Konstrukcja dachu. Co to są: kalenica, krokiew, jętka, łata, murłata, wiatrownica?

Dach to niezwykle ważny element konstrukcji całego budynku. Z jednej strony go stabilizuje, a z drugiej odpowiada m.in. za ochronę wnętrza domu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, czy też zwierzętami. W tym artykule sprawdzimy, z czego składa się konstrukcja dachu oraz krótko opiszemy jej kluczowe elementy. Zapraszamy do lektury.

Elementy dachu i jego funkcje

Przede wszystkim dach to najwyżej położona część budynku. Składają się na niego konstrukcja nośna, która ma przenosić obciążenie oraz jej pokrycie. Jako konstrukcję nośną najczęściej wykorzystuje się tradycyjną więźbę dachową. To drewniana konstrukcja, którą można porównać do szkieletu. To na niej opierają się elementy dachu. Odpowiednio stworzony dach spełnia kilka podstawowych funkcji. Nie tylko stabilizuje całą konstrukcję i zabezpiecza wnętrze budynku przed zwierzętami i działaniem warunków atmosferycznych. Pełni również rolę izolacji i zabezpiecza przed wilgocią oraz nadmiernym wychłodzeniem się budynku.

Kontrukcja dachu: podstawowe elementy więźby dachowej

Konstrukcja więźby dachowej składa się z kilku podstawowych elementów. Połączone w jedną całość stanowią szkielet dachu. Im lepiej zostanie on wykonany, tym będzie to bezpieczniejsze dla całej konstrukcji dachu, a także użytkowników nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy więźby dachowej wraz z ich krótkim opisem.

Elementy więźby dachowej — Kalenica

Najwyżej w dachu znajduje się kalenica główna. To punkt, w którym stykają się dwie połacie dachu. W przypadku dachu dwuspadowego to długa linia, która ciągnie się na szczycie i stabilizuje konstrukcję. Budowa kalenicy powinna być przeprowadzona przez specjalistę i należy pamiętać m.in. o odpowiednich otworach wentylacyjnych. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pod całą połacią dachu.

Elementy więźby dachowej — Krokiew

Krokiew to pochyła belka stanowiąca element konstrukcji więźby dachowej. Krokwie wzmacnia się jętkami, a następnie przytwierdza do nich łaty na całą rozpiętość dachu. To na nich mocuje się następnie poszycie.

Elementy więźby dachowej — Jętka

Jętka to pozioma belka w konstrukcji dachu, która znajduje się w górnej jego części. Standardowo w konstrukcji jest wiele jętek, które łączą ze sobą i jednocześnie wzmacniają krokwie.

Elementy więźby dachowej — Łata

Łaty to drewniane deski lub belki, które mocuje się bezpośrednio do krokwi. Następnie na stabilnie przygotowanej konstrukcji dachu osadza się pokrycie dachowe, w tym np. klasyczne dachówki. 

Elementy więźby dachowej — Murłata

Murłata to z kolei drewniana belka dachowa, którą umieszcza się równolegle bezpośrednio na murze budynku. Dzięki niej możliwe jest odpowiednie połączenie dachu ze ścianami domu. Jednocześnie umożliwia ona przenoszenie obciążeń z więźby dachowej na ściany. 

Elementy więźby dachowej — Wiatrownica

Wiatrownica dachowa to element mocowany bezpośrednio od spodu krokwi. Jej zadaniem jest ustabilizowanie całej konstrukcji, a także zabezpieczenie jej przed ewentualnym podwiewaniem przez silne wiatry. W ten sposób chroni się dach od szczytu budynku przed zniszczeniami. 

Elementy więźby dachowej — Słupy

W całej konstrukcji warto jeszcze wymienić słupy, czyli pionowe elementy więźby dachowej. Odpowiadają one za przenoszenie przeciążeń na strop. Inne istotne elementy konstrukcji to m.in.: izolacja przeciwwilgociowa i płatwie. Ze względu na swoje funkcje i znaczenie, dach powinien być wykonywany przez doświadczonych i sprawdzonych specjalistów. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo budynku oraz jego użytkowników. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi artykułami na temat: stropu ceram, fert czy ackermana.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl