Łap wodę, póki możesz, czyli zbiorniki na wodę deszczową

Często zastanawiamy się, ile litrów wody moglibyśmy zaoszczędzić, gdybyśmy magazynowali wodę spływającą z naszych dachów. Można to z łatwością sprawdzić, wyposażając swój ogród w zbiornik na deszczówkę. Zbiorniki instalowane pod ziemią są zazwyczaj wykonywane z polietylenu PE najwyższej jakości.

Oferowane zbiorniki podziemne występują w pojemnościach od 2 000 aż do 75 000 litrów. Można je łączyć ze sobą w większe zestawy, sumując ich pojemność jednostkową.W zbiornikach powinna być gromadzona woda tylko z powierzchni dachowych. Najodpowiedniejsze do tego celu są gładkie powierzchnie pokryte blachą czy też glazurowaną dachówką ceramiczna lub betonową. Uzysk wody z dachów zielonych pomimo, że może mieć brązowawy odcień, nadaje się do spłukiwania toalet oraz podlewania ogrodów. Warto w zbiorniku na deszczówkę zamontować pompę. W prosty sposób możemy wówczas wykorzystywać naszą wodę do nawadniania ogrodu, spłukiwania toalet, pisuarów, czy mycia samochodu i podlewania zieleni.

Co robimy z nadmiarem wody deszczowej?

Jedną z metod uporania się z nadmiarem wody deszczowej może być rozsączanie w gruncie, jednak jest ona silnie uzależniona od przepuszczalności gruntu oraz ilości dostępnego miejsca. Istnieje wiele rozwiązań z zakresu rozsączania wody deszczowej, najbardziej popularnymi są obecnie pakiety, a także studnie chłonne. Elementy rozsączające stanowią również uzupełnienie systemów wykorzystania wody desZczowej, pozwalają na pozbycie się jej nadmiaru, gdy dojdzie do przepełnienia zbiornika.