Kiedy pozwolenie na budowę, a kiedy zgłoszenie?

27 marca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane.

Głównym celem uchwalenia nowelizacji było uproszczenie i skrócenie procedur w prawie budowlanym. Odzwierciedlenie celu objawia się zwiększeniem katalogu obiektów budowlanych, które nie wymagają uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, a zgłoszenia.

W nowelizacji wprowadzono w artykule 29 ustęp 1a, który mówi, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Obszarem oddziaływania obiektu nazywamy teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego. Każdy dom ma wokół siebie obszar oddziaływania. Jest to teren, na którym przepisy zabraniają budować niektórych obiektów, ponieważ mogłyby one być uciążliwe dla mieszkańców domu. Jeśli obszar oddziaływania domu wychodzi poza działkę i wchodzi na przykład na sąsiednią działkę – należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Obszar oddziaływania domu określa projektant, który sporządził projekt budowlany. Warto dodać, że analogiczne zwolnienie z uzyskania decyzji pozwolenia na budowę nowelizacja wprowadza dla wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz sieci elektroenergetycznych, obejmujących napięcie znamionowe, nie większe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych.