rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Obowiązek rejestracyjny: Karta urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

image

Rosnąca świadomość wpływu czynników chłodniczych na środowisko sprawiała, że UE wprowadziła we wszystkich państwach członkowskich - obowiązek ścisłej kontroli nad urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła, a także systemami ochrony przeciwpożarowej.Wprowadzone Karty Urządzeń oraz Karty Systemów Przeciwpożarowych zawierają wszystkie dane o sprzęcie i informacje o operatorze, a także ilość oraz rodzaj substancji kontrolowanych lub fluorowanego gazu cieplarnianego. W karcie uwzględniane są też czynności instalacyjne, serwisowe i konserwacyjne. Właściciele urządzeń chłodniczych mieszczących ponad 3 kg czynnika chłodzącego, w tym także rolnicy, powinni zgłosić swój sprzęt do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Za brak Karty Urządzenia może grozić kara, nawet kilka tysięcy złotych.


Obowiązek posiadania Karty Urządzenia wynika z zapisów ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U.2015.881), i przyjętych w tej sprawie rozporządzeń tj. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U.2016.56) i Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2016 r. w sprawie wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia (Dz.U.2016.73).


Do Centralnego Rejestru Operatorów mają trafić dane o urządzeniach chłodniczych m.in. rodzaj i ilość czynnika chłodniczego. Obowiązek rejestracji nałożony jest na firmy, grupy producenckie, rolników i osoby fizyczne. Rejestracja nie obejmuje małych urządzeń codziennego użytku domowego np. lodówki, zamrażarki czy małe klimatyzatory. Rejestracja dotyczy urządzeń, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub  fluorowanych gazów cieplarnianych.  Operatorem urządzenia jest jego właściciel lub też osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie to się znajduje. Ma ona obowiązek założenia Karty Urządzenia lub Karty Systemów ochrony przeciwpożarowej, aby dokonać rejestracji, operator nie musi posiadać żadnych uprawnień czy certyfikatów.  Jednak trzeba najpierw - wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie, wchodząc w zakładkę CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Po otrzymaniu konta operatora, zakładamy Kartę Urządzenia, dla każdego z urządzeń.


Zgodnie z nowymi przepisami naprawy i serwisowanie będzie mogła przeprowadzać wyłącznie osoba z odpowiednim certyfikatem i o odpowiednich kwalifikacjach. Pracownicy, którzy wykonują czynności serwisowe czy uzupełniają ubytki chłodziwa w systemie, muszą mieć certyfikat, który potwierdza, iż wiedzą m.in., jak się obchodzić z czynnikami szkodliwymi dla środowiska.Opracowanie, redakcja: A.S.
Na podstawie materiałów firmy: LG
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

LG Electronics Polska

E-mail: klimatyzacja@lge.pl

WWW: www.strefaklimatyzacji.pl

Tel: +48 22 481 71 00
Fax: +48 22 481 78 88
Adres:
Wołoska 22
02-675 Warszawa

Klimat dawnych lat – JAZZ LOFT APARTMENTS w systemach ALUPROF
Zalana piwnica lub garaż? Pompy drenażowe DAB NOVA to idealne rozwiązanie
O hartowaniu się stali, czyli jak powstają narzędzia ręczne?

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Ogłoszenia
dodaj+ «»

Filmy
dodaj+ «»

Forum