Konstrukcja dachu - przykłady, rodzaje, zalety i wady

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej konstrukcji dachu domu lub innego budynku to jedna z najważniejszych decyzji inwestora. Od niej zależy nie tylko estetyka obiektu, ale również jego funkcjonalność oraz parametry techniczne. Co ciekawe nie zawsze właściciele mają pełną swobodę w zakresie wyboru konstrukcji. W określonych przypadkach jest uzależnione od przepisów lokalnych, gdy dach musi być dostosowany do warunków zabudowy. Jakie są przykładowe rodzaje konstrukcji dachu oraz ich wady i zalety? Sprawdź.

 

 

Przykłady i rodzaje dachów

Podstawowy podział obejmuje dwa rodzaje dachów. W tym zakresie znajdują się dachy skośne (proste dwuspadowe, czterospadowe itp.) oraz dachy płaskie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dach prosty dwuspadowy

Klasycznym wyborem jest prosta konstrukcja dachu dwuspadowego. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on dwa spady i jest najtańszy w budowie ze skośnych. Konstrukcja składa się w dwóch części, które łączy się ze sobą w równoległej kalenicy. Podstawowe zalety tego rozwiązania to:

  • niskie koszty budowy;
  • stworzenie poddasza do adaptacji;
  • bezproblemowe dobudowanie garażu lub wiaty;
  • efektywna budowa (mało odpadów materiałowych);
  • łatwe pokrycie sklepienia;
  • prosta pielęgnacja;
  • sprawne odprowadzanie wody deszczowej i nieczystości;
  • więźba dachowa nie musi być masywna, a podstawę mogą stanowić również wiązary dachowe.

 

Podstawową wadą jest to, że istnieją mniejsze możliwości w zakresie projektowania domu i jego bryły. Dach ten spełnia swoje zadanie w przypadku budynków, gdzie szerokość bryły nie przekracza 11 metrów.

Dach czterospadowy

Alternatywą są dachy skośne czterospadowe, które składają się z czterech połaci. Inaczej nazywa się je kopertowymi. Charakteryzują się bardziej skomplikowaną konstrukcją, jednak są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Z łatwością odprowadzane są z niego wody deszczowe, czy też śnieg. Sztywna i solidna konstrukcja zapewnia długą wytrzymałość. Dodatkowo posiadanie tego dachu wpływa korzystnie na estetykę domu. Główne wady rozwiązania to zwiększone koszty inwestycji, a także ograniczenie przestrzeni użytkowej na poddaszu. Najczęściej wybiera się je do domów parterowych. Można wykończyć je estetycznie podbitką dachową.



Dach płaski

Trzecim z popularnych w Polsce rozwiązań są dachy płaskie. Są tanie i proste w budowie, a podstawę dla nich stanowi strop ostatniej kondygnacji. Na stropie kształtuje się spadek dachu, aby były z niego odprowadzane: woda, śnieg i zabrudzenia. Dużym atutem tego rozwiązania jest potencjał adaptacji dachu na ogród lub taras. Wykonanie tego typu konstrukcji wymaga doświadczenia, aby nie powstawały problemy z odprowadzaniem wody i śniegu. Dodatkowo dach może wymagać dodatkowych systemów, co wiąże się z ekstra inwestycją.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl