Jak wykonać drenaż do rynny?

Połączenie drenażu z rynną to system zabezpieczający mury i fundamenty budynku. Dzięki sprawnemu odprowadzaniu wody z rynien do zbiornika lub bezpośrednio do kanalizacji zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa dla domowników. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się kałuż oraz podmywania fundamentów budynku.


Jak połączyć drenaż z rynny?

Drenaż z rynny można podłączyć na dwa sposoby. Jednym jest bezpośrednie łączenie rury spustowej oraz rury drenarskiej. W tym przypadku zastosowanie znajdują także czyszczak z sitkiem, złączka drenarska oraz studzienka drenarska. Drugi sposób na drenaż z rynny to połączenie pośrednie, wykorzystujące dodatkowo osadnik rynnowy.


Połączenie rynny i rury drenarskiej

W metodzie bezpośredniej drenaż do rynny łączony jest z rurą drenarską za pomocą złączki drenarskiej. W tym przypadku celowym jest montowanie rewizji około 40 do 80 cm nad powierzchnią terenu. Znajdujący się w niej czyszczak będzie zbierał liście, patyki oraz inne niewielkie zanieczyszczenia płynące wraz z wodą. Jest to bardzo ważne, aby rynny drenaż nie zatkał studzienki kanalizacyjnej. Czyszczak wykonany jest z odpornego polipropylenu. Drugą zaletą tego materiału jest jego lekkość, dzięki czemu cały system nie jest dodatkowo obciążony.

Jak zastosować osadnik rynnowy przy połączeniu rynny z drenażem?

Drenaż od rynny można podłączyć także metodą pośrednią. W tym przypadku konieczna jest instalacja osadnika. Rozróżnia się dwa modele tego urządzenia: boczny oraz dolny. Różnica polega przede wszystkim na sposobie montażu. Natomiast metoda działania w obu przypadkach jest taka sama. Wykonany z lekkiego i wytrzymałego polipropylenu osadnik jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne i mechaniczne, dzięki czemu może zostać obłożony kostką brukową lub kamieniem. W przypadku osadnika podtynkowego konieczne będzie zastosowanie dodatkowo kolana kanalizacyjnego zewnętrznego do prawidłowego połączenia osadnika rynnowego oraz rury drenarskiej, prowadzącej do kanalizacji. Tak wykonany drenaż wody z rynny sprawdza się doskonale.


Jak zastosować rurę drenarską z otworami?

Rura drenarska z otworami pozwala na rozsączenie wody opadowej w drodze do studzienki. Powinna ona być położona minimum metr od fundamentów. Inaczej woda wypływająca przez otwory może podmywać budynek, przed czym drenaż pod rynny powinien chronić. Jak zrobić drenaż od rynny z rozsączaniem, by uniknąć takiego problemu? Należy zachować odpowiednie pochylenie w kierunku studzienki.


Drenaż liniowy – na czym polega?

Drenaż liniowy to metoda odwodnienia domu, która ukryta jest pod powierzchnią gruntu. Jak zrobić drenaż rynny tą metodą? Wystarczy zakopać odpowiedni system rurek wokół domu. Pobierają one wilgoć z gleby i odprowadzają poza drenowany obszar. W ten sposób eliminuje się nadmiarową wilgoć z ziemi, co ma pozytywny wpływ na fundamenty oraz elewację budynku. Nie oznacza to jednak zniknięcie kałuż i błota z tego terenu. Rury drenażowe nie są bowiem w stanie odprowadzić wody zebranej powyżej powierzchni gleby. Montaż drenażu liniowego może okazać się nietrafionym pomysłem także w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. W szczególności wody naporowe, działające pod ciśnieniem, znacząco utrudniają prawidłowe działanie tego typu systemów. System rurek po prostu nie będzie w stanie odprowadzić tak dużej ilości wody.


Wykop pod drenaż liniowy

Jak wykonać drenaż rynny liniowy? Do jego prawidłowego wykonania potrzebne jest kilka istotnych elementów:

  • obsypka filtracyjna, która otoczy rury drenarskie i ułatwi przedostawanie się wilgoci do rurek,
  • materiał filtracyjny dzielący obsypkę oraz grunt, którego zadaniem jest zapobieganie mieszania się tych dwóch warstw,
  • studzienka kontrolna, element łączący kilka rur drenażowych. Kupowany jest w całości i składany w czasie montażu systemu,
  •  studzienka rewizyjna, gromadząca wodę zebraną przez odwodnienie domu. Powinna znajdować się zawsze w najniższym punkcie systemu.


Wszystkie te elementy powinny znaleźć się w przygotowanym wcześniej wykopie Łącząc ze sobą wszystkie te elementy, można wykonać odprowadzenie wody z rynny. Drenaż liniowy sprawdza się doskonale na nieco większych posesjach, gdzie budynek znajduje się na dużej, równej powierzchni, z której nadmiar wody może spływać w stronę fundamentów


Geowłóknina do drenażu

Jak zrobić drenaż z rynny? W pierwszym etapie włożyć izolację przeciwwodną lub przeciwwilgociową wokół ławy fundamentowej. Następnie montuje się styropian lub inną warstwę termoizolacyjną. Dopiero po takim zabezpieczeniu fundamentów można położyć rury drenażowe oraz kolejne warstwy filtracyjne. Na koniec potrzebna jest geowłóknina do drenażu, którą zabezpiecza się cały system od góry. W końcu można zasypać drenaż z rynny. Głębokość wykonania takiego systemu nie powinna być zbyt duża, a jednocześnie musi zapewnić odpowiednie zebranie wilgoci z całego terenu wokół domu


Drenaż rynny – podsumowanie

Systemy drenażowe pozwalają na szybkie i sprawne odprowadzenie wody z rynien. Dzięki temu chroni się elewację budynku oraz fundamenty przez podmywaniem i niszczeniem. Prawidłowo wykonany drenaż liniowy pozwala także osuszyć teren wokół domu. Działa on jednak na pewnej głębokości, wobec czego po silnej ulewie na powierzchni będą się nadal tworzyły kałuże oraz błoto.