Jak zmienić dach, adaptując poddasze użytkowe?

Kiedyś najczęściej służyło jako strych lub suszarnia, dziś coraz częściej stanowi część mieszkalną. Przy adaptacji i rozbudowie poddasza, duże znaczenie mają zmiany  konstrukcyjne dachu, rodzaj pokrycia i odpowiednia izolacja nieodłącznych elementów  pokrycia dachowego. Na czym w tym przypadku polegają prace dekarskie i na co warto zwrócić uwagę przygotowując plan przebudowy?


W projektach nowoczesnego budownictwa na popularności zyskało podniesienie konstrukcji dachu i rozbudowanie  przestrzeni poddasza. Również zwolennicy form tradycyjnych lub małych domków jednorodzinnych coraz częściej decydują się na tzw. dobudówkę. Gdy rzeczy przybywa lub rodzina się powiększa dobrze urządzona przestrzeń pod dachem, może nawet pełnić funkcję w pełni wyposażonego mikro apartamentu. Poddasze przestaje wówczas być zagraconym strychem lub suszarnią na pranie, a staje się dodatkową częścią użytkową. Jego właściwa adaptacja lub dalsza rozbudowa stanowi jednak spore wyzwanie i wymaga odpowiednich pozwoleń na rozbudowę domu oraz stworzenia dodatkowego projektu.

Mała ­ wielka zmiana

Aby poddasze mogło być miejscem użytkowym, musi spełniać odpowiednie wymogi i normy określające minimalną, przestrzenią użytkową. Są to wymogi związane m.in. z powierzchnią i wysokością ścianki kolankowej, czy nachyleniem dachu. Warto mieć na uwadze, że podniesienie ścian na odpowiednią wysokość (min. 70 cm przy największym skosie) wiąże się z przebudową lub całkowitą wymianą dachu. Pierwszy etap to zatem dokładny plan prac, który warto umówić z architektem, a później wykonawcą - dekarzem. W praktyce może skutkować to wyznaczeniem dodatkowych połaci, „przełamaniem” lub przekonstruowaniem linii dachu, wyprowadzeniem dodatkowych przewodów wentylacyjnych, zróżnicowaniem skosów nachylenia połaci. Dlatego by prace remontowe przebiegały sprawnie ważny jest przemyślany dobór pokrycia dachowego, odpowiednich akcesoriów, a także okien dachowych, które na stałe wpisane są w dach i często niesłuszne traktowane jako oddzielny element.

Remont poddasza zaczyna się od góry

Dobrze zaplanowana rozbudowa poddasza pozwoli zwiększyć metraż, uzyskać optymalne oświetlenie, a także nadać bryle domu odpowiednią konstrukcję.To od jego kształtu i rodzaju pokrycia zależy zarówno zewnętrzny wygląd nadbudowanego domu, jak i szczelne, dobrze zaizolowane wnętrze. W pierwszej kolejności decydować będziemy o odpowiednim kształcie dachu i rodzaju zastosowanego pokrycia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybranie dwuspadowego o nachyleniu połaci 35-45°. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów całej konstrukcji, łatwiejszą konserwację pokrycia oraz większe możliwości zagospodarowania przestrzeni wewnątrz. Wybierając bardziej skomplikowaną bryłę warto pamiętać, że kąt nachylenia połaci może być większy lub zróżnicowany co wpływa na przestrzeń użytkową

− Decyzja o dobudowie i remoncie poddasza może całkowicie zmienić zewnętrzny wygląd domu, dlatego ważne jest by była ona dobrze przemyślana. Wielospadowy dach z licznymi obróbkami dekarskimi jest wymagający pod względem montażu, czy też późniejszego utrzymania. Zarówno przy skomplikowanym, jak i prostym kroju dachu, dobrym wyborem jest blachodachówka. Cechuje ją duża wytrzymałość, a dodatkowe warstwy ochronne w materiale wsadowym zwiększają odporność na działanie korozji i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto lekkość produktu sprawia, że pod blachodachówką nie musi znajdować się tak ciężka konstrukcja dachowa. - mówi Marcin Dyda, kierownik działu szkoleń z firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych.

Z perspektywy dekarza

Im bardziej skomplikowany dach tym więcej pracy i precyzji wymaga od dekarza. W przypadku dachów dwuspadowych praca wykonywana jest głównie na gotowych modułach materiału i docinana na krańcach dachu. W przypadku dachów wielospadowych bądź posiadających wypustki w postaci okapu, licznych okien praca z blachą wymaga większej precyzji. Detale te wykonywane są głównie na ziemi i wiążą się z ponownym odmierzaniem odległości na dachu, wprowadzaniem zmian w projekcie i licznymi przycinkami materiału. Chcąc urządzić użytkowe poddasze marzeń należy liczyć się z dużą ilością takiej dodatkowej pracy dekarza.

- O ile dach stanowi jeden z najważniejszych elementów całego domu, to okna dachowe tworzą jego spójną część. Ich odpowiednie połączenie z pokryciem nadaje bardziej estetyczny wygląd całego dachu oraz pozwala na mniejsze marnowanie materiału blachy przy jej docinaniu. Przestrzeń mieszkalna pod dachem może być narażona na przeciekanie wody deszczowej, topniejącego śniegu czy zbyt szybką utratę ciepła. Liczy się więc precyzja dekarska w kładzeniu blachy, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, takich jak okolice kominów czy ram okiennych. Ich właściwe rozmieszczenie oraz indywidualne parametry mają wpływ na trwałość i szczelność całego pokrycia dachowego. Dlatego projektując użytkowe poddasze warto zdecydować się na produkty zapewniające wysoką termoizolacyjność. – dodaje Marcin Dyda.

Sezon zimowy to idealny czas by zaplanować prace remontowe na kolejny rok. Jedną z nich może być właśnie adaptacja poddasza, która pozwoli uzyskać kilkadziesiąt cennych metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Warto więc kompletować przydatną wiedzę i narzędzia już teraz, by móc ruszyć z działaniem wraz z nadejściem wiosny.