rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jaki sprawdzić, czy okna prawidłowo spełniają swoją funkcję?

image

Domy bez okien nie istnieją. Jest to najłatwiejsza metoda zapewnienia światła dziennego, wentylacji i poczucia przestrzeni. Przeszklenia mają sprawnie się otwierać, zamykać, uchylać, przesuwać oraz posiadać właściwości izolacyjne i funkcjonale. W miarę lat  także i okna mogą stracić swoje właściwości. Jak zatem to sprawdzić bez pomocy fachowca?


Czyszczenie okien
 Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia stanu okien jest dokładne ich umycie. Nowe okna myją się szybko i bez oporów, mają przejrzyste szyby i zapewnią lepsze doświetlenie wnętrz. Natomiast stare i zniszczone przeszklenia są trudne do czyszczenia.


Izolacyjność okien
Najpopularniejszą metodą pomiaru izolacyjności okien jest badanie za pomocą kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wsuwa i wysuwa to oznacza, że docisk skrzydła do ramy jest zbyt mały. Kolejnym sposobem jest próba dymu, szczelne okno nie pozwoli na przedostanie się dymu.


Właściwości akustyczne
Jednym z istotnych zadań jakie mają do spełnienia okna to ochrona pomieszczeń przed hałasem. Poziom natężenia hałasu możemy zmierzyć decybelami. Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynoszą 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Okna dźwiękoszczelne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich obiektów położonych na terenach, gdzie występuje wysoki poziom hałasu. Zwykłe okna obniżają hałas o 30-32 dB, a przeszalenia dźwiękoszczelne zmieszają natężenie nawet o 35-36 dB.Opracowanie, redakcja: A.S.
Na podstawie materiałów firmy Domel
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Domel

E-mail: domel@domel.pl

WWW: www.domel.pl

Tel: +48 86 215 66 88
Fax: +48 86 219 84 84
Adres:
Akademicka 4
18-400 Łomża

Katalog Firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
  Daikin
 • Orgadata East Europe

  Ponad 30 lat doświadczenia, nacisk na jakość oferowanych usług i prawdziwa pa…
  Orgadata East Europe
 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań