te z PVC.

Czyszczenie drzwi zewnętrznych – niezbędne produkty i akcesoria

Pamiętajmy, że nie mamy do czynienia z wyjątkowo skomplikowanym urządzeniem, zatem równie prostą czynnością jest jego konserwacja. Drzwi zewnętrzne zawsze czyścimy miękką i lekko wilgotną ściereczką lub gąbką, by nie powodować zarysowań. Z niewielkimi zabrudzeniami poradzimy sobie za pomocą odrobiny neutralnego detergentu, na przykład mydła czy płynu do zmywania naczyń. Te poważniejsze możemy usuwać 1-2 razy w roku przy użyciu specjalnego mleczka pielęgnacyjnego – ale zwracając uwagę, by nie zawierało zbyt dużej ilości rysujących powierzchnię drobinek. Nieco bardziej zaawansowane środki będą potrzebne gdy w grę wchodzi czyszczenie drzwi zewnętrznych z powłoką w kolorze antracytu lub białych. Do mycia tych drugich wystarczy roztwór wody z sodą, zaś w przypadku tych pierwszych największym problemem są powstające na nich białe smugi – na to pomogą środki do czyszczenia powierzchni granitowych i kamiennych, mające w składzie srebro koloidalne. Należy zdecydowanie unikać środków chemicznych z acetonem, kwasem octowym lub rozpuszczalnikiem, które mogą być przyczyną odbarwień i uszkodzeń.

Czyszczenie drzwi zewnętrznych krok po kroku

Na początek trzeba odkurzyć ościeżnicę. Można wykorzystać do tego odkurzacz ze specjalną szczotką – szczególnie gdy drzwi mają ozdobne żłobienia, a na samej ościeżnicy jest dużo kurzu. Później należy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, a na koniec suchą. W następnej kolejności trzeba zająć się zawiasami. Do ich czyszczenia wystarczy wilgotna szmatka, która usunie kurz. To zapobiegnie blokowaniu elementów przez wnikający do środka pył. I wreszcie przystępujemy do mycia skrzydła pamiętając, by robić to od dołu do góry. Zaczynamy od delikatnego przetarcia całej powierzchni wilgotną ściereczką by zebrać pył. Większe zabrudzenia myjemy miękką gąbką z wykorzystaniem łagodnych detergentów lub specjalnych środków wspomnianych wcześniej.

Kontrola techniczna drzwi wejściowych

Kiedy zakończymy już czynności pod zbiorczym tytułem „konserwacja”, drzwi zewnętrzne można poddać jeszcze jednemu zabiegowi, który także należałoby w miarę regularnie powtarzać, czyli sprawdzeniu stanu skrzydła, okuć i zawiasów. Na dobrą sprawę regulacja drzwi wejściowych jest niezbędna właściwie tylko wtedy, gdy zaczyna dziać się z nimi coś złego – a to przy współczesnej technologii produkcji stolarki otworowej nie zdarza się zbyt często. Samo sprawdzenie jest tak proste, jak czyszczenie drzwi zewnętrznych. Kontrolujemy klamkę, zamki, zawiasy, przyleganie skrzydła do ościeżnicy. Drobne niedociągnięcia możemy spróbować zlikwidować sami, jednak w przypadku poważniejszych powinniśmy zwrócić się do fachowca.

Zabezpieczenie przez zadaszenie

Ponieważ we własnym domu niczego nie należy robić byle jak, dbać o drzwi zewnętrzne można też na więcej sposobów niż tylko te przedstawione do tej pory. Umieszczone centralnie nad wnęką wejścia zadaszenie pozwoli zabezpieczyć drzwi przed nadmierną wilgocią lub słońcem. To sprawi, że mniej wymagająca będzie ich konserwacja, drzwi zewnętrzne zaś odwdzięczą nam się za to dłuższą, bezawaryjną służbą i lepszym wyglądem na co dzień.

Czyszczenie i konserwacja – idź na całość

Wiemy już, jak dbać o drzwi zewnętrzne? Można zatem sprawdzić, jak myć okna – wiosna to przecież idealny czas na kompleksowe porządki. Temperatury powyżej zera pozwolą uniknąć uszkodzeń związanych z mrozem, zaś dzięki umiarkowanemu nasłonecznieniu nie musimy obawiać się smug i zacieków powstałych na skutek szybkiego parowania. Wystarczy pogodny i suchy dzień, a mycie okien, podobnie jak czyszczenie drzwi zewnętrznych, z pewnością nie sprawi nam trudności.