Obowiązek rejestracyjny: Karta urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

Rosnąca świadomość wpływu czynników chłodniczych na środowisko sprawiała, że UE wprowadziła we wszystkich państwach członkowskich — obowiązek ścisłej kontroli nad urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła, a także systemami ochrony przeciwpożarowej.

Wprowadzone Karty Urządzeń oraz Karty Systemów Przeciwpożarowych zawierają wszystkie dane o sprzęcie i informacje o operatorze, a także ilość oraz rodzaj substancji kontrolowanych lub fluorowanego gazu cieplarnianego. W karcie uwzględniane są też czynności instalacyjne, serwisowe i konserwacyjne. Właściciele urządzeń chłodniczych mieszczących ponad 3 kg czynnika chłodzącego, w tym także rolnicy, powinni zgłosić swój sprzęt do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Za brak Karty Urządzenia może grozić kara, nawet kilka tysięcy złotych.

Obowiązek posiadania Karty Urządzenia wynika z zapisów ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U.2015.881), i przyjętych w tej sprawie rozporządzeń tj. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U.2016.56) i Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2016 r. w sprawie wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia (Dz.U.2016.73).

Do Centralnego Rejestru Operatorów mają trafić dane o urządzeniach chłodniczych m.in. rodzaj i ilość czynnika chłodniczego. Obowiązek rejestracji nałożony jest na firmy, grupy producenckie, rolników i osoby fizyczne. Rejestracja nie obejmuje małych urządzeń codziennego użytku domowego np. lodówki, zamrażarki czy małe klimatyzatory. Rejestracja dotyczy urządzeń, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Operatorem urządzenia jest jego właściciel lub też osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie to się znajduje. Ma ona obowiązek założenia Karty Urządzenia lub Karty Systemów ochrony przeciwpożarowej, aby dokonać rejestracji, operator nie musi posiadać żadnych uprawnień czy certyfikatów. Jednak trzeba najpierw — wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie, wchodząc w zakładkę CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Po otrzymaniu konta operatora zakładamy Kartę Urządzenia, dla każdego z urządzeń.

Zgodnie z nowymi przepisami naprawy i serwisowanie będzie mogła przeprowadzać wyłącznie osoba z odpowiednim certyfikatem i o odpowiednich kwalifikacjach. Pracownicy, którzy wykonują czynności serwisowe czy uzupełniają ubytki chłodziwa w systemie, muszą mieć certyfikat, który potwierdza, iż wiedzą m.in., jak się obchodzić z czynnikami szkodliwymi dla środowiska.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy: LG

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.