Jak i czym zaizolować dach?

Dach jest szczególnie narażony na działanie wilgoci zarówno od strony zewnętrznej (opady deszczu i śniegu) jak i od strony wewnętrznej (para wodna wydzielana przez urządzenia i człowieka). Dlatego bardzo ważna jest staranność wykonania izolacji termicznej oraz paroizolacji.


Wybierając materiał do zaizolowania dachu należy wziąć pod uwagę, że materiałem tym należy wypełnić przestrzeń między konstrukcją dachu, dotrzeć do wszystkich narożników i załamań w taki sposób aby je szczelnie wypełnić, nie tworząc mostków termicznych. Najlepiej sprawdzają się tutaj płyty z wełny mineralnej, które są na tyle elastyczne, żeby szczelnie wypełnić przestrzeń między krokwiami.


Zalecana grubość poddasza energooszczędnego wynosi około 25-30 cm. Oznacza to, że należy wypełnić izolacją nie tylko przestrzeń pomiędzy krokwiami, ale również zamocować izolację (około 10 cm) na krokwiach w drugiej warstwie. Takie rozwiązanie umożliwia nam pozbycie się mostków termicznych na nie zaizolowanych krokwiach, gdyż współczynnik przewodności cieplnej drewna jest znacznie mniej korzystny niż wełny mineralnej Prawidłowo wykonana izolacja dachu daje nie tylko korzyści cieplne, ale również akustyczne. Ocieplenie poddasza wełną w znacznym stopniu wycisza wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy padającego deszczu, szczególnie dokuczliwe przy pokryciu dachu blachą. Wełna mineralna ma dobre właściwości ognioochronne. Dodatkowe zabezpieczenie drewnianej więźby dachowej jest bardzo pożądane. Szczególnie jeśli izolacja poddasza wykonywana jest w dwóch warstwach – wtedy krokwie chronione są przed pożarem aż z trzech stron. 



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl