rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak wybrać grzejnik do łazienki?

image

Zimą komfort termiczny w każdym pomieszczeniu w domu jest bardzo ważny. W łazience jest jednak on szczególnie ważny, dlatego prawidłowy dobór kaloryfera jest tak ważny. Temperatura w tym pomieszczeniu powinna być wyższa niż w pozostałych i wynosić ok. 24–25°C. Dzięki temu wyjście z ciepłej wanny czy kabiny prysznicowej nie będzie dla Ciebie problemem. Kaloryfer wpływa także na estetykę i aranżację łazienki, ponieważ montowany jest najczęściej w miejscu widocznym. Jak zatem dobrać go, aby był jednocześnie praktyczny i estetyczny?

 

Efektywność grzania

Grzejniki łazienkowe drabinkowe mają różną moc wyrażoną w Watach. Znajdziesz modele zarówno 200 Watowe, jak i 2000 Watowe. Moc grzejnika zależy od liczby jego żeber. I tak grzejniki mniejsze będą miały automatycznie mniejszą powierzchnię grzewczą i mniejszą moc. Warto dobrze dobrać ten parametr do powierzchni wnętrza, aby nie kupować grzejnika zbyt dużego, ani takiego, który nie zdoła ogrzać całego pomieszczenia.  Przyjmuje się, że na ogrzanie jednego metra kwadratowego pomieszczenia potrzeba 120 W.  Zatem jeśli Twoja łazienka ma powierzchnię 4 metrów kwadratowych, wybierz grzejnik o mocy 480 W. Wartości te mogą ulec zmianie ze względu na izolację termiczną budynku. Łazienki w starym budownictwie lub kamienicach mogą wymagać zastosowania grzejnika o większej mocy. Z kolei łazienki w nowo wybudowanych domach o doskonałej izolacji cieplnej efektywnie zostaną ogrzane przez grzejnik o mniejszej mocy.  Przy wyborze grzejnika zwróć uwagę na rodzaj przyłączy. Jeśli będziesz ogrzewał je ciepłą wodą jedynie w sezonie, w chłodniejsze dni może przydać Ci się dodatkowa grzałka, dzięki której włączysz jedynie grzejnik w łazience i ustalisz jego moc. Grzałki takie zasilane są energią elektryczną i działają niezależnie od centralnego ogrzewania budynku. 

 

Estetyka grzejnika

Do nowoczesnych łazienek najczęściej wybierane są grzejniki łazienkowe drabinkowe w kolorach białym, szarym czy czarnym. Stanowią modele najpraktyczniejsze. Ich prosta budowa nie zajmuje dużo miejsca. Pozwala Ci także wygodnie suszyć pojedyncze części garderoby czy mokre ręczniki.  Jeśli jednak zależy Ci na większej estetyce, możesz wybrać modele grzejników dekoracyjnych. Kaloryfery te przybierają najbardziej fantazyjne kształty. Warto przy ich wyborze jednak dobrze sprawdzić moc wybranego modelu, aby nie okazało się, że z niebanalnym wyglądem i wyjątkowo wysoką ceną nie idzie w parze efektywność grzejnika.  Grzejnik montowany w widocznym miejscu powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza. W nowoczesnych łazienkach o białych ścianach świetnie sprawdzą się czarne grzejniki tworzące spójny zestaw z czarną armaturą. Jeśli jednak chcesz, aby grzejnik był niewidoczny na ścianie – wybierz model w tym samym kolorze co ściana. 
Grzejnik w łazience spełnia dwie funkcje. Pozwala utrzymać wewnątrz wysoki komfort termiczny i jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Przy wyborze odpowiedniego modelu do swojej łazienki koniecznie zwróć uwagę na moc grzejnika, a także jego wygląd dopasowany do aranżacji całej łazienki.