rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Nowe przetworniki-sterowniki w ofercie Produal

image

Od 1 czerwca dostępne są nowe wersje dobrze już znanych na naszym rynku przetworników dwutlenku węgla i temperatury firmy Produal. Wydawać by się mogło, że na tym polu nic więcej wymyślić się nie da – a jednak… Te dobrze znane przetworniki dwutlenku węgla z serii HDH oraz temperatury powietrza (TEK), wody (TENA i TEAT) oraz pomieszczeniowy (TEHR) w wersji LU zostały od nowa zaprojektowane i wyposażone w dodatkowe funkcje.

 

Przetworniki dwutlenku węgla przeprojektowano, stosując w nich nowe, lepsze czujniki CO2 oraz czujnik temperatury. Dodano opcje takie jak:

 • potencjometr w dwóch wersjach: pasywnej (wyjście rezystancyjne) lub aktywnej (wyjście napięciowe 0…10 V),
 • przekaźnik.

 

Potencjometry w obu wersjach są przeznaczone do ustawiania wartości zadanej. Ponieważ styki potencjometrów są wyprowadzone na zaciski kablowe, ich wykorzystanie jest zależne do sposobu okablowania: mogą służyć zarówno jako zadajniki temperatury, stężenia dwutlenku węgla jak i dowolnej innej wielkości podłączonej z zewnątrz. Przekaźnik ma styk przełączny o obciążalności 1 A i służy do sygnalizacji przekroczenia ustawionej wartości stężenia dwutlenku węgla. Poziom zadziałania przekaźnika można ustawić indywidualnie. Każdy z nowych przetworników posiada nowy mikroprocesor sterujący, umożliwiający realizację algorytmu regulatora P/PI mierzonej wartości. Idea jest następująca: w prostych (lub budżetowych) instalacjach, gdzie zastosowanie sterownika zewnętrznego (swobodnie programowalnego lub dedykowanego) wiąże się z kosztem nie tylko dodatkowego urządzenia, ale także jego okablowania i oprogramowania, o wiele bardziej opłaci się zastosować regulatora wbudowany w przetwornik. Dodatkowo, jeśli mamy przetwornik z komunikacją Modbus (opcja dla HDH), bez problemu można podłączyć przetwornik do wizualizacji w systemie BMS. Wybór i parametry regulatora można zmieniać za pomocą ręcznego narzędzia do konfiguracji ML-SER lub poprzez Modbus.

 

Przetworniki mogą mieć, oprócz standardowej białej obudowy, także obudowę z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są zmierzone wartości stężenia dwutlenku węgla i temperatury albo w obudowę z trzema diodami LED sygnalizującymi aktualny poziom stężenia dwutlenku węgla. Diody LED oznaczają przekroczenie poziomów stężenia dwutlenku węgla: czerwona: od 1251do 2000 ppm, żółta: od 751 do
1250 ppm, zielona: od 0 do 750 ppm. Poziomy te są ustawione fabrycznie, ale można jest zmienić za pomocą ML-SER.

 


Przetworniki HDH mają funkcję autokalibracji ABC Logic, która pozwala na eliminację błędów pomiarowych wynikających z dryftu punktu zerowego.

 

Autokalibracja znajduje też zastosowanie w sytuacji, gdy stężenie dwutlenku węgla spada poniżej wartości 400 ppm (poziom warunków zewnętrznych) co najmniej dwukrotnie w okresie tygodnia, np. w budynkach niezamieszkanych. Funkcja ta może być wyłączona,
a kalibracja może być dokonywana ręcznie z pomocą ML-SER, przy czym w takiej sytuacji konieczna jest ręczna kalibracja wykonywana regularnie co 6‒12 miesięcy i kontrolę działania przetwornika co 5 lat. Moduły HDH mogą być opcjonalnie wyposażone w interfejs Modbus RTU, za pomocą którego można odczytywać pomiary, ale także zmieniać ich konfigurację: wybór i parametry regulatora, próg przełączenia przekaźnika itp.

 


Przetworniki temperatury TEL LU, TENA LU, TEAT LU oraz TEHR LU (LU – wyjście 0…10V), podobnie jak przetworniki HDH, mają odnowioną elektronikę. Umożliwia to również wykorzystanie wbudowanego regulatora P/PI do bezpośredniego sterowania instalacją, kalibrację przetworników czy konfigurację parametrów komunikacji Modbus.

 

Konfigurator ML-SER, który także pojawił się w ofercie Produal jest wygodnym, uniwersalnym narzędziem do konfiguracji i obsługi serwisowej odnowionych przetworników. Jego uniwersalność wynika z faktu, że za pomocą jednego narzędzia można odczytywać wartości pomiarów i ustawiać parametry pracy dowolnych przetworników. Narzędzie to przydaje się zwłaszcza w czasie wizyt serwisowych, kiedy konieczne jest odczytanie bieżących wartości mierzonych w instalacji za pomocą przetworników bez wyświetlacza lub w przypadku konieczności przeprowadzenia kalibracji przetworników bezpośrednio na instalacji.

 

 

Opisane powyżej przetworniki to zaledwie początek odnowienia naszych przetworników. Pod koniec roku zostaną wprowadzone przetworniki wilgotności i ciśnienia z nową elektroniką i podobną funkcjonalnością.

 


Autor: Adrian Jastrzębski

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Produal Oy

E-mail: renat.haider@produal.fi

WWW: www.produal.pl

Tel: +358 46 8105397
Adres:
Keltakalliontie
FI-48770 Kotka

Katalog Firm

 • Budownictwo Modułowe

  Budownictwo Modułowe -zajmujemy się projektowaniem i sprzedażą betonowych mod…
  Budownictwo Modułowe
 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
  Daikin

Polecamy
dodaj+ «»