rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak zrobić odpływ liniowy w garażu?

image

Odpływ liniowy jest bardzo przydatny w każdym domu. Pozwala on odprowadzić stopiony śnieg, opady atmosferyczne, a nawet detergenty, których używamy w czasie mycia samochodu. Jednak czy takie rozwiązanie nadaje się także do samego garażu? Choć teoretycznie w budynku nie można spodziewać się opadów, korytka odpływowe instalowane są w garażach od wielu lat. Dlaczego? Sprawdź sam poniżej, jakie są zalety i wady montażu odpływu liniowego w swoim garażu.


Co to jest odpływ liniowy?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest odpływ liniowy. Jest to rozwinięcie niezwykle popularnego odwodnienia punktowego w postaci kratki ściekowej. Główne zadanie takiego systemu to zapewnienie odpływu wody w garażu i przetransportowanie jej na zewnątrz. Odwodnienie liniowe realizowane jest korytkami ściekowymi, osłoniętymi kratkami. Wykonanie odpowiedniego spadu posadzki powoduje spływanie wody, roztopionego śniegu, detergentów oraz wszystkich innych płynów w kierunku kratki, przez którą wlewają się one do korytka i zostają odprowadzone na zewnątrz. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w zadaszonym garażu trudno o topniejący śnieg lub wodę. Jednak na wjeżdżającym do środka pojeździe często znajduje się wilgoć, która następnie spływa na posadzkę. W takim przypadku odwodnienia garażowe doskonale zdają egzamin.


Z jakich elementów składa się odpływ liniowy?
Istnieje kilka systemów odpływu w garażu. Najprostszy z nich polega na wprowadzeniu w grunt pod odwodnieniem rury drenażowej. Powinna ona mieścić się około 3 do 5 metrów pod poziomem podłogi. Rozwiązanie takie sprawdzi się głównie przy budowie nowego garażu, gdy na etapie prac ziemnych można dodatkowo umieścić takie elementy.ednak jak zamontować odpływ liniowy w garażu, który już stoi? Wystarczy wykorzystać tunel rozsączający lub system z syfonem, który należy raz na jakiś czas czyścić. Ilość wody, jaka może spłynąć z samochodu, nie jest duża. Dlatego też, o ile nie myjemy auta wewnątrz garażu, niepotrzebne są duże przekroje.


Gdzie umiejscowić odwodnienie liniowe w garażu?

Jaki odpływ w garażu sprawdzi się najlepiej? Wyróżnić można kilka, najczęściej spotykanych sposobów montażu odpływu liniowego w garażu:
  •  korytko odpływowe w osi pojazdu. Zbiera wodę spływającą z pojazdu, dzięki czemu nigdzie nie powstają kałuże,
  •  ułożenie odwodnienia pod samą bramą wjazdową.

Powyższe przykłady dotyczą garażu jednomiejscowego. W przypadku większych budynków dla dwóch pojazdów, ilość odpływów w pierwszym oraz drugim przykładzie ulegnie odpowiedniemu zwiększeniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawidłowe działanie systemu odprowadzania wody uzależnione jest od dobrze wykonanych spadów podłoża. Pod tym względem ostatnie rozwiązanie jest najłatwiejsze - cała podłoga posiada bowiem taki sam spad skierowany w stronę wjazdu. Instalacja korytek w osi pojazdów oznacza wykonywanie dodatkowych spadów w stronę poszczególnych odwodnień. Oznacza to istotne problemy przy wykonywaniu takiej podłogi.


Trwałość odpływu liniowego
Odpływ liniowy w garażu wykonuje się z reguły tylko raz – powinien służyć on równie długo, co cały budynek. Jest to związane z faktem, że sama instalacja nie posiada ruchomych części, które mogłyby się z czasem zużywać lub niszczyć. Najbardziej „awaryjnym” elementem jest sama kratka. Przy zniszczeniu zewnętrznej powłoki, może ona pokryć się rdzą lub brzydkim nalotem. Ewentualnie może dojść do uszkodzenia tego elementu. Natomiast pozostałe elementy instalacji cały czas powinny pracować prawidłowo. Aby tak się stało, należy pamiętać jedynie o właściwej konserwacji odwodnienia liniowego. Polega ona na regularnym czyszczeniu kanałów odpływowych z dużych śmieci. Podobne, ogólne prace konserwatorskie dotyczą całego odpływu w garażu. Syfon, łączący system odprowadzania wody oraz kanalizację, także wymaga co jakiś czas wyczyszczenia. Poza tym praktycznie całe rozwiązanie działa bez problemu bez żadnej ingerencji użytkownika.


Wady i zalety odwodnienia liniowego w garażu
Odpływ w garażu, jak każdy inny system odprowadzania wody z posadzki, posiada swoje mocne i słabe strony. Warto się z nimi zapoznać, aby w pełni wykorzystywać wszystkie zalety takiego rozwiązania, a jednocześnie unikać lub zapobiegać jego wadom.
 

Zalety odwodnienia liniowego

Wśród najważniejszych zalet systemu odwodnienia w garażu należą:
  • sprawne odprowadzanie wody z garażu i zapewnienie zawsze suchej posadzki. Zaleta ta jest zauważalna w zimie, gdy każda kałuża może stać się niebezpiecznym lodem, na którym można się poślizgnąć,
  • dobrze zainstalowany odpływ liniowy jest praktycznie niezauważalny i nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu garażu,
  • ogromna żywotność takiego rozwiązania – przy minimalnych pracach konserwatorskich system odwodnienia liniowego doskonale spełnia swoje zadanie przez cały czas swojego istnienia,
  • prostota systemu sprawia, że praktycznie nigdy nie występują żadne awarie systemu i niczego nie trzeba naprawiać.

Nie wiesz, jak zrobić odpływ w garażu w optymalny sposób? Wybór najlepszego rozwiązania wymaga jedynie chwili zastanowienia. Każdy system bowiem jest niezwykle prosty, a jego działanie – intuicyjne.


Wady odwodnienia liniowego w garażu
Odwodnienie liniowe w garażu posiada też swoje wady. W większości przypadków konieczne jest skorzystanie z żeliwnych kratek, które dadzą radę wytrzymać ciężar samochodu. W takim razie jak to jest z odpływem w garażu: robić czy nie? W zależności od Twoich potrzeb, warto wybrać optymalny sposób montażu. Jeśli korytko zostanie poprowadzone w osi pojazdu, nie będzie ono podlegało naciskowi w czasie wjeżdżania pojazdem do środka. Oznacza to, że może zostać wykonane w niższej klasie wytrzymałości. Brak odwodnienia w garażu spowoduje powstawanie kałuż na posadzce, co może powodować zagrożenie wypadkiem. Dlatego też mimo wszelkich wad, jakie można znaleźć, instalacja korytka zalecana jest praktycznie w każdym garażu


Gdzie odprowadzić wodę z odwodnienia?
Jednym z głównych pytań, jakie powstają przy instalacji odpływu liniowego w garażu, jest kwestia odprowadzenia wody na zewnątrz. Jednym z często popełnianych błędów jest podłączanie odwodnienia liniowego do rury kanalizacyjnej. Jednak założenia projektowe uwzględniały w tym przypadku inne warunki funkcjonowania takiego systemu. Głównym problemem może być przedostawanie się brzydkich zapachów do domu. Rozwiązaniem w tym przypadku będzie syfon. Mimo znacznego ograniczenia przepływu nie powinien on znacząco wpływać na skuteczne działanie systemu w garażu – ilość ściekającej z auta wody nie jest zbyt duża. Innym rozwiązaniem może być wykonanie tunelu rozsączającego, który rozprowadzi wodę w glebie pod garażem. Podobnym pomysłem jest wkopanie w ziemię rury drenażowej. W obu przypadkach można uzyskać równie dobre efekty.


Odwodnienie liniowe a punktowe (kratka) – różnice
Odpływ punktowy działa na znacznie mniejszej powierzchni, niż odwodnienie liniowe, które zbiera wodę nawet z ogromnych posadzek. Dlatego też nie powinno się tych dwóch systemów łączyć. Kratka, czyli odpływ punktowy, najczęściej podłączany jest do kanalizacji, choć nie zawsze jest to regułą. Tymczasem tylko odpływ liniowy w garażu z syfonem może dobrze funkcjonować w takim systemie. Natomiast dużo częściej stosuje się tunele rozsączające lub drenaże.Odwodnienie punktowe sprawdza się jedynie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie spady podłogi kierują wszystkie ciecze w jedno miejsce.


Czy odwodnienie liniowe w garażu to dobry pomysł?
Każdy właściciel samochodu musi zadać sobie pytanie, czy zrobić odpływ w garażu? Okazuje się, że jest to niemal podstawowe wyposażenie każdego stanowiska dla samochodów. Ściekająca z pojazdu woda, pochodząca od deszczu lub zgromadzonego w nadkolach czy na dachu śniegu, stanowić może zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów. Szczególnie po przymrozkach łatwo można się poślizgnąć na wilgotnej posadzce. Z tego powodu odprowadzenie wody z garażu jest konieczne. Najlepszym sposobem są odwodnienia liniowe o większej skuteczności i wydajności. Dlatego też stanowią one nieodłączny element każdego garażu. Tym bardziej, że raz wykonane odprowadzenie wody z garażu będzie w nim funkcjonować już na zawsze.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Krop System

E-mail: info@kropsystem.eu

WWW: www.kropsystem.eu

Tel: +48 12 373 16 66
Adres:
Kilińskiego 49A
34-700 Rabka Zdrój