Ogrody zimowe z dachem wielospadowym: nowoczesny sposób połączenia architektury z naturą 

Ogród zimowy to pomieszczenie, które cieszy się coraz większą popularnością, niezależnie od pogody stwarza wrażenie bezpośredniego związku z naturą i krajobrazem. Duże i efektowne przeszklenia intrygują kształtem, poszerzają i docieplają wnętrza oraz budzą pozytywne emocje. Jest to inwestycja na lata, która podnosi komfort życia, daje zadowolenie i prestiż.

Ogród zimowy to inaczej mówiąc tzw. weranda lub oranżeria, pomieszczenie przeznaczone do przebywania w czasie, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Szklana przybudówka jest przestrzenią integralną między ogrzewanymi pomieszczeniami a zimnym otoczeniem. Pomieszczenie od werandy odróżnia szczelna zabudowa, dzięki czemu ogród może być użytkowany cały rok. Efekt zmniejszenia strat ciepła domu uzyskany jest dzięki - aluminiowym profilom izolowanym termicznie połączonym ze szkłem izolacyjnym. Ogród zimowy jest ekonomiczny pod względem energetycznym, zapewnia odpowiedni komfort cieplny również zimą. Ogród zimowy to doskonały pomysł na powiększenie przestrzeni domu - można go użytkować jako jadalnię, pokój dzienny, salonik, biuro, lub jako miejsce przeznaczone do relaksu. We wnętrzu takiego miejsca odnajdujemy ciepło i dużo światła. Przeszklenia pionowe w ogrodzie zimowym, są równie ważne, co konstrukcja dachu. Odpowiednie połączenie obu tych elementów składa się na doskonałą harmonię. Okna i drzwi w ogrodzie zimowym mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne. Dzięki nowoczesnym profilom aluminiowym kształt, forma i styl ogrodów zimowych spełnia nawet najbardziej wyrafinowane architektonicznie wyzwania.

Taka inwestycja nie należy do najtańszych, a rozwiązań jest wiele. Ogrody zimowe projektuje się na zamówienie. Nie mają typowych kształtów ani wymiarów. Pierwszym czynnikiem cenotwórczym jest rodzaj dachu i powierzchnia, którą on przykrywa. Najdroższy jest dach wielospadowy. Cechą charakterystyczną dachu dwuspadowego jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, zwanych szczytami, zamykających bryłę dachu w płaszczyznach prostopadłych do budynku. Najdroższe szkło trafia na dach, gdyż szyba tam zamontowana musi być szkłem bezpiecznych, a najlepiej gdyby to było szkło hartowane bezpieczne. Warunki panujące w ogrodzie zimowym w znacznej mierze zależą od jego usytuowania względem stron świata. Lokalizacja przeszkleń wpływa na układ funkcjonalny całego budynku, toteż najbardziej uniwersalna jest strona wschodnia albo zachodnia. Trudno jest zatem o przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie pomieszczenia. Poprzez swój niepowtarzalny klimat, ogród zimowy staje się szybko najważniejszym pomieszczeniem domowników, umożliwiającym delektowanie się przestrzenią, światłem i ewentualną zielenią.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy OknoPlus

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.