rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak utrzymać zdrowy klimat we wnętrzach

image

W zimowe miesiące szczególnego znaczenia nabiera zachowanie komfortowego mikroklimatu w domu. Istotną rolę odgrywają w tym przypadku nowoczesne okna. Z jednej strony umożliwiają one utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach, a z drugiej zapewniają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza.

 

Nowoczesne okna są bardzo szczelne i gwarantują wysokie parametry termoizolacyjności. W efekcie skutecznie zapobiegają ucieczce ciepła z budynku. By zachować odpowiedni klimat w domu, trzeba jednak systematycznie wietrzyć pomieszczenia. Niestety, wiele osób rzadko otwiera okna zimą w obawie przed nadmiernym wychłodzeniem wnętrz i zwiększonymi kosztami ogrzewania. Może to doprowadzić do niewłaściwego poziomu wilgotności, co wpływa niekorzystnie zarówno na samopoczucie domowników, jak i stan budynku. Jeśli chcemy, by nasz dom był zawsze dobrze przewietrzony, bez utraty energii cieplnej, warto wyposażyć okna w dodatkowe funkcje zapewniające właściwą wentylację.

 


fot. Sokółka Okna i Drzwi

Nawiewniki okienne

 

W doprowadzeniu świeżego powietrza do pomieszczeń skutecznie pomagają nawiewniki okienne. Można w nie wyposażyć zarówno nowo montowane okna, jak i te, które już posiadamy.

 

Nawiewniki umożliwiają wietrzenie bez potrzeby otwierania okien. Maksimum komfortu zapewniają nawiewniki automatyczne, które samoczynnie dostosowują intensywność wietrzenia do warunków panujących w pomieszczeniach. Dzięki temu nie musimy sami pamiętać o wietrzeniu domu” – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

Do wyboru są dwa rodzaje nawiewników automatycznych – higrosterowane i ciśnieniowe.
W przypadku tych pierwszych ilość wpadającego powietrza dostosowywana jest do poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli w trakcie prac domowych, np. gotowania czy prasowania, zawartość pary wodnej rośnie, nawiewnik się otwiera. Przymyka się, kiedy poziom wilgotności wróci do normy. Nawiewniki ciśnieniowe reagują natomiast na różnice ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnątrz domu. Kiedy różnica ciśnień wzrasta, do pomieszczeń doprowadzana jest większa dawka powietrza.

 

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Zamontowanie nawiewników zalecane jest w salonie, sypialni, pokojach dzieci oraz kuchni w przypadku korzystania z kuchenki gazowej. Należy je umieścić w górnej części okna, np. w skrzydle, ościeżnicy lub w kasecie rolety zewnętrznej. Dzięki temu nawet w zimowe miesiące nie odczuwa się chłodu, ponieważ wpadające przez nawiewnik powietrze miesza się najpierw z ciepłym powietrzem pod sufitem i w ten sposób się nagrzewa.

 

Obok regularnego wietrzenia konieczne jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w domu. Dlatego drzwi do pokoi, w których są nawiewniki, powinny być wyposażone w szczeliny wentylacyjne. Natomiast w drzwiach do łazienki i kuchni wskazane jest zamontowanie otworów lub kratek nawiewnych.

 

Innowacyjne okucia

 

Okucia stosowane w nowoczesnych oknach umożliwiają wietrzenie pomieszczeń w sposób kontrolowany. Część z nich posiada funkcje umożliwiające zmianę docisku skrzydła do ramy, co zapewnia dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Tego typu rozwiązania mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Ponadto dostępne są mechanizmy pozwalające na kontrolowanie intensywności wietrzenia poprzez regulację stopnia uchyłu skrzydła” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

Dogodnym rozwiązaniem jest funkcja mikrowentylacji. Umożliwia ona rozszczelnienie okien i tym samym wietrzenia pomieszczeń bez ich nadmiernego wychładzania. Funkcję tę aktywuje się poprzez ustawienie klamki w odpowiednim położeniu. Dostępna jest ona w oknach rozwierno-uchylnych.

 


fot. Sokółka Okna i Drzwi

W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych można zastosować okucia z funkcją wietrzenia szczelinowego. Pozwala ona na nieznaczne odstawienie skrzydła od ramy na całym obwodzie. W efekcie powstaje kilkumilimetrowa szczelina, przez którą napływa powietrze z zewnątrz. Specjalna konstrukcja okuć sprawia, że podczas wietrzenia skrzydło jest bezpiecznie zamknięte i odporne na włamanie. W przypadku drzwi tarasowych z napędem wietrzenie może być w pełni automatyczne. Jego częstotliwość programuje się w zależności od potrzeb, np. raz na godzinę przez 10 minut. Mieszkanie może zostać przewietrzone nawet podczas nieobecności domowników. Tego rodzaju technologię zastosowano m.in. w automatycznych drzwiach tarasowych, podnoszono-przesuwnych THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi.

 


fot. Sokółka Okna i Drzwi

Okucia okienne mogą posiadać funkcje umożliwiające zmianę stopnia otwarcia skrzydła. Dla przykładu mechanizm wielostopniowego uchyłu pozwala na ustawienie skrzydła w jednej z trzech pozycji. Z kolei dzięki funkcji uchyłu zima-lato zmienia się intensywność wietrzenia zależnie od pory roku. W trybie letnim okno uchyla się standardowo, natomiast w zimowym uchył jest ograniczony do ok. 40 mm. Zmiana trybu wietrzenia jest bardzo prosta i nie wymaga użycia narzędzi. Tego typu rozwiązania dostępne są np. w oknach drewniano-aluminiowych Puro i Puro Passive, a także Elite 92 i Thermo 80 (w wersji drewnianej i drewniano-aluminiowej) marki Sokółka Okna i Drzwi.Katalog Firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
  Daikin
 • Orgadata East Europe

  Ponad 30 lat doświadczenia, nacisk na jakość oferowanych usług i prawdziwa pa…
  Orgadata East Europe
 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań

Polecamy
dodaj+ «»