Ogrodzenie na pochyłym terenie

Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych rzeczy, na którą decydują się właściciele domów, działek rekreacyjnych i ogrodów.

Gdy cały obszar, na którym planowany jest montaż ogrodzenia, jest równy i płaski, sprawa wydaje się stosunkowo prosta.

Jednak często z problemem borykają się właściciele nieruchomości położonych na pochyłym terenie, który może być zróżnicowany, pofałdowany i nierówny.

Jak zatem zbudować ogrodzenie na terenie ze spadkiem?

Solidność ogrodzenia zależy nie tylko od jego jakości, ale także od prawidłowego montażu. Nierówny teren jest szczególnie trudny do montażu ogrodzenia. Trzeba bowiem zastosować rozwiązanie nie tylko elastyczne, lecz także takie, którego budowa będzie możliwa nawet w niesprzyjających warunkach. Pierwszy krok to wyznaczenie przebiegu ogrodzenia, umiejscowienie furtki wejściowej, bramy wjazdowej, miejsca na kosze śmietnikowe i odległości między słupkami ogrodzenia. Następnie stawiamy fundament i ogrodzenie.

W przypadku nierównego terenu stosuje się dwie metody:

  • W przypadku lekkich ogrodzeń z paneli bądź siatki można zastosować - ogrodzenie, które opada łagodną linią równolegle do pochyłości terenu. Słupki stawia się pionowo w wyznaczonej odległości, natomiast przęsła ogrodzenia dopasowujemy w zależności od kąta pochylenia terenu. Jeżeli pochylenie terenu wynosi mniej niż ok. 24%, to przęsła zakupimy bez problemu w markecie budowlanym
  • Natomiast w przypadku ogrodzeń betonowych (łupanych czy modułowych), jak i tych z wykorzystaniem gotowych podmurówek prefabrykowanych sprawdza się podmurówka i słupki ogrodzenia budowane schodkowo. Rozwiązanie to daje większą możliwość dopasowania ogrodzenia (tj. wielkości słupków, wysokości podmurówki, długości przestrzeni na przęsła), mimo że to bardziej pracochłonny sposób, ale daje większe możliwości.



Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy Joniec

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.