Montaż blachodachówki modułowej – jego etapy oraz najczęściej popełniane błędy

Zastosowanie blachodachówki modułowej zapewnia efektowne pokrycie budynku. Dzięki jej kompaktowym wymiarom montaż nie jest pracochłonny. Jednak podczas układania jej na dachu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Pozwoli to uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas prac dekarskich.


Przygotowanie do montażu blachodachówki modułowej

Przygotowanie do montażu blachodachówki modułowej trzeba rozpocząć od dokładnego zapoznania się z właściwościami materiału i wytycznymi producenta. Znaczenie ma także bezpieczne dostarczenie elementów na plac budowy. W przypadku dachu bez pełnego deskowania w pierwszej kolejności należy przeprowadzić wstępne krycie. Polega ono na montażu membrany lub folii paroprzepuszczalnej. Jeśli dach ma być poddany deskowaniu, to po przeprowadzeniu tych prac niezbędne jest założenie papy lub membrany wysoko paroprzepuszczalnej. Kolejnym etapem jest listwowanie. Polega ono na tym, że wzdłuż krokwi montuje się kontrłaty. Tworzą one szczeliny wentylacyjne pod pokryciem dachowym. Dekarze muszą także rozłożyć w poprzek łaty nośne oraz zabezpieczyć folią wszystkie elementy, które wystają ponad dach. Prawidłowe listwowanie ma ogromne znaczenie na końcowy efekt całego pokrycia. Kolejną czynnością jest budowa okapu. Rozpoczyna się ona od montażu deski okapowej i starannego jej wypoziomowania. Może ona także zostać zabudowana obróbką blacharską. Następnie zakładamy pas okapowy, który montujemy pod membranę lub papę. Pas ten odpowiada za odprowadzenie skroplin spod pokrycia dachowego. Kolejnym krokiem jest montaż blachy perforowanej do pierwszej łaty. Powoduje to zabezpieczenie przegrody wentylacyjnej przed gryzoniami i owadami. Przegroda wentylacyjne musi mieć przekrój 200 cm/m2 a kontrłata powinna być o wysokości 4 cm, aby uzyskać odpowiednią cyrkulacją powietrza. Jednym z ważniejszych czynności jest ustalenie przekątnych dachu, co gwarantuje nam poprawny montaż blachodachówki. Wcześniej musimy pamiętać o wypoziomowaniu pokrycia dachowego. Ma to ogromny wpływ na estetykę wykonania. Ostatni etap przygotowania dachu to założenie obróbki wiatrownicy. Na łatach umieszczonych wzdłuż jej linii zakłada się korytko odpływowe. Do niego przykleja się zabezpieczającą rozprężną uszczelkę uniwersalną. Następnie przeprowadza się montaż rynny koszowej. Na samym końcu w kalenicy umieszcza się specjalne wsporniki. Do nich przykręca się łatę, a także montuje gąsior.


Konstrukcja więźby dachowej pod blachodachówkę

Więźba pełni funkcję szkieletu, który podtrzymuje dach. Konstrukcja ta musi być w odpowiedni sposób dobrana m.in. pod kątem powierzchni budynku, jego położenia czy kąta nachylenia. Blachodachówka nie może być zamontowana na płaskich dachach oraz takich, których nachylenie jest zbyt małe.

  • Więźba, którą z powodzeniem można zastosować dla tego rodzaju pokrycia, to przede wszystkim: tradycyjna konstrukcja krokwiowa,
  • wiązary kratowe.


Tylko właściwie dopasowany oraz zamontowany szkielet dachu daje gwarancję tego, że będzie on trwały oraz w odpowiedni sposób zabezpieczy cały budynek.

Jaki rozstaw łat pod blachodachówkę modułową?

Blachodachówka modułowa musi być przymocowana do drewnianych łat. Najczęściej mają one wymiary ok. 4 x 6 cm. Należy zadbać o to, aby były one odpowiednio rozstawione na dachu. Przeliczamy wielokrotność przekroju danej blachodachówki i nanosimy wymiary na kontrłatę, w tych miejscach przybijamy łatę. Standardowe rozbicie łat wynosi 35 cm.

Ile wkrętów na blachę modułową?

Należy przyjąć, że podczas montażu blachy do połaci zużywa się średnio od 7 do 9 wkrętów na każdy metr kwadratowy dachu. Wszystko zależy więc od powierzchni, która ma zostać przykryta. Trzeba także doliczyć wkręty, które zostaną zużyte podczas prac wykończeniowych. Jest to konieczne przede wszystkim wtedy, gdy w planach jest obróbka komina blachą.

Prawidłowy montaż blachy modułowej

Blachodachówka modułowa powinna zostać zamontowana zgodnie z niżej wymienionymi zasadami.

  • Montaż blachodachówki zaczyna się od okapu. Pierwszy rząd musi być ułożony równolegle do linii okapu. Kolejne arkusze blachodachówki montowane są w stronę kalenicy a następnie wzdłuż kalenicy tworząc obrys dachu. W ten sposób pozostaje uzupełnienie blachodachówką reszty połaci.
  • Montaż połaci wykonuje z wkrętami samowiercącymi. Za ich pomocą łączy się blachę z łatami. Poszczególne arkusze, łączy się krótkimi wkrętami.
  • Przy przecinaniu arkuszy nie należy stosować szlifierki kątowej, która powoduje spalanie ocynku i korozję blachy. Do prac przy krawędzi obróbki najlepiej sprawdzają się specjalne nożyce ręczne lub specjalne nożyce skokowe.
  • Wszelkie obróbki blacharskie elementów znajdujących się na dachu, takich jak kominy czy włazy, powinny odbywać się na bieżąco.


Najczęściej popełniane błędy przy montażu blachy modułowej

Przed rozpoczęciem prac, warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami. Dzięki temu uda się ich skutecznie uniknąć. Problemy z właściwym montażem blachy wynikają zazwyczaj z:

  • niewłaściwego przygotowania — niestaranne przeprowadzenie wstępnego krycia czy listwowania może spowodować poważne problemy podczas użytkowania pokrycia dachowego, a także negatywnie wpłynąć na jego wygląd,
  • niesprawdzenia kątów — bardzo ważne jest to, aby podczas montażu na bieżąco weryfikować, czy zachowane są kąty proste,
  • niedbałego wykonania pokrycia — niezbędne jest zapoznanie się z wytycznymi producenta, co pozwoli uniknąć ryzyka zniszczenia blachy,
  • niestarannego montażu obróbek blacharskich — jeśli są one zrobione nieprawidłowo, to wpływają negatywnie na funkcjonowanie i estetykę całego poszycia.


Tylko właściwe przygotowanie do prac oraz staranne założenie blachodachówki modułowej zapewniają efekt, który spełni wszelkie oczekiwania. Należy robić to starannie i z uwagą, a pokrycie dachowe będzie nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim trwałe.