Jak założyć rynny na tarasie?


Stworzenie odpowiedniego systemu rynnowego to podstawa. Niestety, niekiedy na drodze do projektowej perfekcji stają różne przeszkody, takie jak rura spustowa wypadająca nad tarasem. Jej pozostawienie mogłoby okazać się bardzo ryzykowne z dwóch powodów. Po pierwsze, spływająca na taras woda mogłaby w dłuższej perspektywie czasu niszczyć znajdujące się na nim płytki lub panele. Po drugie zaś, podczas zimy zamarzałaby na jego powierzchni i w efekcie stanowiła zagrożenie dla domowników. Dlatego wodę warto odprowadzać poza jego obrys – wystarczy zastosować odpowiednie rynny na tarasie. Jak je zamontować i które wybrać?


W jaki sposób montować rynny na tarasie?

Rynny odprowadzające wodę z tarasu powinny znajdować się przy najniższej krawędzi nachylenia powierzchni.Co więcej, warto na brzegach zastosować obróbki z blachy tzw. fartuchy, które skierują deszczówkę do rynny. W ten sposób cały system będzie działał efektywnie i nie dojdzie do zalewania powierzchni. Odprowadzenie wody z tarasu jest możliwe dzięki wykonanej wcześniej instalacji odprowadzającej wodę. Najczęściej stosuje się do tego rurę kanalizacyjną, którą należy połączyć z rurą spustową. Oczywiście na jej montaż warto zdecydować się jeszcze przed wykonaniem tarasu, ponieważ później może być to bardzo trudne i kosztowne. Rura kanalizacyjna powinna być zamontowana z odpowiednim spadkiem (1,5-2%). Warto przy tym pamiętać, by nie łączyć jej z rurą spustową bezpośrednio (na sztywno) – lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie osadnika rynnowego z wyjmowanym koszem.

Uwaga! Wodę należy odprowadzać bezpośrednio do instalacji burzowej (jeśli taka jest wykonana) by nie dochodziło do zalewania terenu. Alternatywą dla działek, na których nie została ona wykonana, jest studnia chłonna – można wykonać ją z betonowych kręgów i wypełnić od wewnątrz kamieniami. Niekiedy skutecznym rozwiązaniem okazują się także rury drenarskie, których zadaniem jest rozsączanie wody na terenie posesji.


Jak dobrać rynnę do wielkości tarasu?

Rynny tarasowe powinny mieć odpowiedni efektywność – po to, by możliwe było sprawne odprowadzenie wody nawet przy dużych opadach atmosferycznych. Należy dobierać ją w pełni indywidualnie, najlepiej w oparciu o wyliczenia dokonane przez specjalistów. Kluczowa w zakresie efektywności odprowadzania wody z tarasu jest także średnica rynien. Aby ją dopasować, należy ustalić powierzchnię tarasu – zwykle liczy ona mniej niż 50 m2, dlatego rynny powinny mieć średnicę 100 mm, zaś rury spustowe 80 mm (zwykle wystarczą jednak rynny 75 mm i rury 50 mm). Przy bardzo dużych powierzchniach tarasów (powyżej 50 m2) należy stosować odpowiednio większe średnice (w przypadku rynien 120-150 mm, zaś rur spustowych 90-110 mm).


Czy wielkość tarasu ma znaczenie przy montażu rynien?

Tak, ponieważ – jak wspomnieliśmy wcześniej – rynny na tarasie powinny mieć odpowiednią długość oraz średnicę, która będzie dostosowana do jego powierzchni. Dzięki temu odprowadzanie wody okaże się skuteczne, a ryzyko zalewania zostanie całkowicie wyeliminowane.


Jaki profil rynny będzie najlepszy na tarasie?

Na większości tarasów najlepiej sprawdzają się klasyczne systemy półokrągłe, które wyróżniają się estetyką oraz szybkością odprowadzania wody opadowej. Ich duża różnorodność – zarówno pod względem wyglądu, jak i przekrojów – pozwoli każdemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Oczywiście w niektórych przypadkach, np. w domach o nowoczesnej architekturze, stosowane mogą być także kwadratowe rynny na tarasie.

Uwaga! Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie systemy rynien ukrytych, które są niewidoczne i nie wpływają na estetykę elewacji czy tarasu. Przy ich zastosowaniu warto jednak zadbać o szczelność systemu – niewłaściwie wykonana może prowadzić do powstawania zawilgoceń, których wyeliminowanie okaże się bardzo trudne.


Jak montować wpusty tarasowe?

Na małych dachach, balkonach oraz tarasach możliwe jest zastosowanie wpustów tarasowych, które łączy się z rurami odpływowymi. Dzięki temu pozwalają na skuteczne odprowadzane wody. Jak powinno się je mocować? Wpusty tarasowe osadza się w odpowiednim otworze z kołnierzem na wysokości warstwy uszczelniającej. Korpus należy otoczyć wylewką betonową, która pełni funkcję warstwy spadkowej i dociskowej. Skierowanie wody do wpustu jest możliwe dzięki podzieleniu powierzchni tarasu na kilka pól i ukształtowanie na nich spadków w odpowiednim kierunku. Często dla bezpieczeństwa stosuje się także wodoszczelne membrany. Ile wpustów tarasowych potrzeba, by odprowadzanie wody było efektywne? Dla niewielkich tarasów, o powierzchni kilkunastu m2, w zupełności wystarczy jeden wpust.

Odwodnienie liniowe tarasu

Rzadko stosowanym, ale skutecznym rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe tarasu. Montuje się je najczęściej wzdłuż balustrady i znajduje zastosowanie na mniejszych powierzchniach, gdzie mocowanie rynny na tarasie mogłoby okazać się nieopłacalne. Korytka odwadniające, które stosuje się do tworzenia odpływów tarasowych, wykonywane są ze stali lub aluminium. Mogą mieć różne szerokości i wysokości, a do tego są proste w montażu. Warto jednak pamiętać, że nie sprawdzą się wszędzie – często, zwykle na większych tarasach, o wiele lepszym rozwiązaniem okazują się rynny lub wpusty.

Pamiętaj! Montaż jakiegokolwiek odwodnienia warto zlecić specjalistom posiadającym odpowiednie doświadczenie i oferującym wyselekcjonowane rozwiązania. Zastanawiasz się, jak założyć rynny na tarasie i chcesz uniknąć jakiegokolwiek ryzyka związanego z nieefektywnym działaniem systemu odprowadzania wody? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – dopasujemy rozwiązanie w pełni indywidualnie do Twoich potrzeb i zadbamy o jego kompleksowy montaż