Oczyszczalnia biologiczna - działanie i opłacalność

Każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie ich przechowywanie i odprowadzanie. Do wyboru pozostają m.in. tradycyjne szambo, czy też oczyszczalnia biologiczna. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest oczyszczalnia biologiczna, na jakiej zasadzie działa oraz czy inwestycja w jej zakup się opłaca. Sprawdźmy.

 

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - czym jest?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to system, w którym zachodzą procesy biologiczne. Na ich podstawie dochodzi do oczyszczania się ścieków gromadzonych w dedykowanym zbiorników. W całym procesie mamy do czynienia z rozkładem i mineralizacją organicznych nieczystości ściekowych. Wszystko przebiega przy aktywnym udziale mikroorganizmów. Może dochodzić do tego zarówno w warunkach tlenowych, beztlenowych, jak i naprzemiennych.

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zestaw połączonych ze sobą urządzeń, które wzajemnie się uzupełniają. W ten sposób możliwe jest uzyskanie określonego działania, czyli w tym wypadku oczyszczania ścieków metodami biologicznymi. Cały proces można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest standardowe oczyszczanie mechaniczne, gdy ze ścieków izolowane są ciała pływające oraz grubsze zawiesiny mineralne i organiczne. Następnie pozostałe ścieki są intensywnie napowietrzane i w ich obrębie dochodzi do działania bakterii tlenowych i mikroorganizmów. To zintensyfikowanie procesu, który zachodzi również w przyrodzie w naturalnych warunkach. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie biologiczne cechują się wysoką skutecznością.

 

Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać? Czy to się opłaca?

Wybór danego typu oczyszczalni przydomowej powinien być determinowany realnymi potrzebami właściciela domu. Pod uwagę należy wziąć m.in. studium wykonalności danego projektu, jego wydajność, a także opłacalność inwestycji. Już na tym etapie dużym atutem oczyszczalni biologicznych jest to, że można je instalować również w przypadku trudnych warunków glebowych. Opłacalność tej inwestycji również można wyliczyć. Standardowo musisz być przygotowanym na wydatek większy, niż w przypadku szamba, oczyszczalni drenażowej, czy też podłączenia swojego domu do kanalizacji zbiorczej. W perspektywie wielu lat użytkowania, może to przynieść jednak realne oszczędności. Wiele zależy od prawidłowości eksploatacji systemu, a także jego bezawaryjności. Szacuje się, że inwestycja tego typu zwraca się po kilku latach. Jeżeli system posłuży więcej niż pięć lat, to będzie wydajniejszy i bardziej opłacalny nawet od podłączenia domu do kanalizacji zbiorczej. Roczne koszty eksploatacyjne biologicznej oczyszczalni ścieków szacuje się na około 150-200 złotych. To sprawia, że warto zastanowić się nad taką inwestycją.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl