![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Jaki nawilżacz do domu i mieszkania będzie najlepszy?
Jaki nawilżacz do domu i mieszkania będzie najlepszy?
Wbrew pozorom wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza do domu lub mieszkania nie jest taki prosty. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, w tym m.in. moc urządzenia i jego pozostałe parametry techniczne, a także wielkość pomieszczeń, stopień wilgotności, a także posiadanie zwierząt domowych. Zebranie tych informacji pozwoli na dokonanie właściwej selekcji urządzeń na rynku oraz na zakup nawilżacza, który spełni swoje zadanie i jednocześnie będzie bezpieczny w użytkowaniu. Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Dlaczego warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu?
Utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w domu wpływa bezpośrednio na wygodę i bezpieczeństwo domowników. Z suchym powietrzem zmagamy się przede wszystkim w okresie grzewczym. Powietrze ogrzewane przez kaloryfery staje się bardziej suche, co może nasilać u domowników takie objawy jak kaszel, suchość w ustach, czy też wysuszenie skóry. Przyjmuje się, że wilgotność w mieszkaniach powinna oscylować w granicach 40-60% i zależy to od indywidualnych preferencji danej osoby. Poziom ten sprawdzisz za pomocą higrometru. O prawidłowy poziom wilgotności powietrza warto dbać, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na nasze zdrowie. Pomoce w tym będą nawilżacze powietrza. Jakie wybrać?
Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza
Nawilżacz ultradźwiękowy to urządzenie, które swoje działanie opiera na falach dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Rozbijają one drobinki wody i następnie w postaci mgiełki oddają ją do pomieszczenia. Są skuteczne, jednak mają zdolność do rozbijania również minerałów, chemikaliów i bakterii, które znajdują się w wodzie. W związku z tym mogą być szkodliwe, przede wszystkim dla naszych zwierząt domowych. Minimalizować ryzyko możesz poprzez wykorzystywanie wody destylowanej. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją wysoką wydajność i niską cenę zakupu.
Nawilżacze ewaporyjne
Innym rodzajem tego typu urządzeń są nawilżacze ewaporyjne. Specyfika ich działania polega na wyparowywaniu w sposób naturalny nieogrzanego powietrza, które przepuszczane jest przez wilgotny filtr. W ten sposób nawilża się powietrze w pomieszczeniu. Główne zalety tego rozwiązania to: nieduża cena zakupu, wysoka higieniczność oraz brak możliwości emitowania bakterii i minerałów w powietrza. Wśród minusów wymienia się przede wszystkim większe koszty eksploatacji związane z potrzebą wymiany ubrudzonych filtrów.
Nawilżacze parowe
Starsze i rzadziej wykorzystywane urządzenia. Ich działanie opiera się na podgrzaniu wody powyżej punktu wrzenia i uwalnianiu do wnętrza pary wodnej. Niestety samo urządzenie mocno się nagrzewa i może powodować oparzenia, dlatego ten typ nie jest rekomendowany w przypadku małych dzieci. Ostateczny wybór jest sprawą indywidualną, jednak jedno jest pewne. O nawilżanie powietrza w mieszkaniu warto zadbać. Suche powietrze może powodować np. problemy z drogami oddechowymi. Dla takich urządzeń, urządzeń poprawiających jakość powietrza, jest też dobrym rozwiązaniem umieszczenie w pokoju dziecka, który zniweluje suche powietrze w mieszkaniu. Kupując nawilżacz powietrza ultradźwiękowego czy ewaporacyjnego nawilżacza należy zwrócić uwagę na pracę urządzenia, jonizator powietrza
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
-
Regulus: Grzejniki do pomp ciepła?
Najlepszymi są niskotemperaturowe grzejniki REGULUS®-system
- Budynek zrównoważony pod każdym względem
- Pompy ciepła Samsung TDM Plus
- Jak prawidłowo ułożyć styropian pod ogrzewanie podłogowe?
- Corab: Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
- Pompy ciepła – kto może je instalować?
- Wentylacja decentralna sposobem na poprawienie komfortu w budynkach użyteczności publicznej
- Oczyszczalnia biologiczna - działanie i opłacalność
- Inteligentny dom w czasie kryzysu
- Duże zmiany w zdobywaniu uprawnień energetycznych
Produkty
Vents Group: Wentylatory kanałowe Quietline-K
Innowacyjne wentylatory nawiewno-wywiewne w nowoczesnej stylistyce,Vents Group: Wentylatory osiowe KLIQ PRINT
Wentylatory osiowe z wymiennym dekoracyjnym panelemVents Group: Wentylatory osiowe KLIQ FORM
Wentylatory osiowe z wymiennym dekoracyjnym panelem