rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak „powiększyć” małe mieszkanie?

image

Lokale o niewielkiej powierzchni są jednym z najbardziej chodliwych towarów na rynku nieruchomości. Małe mieszkania mogą być wygodne i sprawiać wrażenie przestronnych, pod warunkiem, gdy je odpowiednio zaaranżujemy. Dzięki prostym trikom można osiągnąć zdumiewające efekty. Jak zatem optycznie powiększyć małe wnętrza i na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę urządzając małe mieszkanie?
Nie zagracajmy mieszkania

Mały metraż mieszkania to nie lada wyzwanie, przestrzeń nie powinna być zdominowana przez ciężkie meble, masywne szafy. Jak zatem pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy, a zarazem nie zagracać mieszkania? Znakomitym rozwiązaniem, które optycznie powiększy przestrzeń, są meble wyposażone w przesuwne drzwi. A dodatkowym atutem jest zamontowane na nich lustro. Bardziej praktyczny jest też trend tworzenia kompaktowych i wielofunkcyjnych mebli mobilnych, czegoś na kształt współczesnych meblościanek. Można też zastosować szklane elementy – np. w formie przeszklonych frontów mebli, stolików oraz dekoracji. Warto pamiętać, że jak najmniej przedmiotów powinno znajdować się w zasięgu wzroku. Rzeczy można schować w ozdobnych pudełkach lub koszach i ustawić je na półce czy podłodze. W małym mieszkaniu sprawdzą się również przesuwne drzwi lub szklane drzwi, które stworzą optyczne wrażenie przestrzeni. Rozwiązaniem jest też całkowite pozbycie się drzwi np. do kuchni, co optycznie otwiera pomieszczenie.


Jasne kolory ścian

Baza kolorystyczna dla małych wnętrz to biel i jasne, subtelne, pastelowe barwy, które powodują, że mieszkanie optycznie wydaje się bardziej przestronne. Ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze i dodatkowo czynią je bardziej przygnębiającym. Jednak nie oznacza to, że właściciele małych mieszkań muszą całkowicie zrezygnować z żywych, kolorystycznych akcentów. Przy jasnych ścianach można zastosować designerskime dodatki np. kolorowa sofa, innowacyjna lampa, czy wzorzyste poszewki na poduszki.


Odpowiednie oświetlenie

W aranżacji małego mieszkania dużą rolę odgrywa światło, dzięki któremu w prosty sposób możemy optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Największym błędem jaki możemy popełnić jest zastawianie okien. Modne są teraz rolety zamiast grubych, ciemnych zasłon. Dobrze też wyglądają delikatne firanki, które rozjaśnią pomieszczenie. Warto również zawiesić naprzeciw okna lustro, które będzie odbijało promienie słoneczne, przez co da wrażenie większego wnętrza. Ważne jest też oświetlenie sztuczne - główne, punktowe oraz dekoracyjne. Podstawowym zadaniem sztucznego światła jest równomierne rozświetlenie pokoju.


Dodatkowe wyposażenie – lustro w sypialni albo w salonie

Trudno dziś sobie wyobrazić mieszkanie bez lustra, to ciekawy akcent w licznych aranżacjach wnętrz. Lustro może stanowić element dekoracyjny, który zamontowany we właściwym miejscu zmieni proporcje pomieszczenia. Odbicie lustrzane może powiększyć optycznie mały pokój lub przedpokój. Bez względu na kształt lustra - styl i kolor ramy powinien pasować do całego wnętrza.Opracowanie, redakcja: A.S.
Na podstawie materiałów firmy Domel
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.


 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Domel

E-mail: domel@domel.pl

WWW: www.domel.pl

Tel: +48 86 215 66 88
Fax: +48 86 219 84 84
Adres:
Akademicka 4
18-400 Łomża

Katalog Firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
  Daikin
 • Orgadata East Europe

  Ponad 30 lat doświadczenia, nacisk na jakość oferowanych usług i prawdziwa pa…
  Orgadata East Europe
 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań