Jak prawidłowo ułożyć styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie efektywne i wydajne, nieraz pozwalające obniżyć koszty codziennego życia. Jednocześnie zapewnia w pomieszczeniu wysoki komfort cieplny i lepszą jakość powietrza niż zwykłe grzejniki. Ponieważ w systemie bazującym na ogrzewaniu podłogowym nie ma standardowych kaloryferów, większa jest też ogrzewana w ten sposób powierzchnia. Jednak żeby tego typu system był wydajny, trzeba początkowo dobrze przygotować do niego posadzkę, w tym odpowiednio ją ocieplić. W tym celu stosuje się styropian – jaki konkretnie i w jaki sposób powinno przebiegać jego ułożenie?

Jak gruby powinien być styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Inwestorzy, którzy chcą wykonać izolację termiczną pod ogrzewanie płaszczyznowe, często zaczynają od zadania sobie pytania o to, jaki styropian będzie do tego celu najlepszy. Styropian podłogowy warto zastosować przede wszystkim wtedy, gdy w pomieszczeniu jest wystarczająca ilość miejsca, a posadzka nie wymaga zwiększonej odporności na nacisk. W innym przypadku lepsze będą płyty z pianki poliuretanowej lub polistyrenu ekstradowanego (styrodur, XPS).

Niezależnie od materiału użytego do zaizolowania podłogi, posadzka musi mieć odpowiednią gęstość i być odporna na obciążenia. Dokładnych wyliczeń powinien dokonać projektant. Materiał musi być wystarczająco wytrzymały i mieć niski współczynnik ciepła (tzw. lambda – im niższa wartość, tym lepsza izolacja termiczna). Zakłada się, że w przypadku ogrzewania podłogowego, grubość styropianu na płycie fundamentowej powinna wynosić:

  • od 12 do 15 cm – styropian grafitowy,
  • od 15 do 25 cm – styropian biały.

Płyty styropianowe do ogrzewania podłogowego, które mają grubość do 20 cm, powinny mieć przynajmniej EPS 100. Materiał tego rodzaju odkształca się w minimalnym stopniu. Poziom naprężeń ściskających wynosi przynajmniej 100 kPa, a maksymalne obciążenie to nawet 3 t na m2. W przypadku grubszych płyt, dobrym wyborem jest styropian EPS 150 (minimum 150 kPa, do 4,5 t na m2) lub EPS 200 (minimum 200 kPa, do 6 t na m2). Najlepiej jest ułożyć dwie warstwy płyt na tzw. zakładkę. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Położenie jednej warstwy jest możliwe w przypadku specjalnych płyt z wyprofilowanymi krawędziami, które na siebie nachodzą. Co istotne, jeżeli ogrzewanie podłogowe jest układane nad ogrzewanym pomieszczeniem, wystarczą płyty styropianowe o grubości od 3 do 5 cm.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

W przypadku ocieplania podłogi na gruncie, wylewka ma zazwyczaj grubość od 10 do 20 cm i jest wykonywana na warstwie przeciwwilgociowej (np. papa lub folia budowlana). Płyty układa się w dwóch warstwach na zakładkę. Do ich cięcia warto wykorzystać nóż termiczny. Do uzupełnienia szczelin między płytami używa się niskoprężnej pianki poliuretanowej. Przewody grzewcze należy układać dopiero w drugiej warstwie styropianu, dzięki czemu ciepło nie będzie przenikało do gruntu. Po ich ułożeniu, w celu oddzielenia przewodów od wylewki, stosuje się folię budowlaną, która chroni ocieplenie przed wodą z zaprawy cementowej. Ostatnie etapy to: zalanie betonu (konieczne jest oddzielenie wylewki taśmą dylatacyjną od ścian nośnych, działowych, słupów, schodów i kominów) i ułożenie właściwej posadzki (np. paneli podłogowych, desek, płytek). Układanie styropianu pod panele podłogowe na piętrze przebiega bardzo podobnie, aczkolwiek nie jest wymagana tak gruba warstwa styropianu. Przewody grzejne mogą nawet dotykać podłogi, chociaż lepiej, żeby były oddzielone przynajmniej cienką warstwą styropianu. Bardziej liczy się to, żeby ułożyć na piętrze uelastyczniony styropian podłogowy, stosowany do izolacji akustycznych. 

Styropian do ogrzewania podłogowego bez wylewki

Czasem nie można stworzyć tradycyjnego systemu ogrzewania wodnego, który wymaga wylania wylewki cementowej. Może być to niemożliwe, ze względu na wysokość pomieszczenia lub ciężar (np. przy stropach drewnianych lub w budynkach wielorodzinnych). Alternatywą jest tzw. system renowacyjny. Stworzenie ogrzewania podłogowego bez wylewki polega na zastosowaniu specjalnych płyt, na których można układać warstwę wierzchnią (np. panele, płytki, deski). W zależności od wariantu, system występuje w formie samych płyt styropianowych lub styropianu z folią aluminiową, wtopioną w rowki. W nich montuje się przewody grzewcze. Niezależnie od wybranego rozwiązania, montaż systemu warto zlecić specjalistom. Dzięki temu zostanie on wykonany poprawnie, będzie efektywny i bezpieczny dla użytkowników. Samodzielne wykonanie ogrzewania podłogowego, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia, kwalifikacji i wiedzy, może spowodować, że instalacja nie będzie działała prawidłowo. Ewentualna naprawa pochłonie wówczas dodatkowe koszty – szkoda ryzykować.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl