Na jakie dofinansowanie można liczyć przy budowie domu?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Dotyczy to zarówno kwestii logistycznych, jak i finansowych.

Ze względu na rozmiar wydatków, wielu inwestorów zastanawia się nad możliwością pozyskania dotacji celowej na budowę domu. W Polsce istnieje kilka możliwości ubiegania się o dofinansowanie budowy domu, dzięki czemu niektóre koszty budowy nowego domu lub remontu starego, mogą zostać zwrócone. Sprawdź, na czym to polega.

Dotacje na budowę energooszczędnych rozwiązań

Ostatnie lata to postawienie na dotowanie budowy domów energooszczędnych i pasywnych. W związku z tym na otrzymanie wsparcia finansowego mogą liczyć przede wszystkim osoby, które stawiają nowy dom lub wykonują termomodernizację użytkowanego już obiektu. Oczywiście zarówno beneficjent programu, jak i technologia budowy domu muszą spełnić określone wymagania. Zasady przyznawania środków, wymogi danego programu, a także skala dofinansowania zmieniają się. W związku z tym warto śledzić informacje na bieżąco oraz pozostawać w kontakcie z urzędami właściwymi dla lokalizacji danej inwestycji.

Do przykładowych programów, z których można otrzymać dotację na budowę lub remont domu, w 2022 roku należały:

  • Program Mój Prąd
  • Program Czyste Powietrze
  • Program Moje Ciepło
  • Program Moja Woda



Ponadto inwestorzy mogą ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, która pozwala na znaczne zredukowanie kosztów zakupu nowoczesnych materiałów i urządzeń w zakresie ogrzewania domu, czy też generowania energii elektrycznej. Wysokość ulgi dochodzi nawet do 53 tysięcy złotych.

Warto stawiać na ekologię

Powyższe programy stworzono z myślą o osobach, które chcą postawić na ekologię i rozwiązania, które mają mniej destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji w odnawialne źródła energii, magazyny energii itp. Za realizację wybranych programów odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od opcji dotacyjnej można otrzymać nawet do 80% zwrotu kosztów kwalifikowanych.

Pogram Mieszkanie bez wkładu własnego

Jeszcze inną opcję dofinansowania stanowi Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Z niego mogą skorzystać osoby, które stają przed wyzwaniem wybudowania pierwszego domu lub zakupu pierwszego mieszkania, jednak nie mają środków na wkład własny. Ten wymagany jest przy kredycie hipotecznym. Dofinansowanie w ramach tego programu dotyczy gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego przy ubieganiu się o kredyt. Wprowadzono to w ramach Polskiego Ładu, aby więcej polskich rodzin mogło zdecydować się na inwestycję we własną nieruchomość.

Przed rozpoczęciem budowy domu lub planowanego remontu, warto sprawdzić różne możliwości dotacyjne. Może okazać się, że znaczna część kwoty zostanie pokryta z rządowego dofinansowania. O szczegóły warto spytać specjalistów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl