rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak sprawdzić jakość styropianu? Co warto wiedzieć przed ocieplaniem domu styropianem?

image

 

Każdy, kto zdecydował się na ściany dwuwarstwowe, powinien mieć niezbędną wiedzę na temat najwyższej jakości styropianu oraz tego, w jaki sposób powinien być on przyklejany. Oczywiście wszystkie prace związane z ocieplaniem powinny być wykonywane przez fachowców, jednak warto, choćby w ramach kontroli wiedzieć, jak odróżnić profesjonalnie wykonaną pracę od fuszerki.

 

Na co zwracać uwagę oceniając jakość styropianu?

Zawsze zła jakość styropianu niesie ze sobą wiele niekorzystnych dla nas skutków. Przede wszystkim nie spełnia on swojej funkcji, czyli nie ociepli mieszkania lub domu, a do tego wszystkiego nie odczujemy korzyści związanych z oszczędzaniem. Dlatego tak ważne staje się zwrócenie uwagi na następujące kwestie.

 

Najwyższej jakości styropian powinien spełniać te normy

  • gęstość — minimalna wartość powinna wynosić 12-15 kg/m3, przy czym warto zdawać sobie sprawę z tego, że im większa gęstość, tym styropian będzie bardziej wytrzymały, a przy okazji wzrośnie jego izolacyjność cieplna,
  • spoistość — kiedy rozerwie się styropian, nie powinien on się pylić oraz łatwo kruszyć.

 

Gdzie znajdziesz styropian najwyższej jakości?

Jeśli Twoja wiedza na temat styropianu nadal nie jest zbyt duża lub nie masz czasu, aby sprawdzać go osobiście, powinieneś lub powinnaś zdecydować się na skorzystanie z oferty dostępnej na stronie internetowej knauf-industries.pl. Poza możliwością zakupu styropianu najwyższej jakości, można również skorzystać z porady osób, które mają odpowiednią wiedzę.

 

Zasady prawidłowego przyklejania styropianu

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać każdy fachowiec, aby ocieplić ścianę, powinno być jej oczyszczenie, a następnie wyrównanie. To podstawa, której nie warto ignorować, gdyż zemści się to w przyszłości. W szczególności należy oczyścić zagrzybione ściany w starych budynkach. Następnie ważne jest oczywiście wybranie najwyższej jakości styropianu według zasad opisanych powyżej. Przed przytwierdzeniem styropianu trzeba poczekać, aby ściana była już całkowicie sucha. Klej powinien być nakładany plackowo, a jego średnica powinna wynieść ok. 10 cm, tak aby do przytwierdzeniu styropianu powierzchnia kleju zawierała ok. 55% powierzchni. Po trzech dniach wykonuje się tzw. mechaniczne mocowanie.

 

Temperatura a przyklejanie

Warto zwrócić uwagę również na to, czy fachowcy pamiętają o zasadach związanych z temperaturą w pomieszczeniu w kontekście przyklejania styropianu. Zalecana temperatura to przedział między 5 a 25 stopniami Celsjusza. Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby nie występowało zbyt duże nasłonecznienie. Oczywistą kwestią jest również to, że duży wiatr może uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek prac. Warto zapamiętać, że powyższy przedział temperatury dotyczy zarówno dnia, jak i nocy. Wszystko przez to, że w ciągu pierwszych dwóch dni od przyklejenia styropianu nie zaleca się temperatury niższej, niż 0 stopni. Wpłynie to wtedy bezpośrednio na proces klejenia.